plc چیست؟ مقالات اتوماسیون رعد اینورترهای تکو و تتا

شیرِ آب، بسته و جریان آب قطع می‌شود (فعال‌سازی و سپس غیرفعال‌سازی خروجی). شیرِ آب باز می‌شود تا محفظه ماشین ظرف‌شویی از آب پر شود (فعال‌سازی خروجی). معمولا در برنامه‌نویسی‌های PLC از منطق نربان استفاده می‌شود.

PLC بخشی جدایی ناپذیر از سیستم SCADA در مقیاس بزرگ است و نقشی حیاتی در زمینه اتوماسیون دارد. PLC را می توان با توجه به نیازهای عملیاتی فرآیند، برنامه ریزی کرد. در فرایند تولید به دلیل تغییر در ماهیت فرایند، نیاز به برنامه ریزی مجدد میتواند وجود داشته باشد. به منظور غلبه بر این مشکل، یک سیستم کنترل مبتنی بر PLC در صنع معرفی شد. قبل از معرفی کاربرد های مختلف پی ال سی ابتدا به تاریخچه PLC می پردازیم. همچنین در صورتی که در عملکرد مدار های فرمان رله ای ایرادی به وجود می آمد و لازم بود منطق کنترل سیستم تغییر یابد مدت زمان زیادی طول می کشید و بسیار سخت بود.

  • PLCهای کمی هستند که نیاز به ولتاژی جز این مقدار داشته باشند.
  • PLC ها ممکن است شامل منطق حلقه کنترل آنالوگ فیدبک تک متغیری، یک کنترل کننده PID باشند.
  • برطرف کردن مشکل در آن نسبت به سیستم‌های سنتی (بانک رله) آسان‌تر و سریع‌تر است.
  • اگه به کامنتهای بالاتر هم مراجعه کنید، تفاوت دقیقشون رو گفتیم.
plc چیست؟ مقالات اتوماسیون رعد اینورترهای تکو و تتا

در صنعت PLC بیش از یکصد کارخانه با تنوع زیاد در طراحی و ساخت انواع مختلف PLC فعالیت می کنند PLC ها را می توان از نظر سایز به کوچک و متوسط و بزرگ، از نظر اندازه حافظه یا تعداد ورودی و خروجی دسته بندی نمود. تعداد ورودی و خروجی دیجیتال و آنالوگ، تعداد تایمر، تعداد شمارنده، تعداد رله های کمکی، حجم حافظه قابل برنامه ریزی و سرعت اجرای دستورات همگی از مشخصه های پی ال سی می باشند. همان‌طور که در شکل قبل مشاهده کردید، زبان نردبانی، شباهت زیادی به مدارهای کنترلی ساده دارد که ورودی‌ها مانند سوئیچ‌ها، کلیدهای شستی و سنسورها در سمت چپ و خروجی‌ها در سمت راست نشان داده می‌شوند.

PLCهای ماژولار دارای یک اسکلت (یا رک) هستند که واحدهای مختلف PLC با توجه به نیاز بر روی آن سوار می‌شوند. در این PLCها پردازنده و ماژول‌های ورودی/خروجی می‌توانند با توجه به کاربرد سامانه انتخاب شوند. همچنین این امکان وجود دارد که چندین رک یا تعداد خیلی بسیاری از ورودی/خروجی‌ها به وسیله یک پردازنده کنترل شوند.

تجهیزات تست و آزمایشگاهی

بزرگترین تفاوت آن با سایر PLCها در توان پردازشی و تعداد ورودی – خروجی آن (نهایت ورودی خروجی ۴۰) می خرید plc زیمنس باشد. مینی پی‌ال‌سی‌ها دارای یک صفحه کوچک با تعدادی دکمه می‌باشند و از طریق نرم‌افزارها می‌توان بروی آنها برنامه‌نویسی کرد. همانطور که گفته شد دوره آموزش پی ال سی یکی از محبوب‌ترین رشته‌های در بین دانشجویان برق می‌باشد. این دوره شامل پی ال سی درجه یک و درجه دو می‌باشد و کارآموزان ابتدا با مباحث پایه آشنا شده و بتدریج مباحث تکمیلی و پیشرفته آموزش داده می‌شود.

پی ال سی(PLC) چیست؟

در رابطه با مقدار حافظه plcها، این مقدار از حدود 1 کیلوبایت برای پی ال سی های کوچک شروع میشه و تا مقدار 32 مگابایت برای پی ال سی های بزرگ وجود داره. ماژول سی پی یو یا همان پردازشگر مرکزی، شامل یک پردازنده اصلی و حافظه‌های ROM و RAM است. حافظه فقط خواندنی شامل سیستم عامل، درایورهای مورد نیاز و برنامه‌های کاربردی است.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند