8 محصول دیگر سایپا در مسیر بورس کالا | مدیرعامل گروه خودروسازی


مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا گفت: علاوه بر عرضه محصول شاهین و کوییک این گروه خودروسازی، 8 محصول جدید سایپا تا بهمن 1402 به مرور در بورس کالا عرضه می شود.

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری آریا به نقل از کالا خبر؛ محمدعلی تیموری افزود: سایپا در تلاش است ظرف دو هفته آینده شاهین را در بورس کالا عرضه کند.

در فاز نخست، حداقل 500 دستگاه شاهین راهی بورس کالا می‎شود.

وی افزود: با افزایش تولید خودروی شاهین T این محصول از فرآیند قرعه کشی حذف شده است.

به گفته تیموری با عرضه شاهین در بورس کالا سایپا متعهد می شود با توجه به سازوکار های بورس کالا این محصول را براساس زمان اعلام شده به مشتریان تحویل دهد.

وی درباره این موضوع که سایپا محصول دیگری را در بورس کالا پذیرش و عرضه خواهد کرد، گفت: خودروی پُرتیراژ دوم سایپا یعنی کوییک را نیز در بورس کالا عرضه خواهیم کرد.

در ابتدا از کوییک اتومات شروع می کنیم و سپس به سمت مدل های بعدی می رویم.

تیموری ادامه داد: سایپا از بهمن سال 1401 تا بهمن سال آینده 8 مدل محصول های جدید شامل آریا، سهند، اطلس، ون و .

را به بازار عرضه خواهد کرد و تلاش ما این است محصول های مذکور در بورس کالا عرضه شوند.

به گفته مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا به نظر می رسد به زودی خودرو های تولید انبوه نیز در سازوکار بورس کالا عرضه شود و این روش مطمئنا بهترین سازوکار کشف قیمت منصفانه برای شرکت ها و مصرف کنندگان خواهد بود.

وی درباره کاهش زیان انباشته و احیا سودآوری شرکت های خودروسازی عنوان کرد: سایپا در پی آن است که زیان های جاری شرکت را به حداقل رسانده و ثباتی را حاکم کند.

در 7 ماه اخیر سایپا به ثبات نسبی خوبی نسبت به قبل دست یافته و تولیدات انبوه روزانه به 2 هزار دستگاه رسیده است.

با وجود حذف تیبا از خط تولید سایپا در 5 ماه گذشته برنامه ریزی هایی صورت گرفته که روند تولید کاهشی نشود و مجموعه حتی توانسته محصول های جدید را جایگزین محصول های قدیمی کند.

تیموری در ادامه تصریح کرد: در رابطه با زیان انباشته نیز چند پروژه مد نظر است که بتوانیم از محل آن پروژه ها، زیان انباشته را کاهش دهیم.

یکی از برنامه ها این است که پلتفرم های مشترک را به خودروسازان عرضه کنیم که از محل آن، درآمد خوبی نصیب مجموعه شود و قیمت تمام شده هم به موازات کاهش یابد.

برنامه دیگر این است دارایی هایی که در ساختار محصول همانند سهام های تودلی اثر ندارند، واگذار شوند.

این سهم ها اگر عرضه شوند، می تواند بخشی از زیان ها را پوشش دهد.

از سوی دیگر، سایپا یکسری دارایی ها همانند زمین و ساختمان دارد که فروخته می شود و در مسیر توسعه محصول قرار می گیرد.

همه این اقدام ها می تواند جمیع زیان های انباشته شرکت را طی یک فرآیند سه ساله بهبود ببخشد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به عنوان یک خبر خوب برای سهامداران سایپا اظهار کرد: خبر خوبی که می تواند روی زیان انباشته شرکت اثر بگذارد ادعا (کلیم) ها و مطالباتی است که از شرکت های خارجی طلب داریم.

به محض اعمال تحریم شرکت سیتروئن از بازار ایران خارج شد و مسئولیت گارانتی و خدمات پس از فروش تمام خودرو ها را سایپا بر عهده گرفت.

درباره شرکت رنو نیز همین اتفاق رخ داد و به محض خروج این شرکت از بازار ایران علاوه بر اینکه سایپا مکلف به عرضه محصول های جایگزین در بازار شد، گارانتی و خدمات پس از فروش آن ها را نیز عهده دار شد.

بنابراین، عدد مطالبات قابل ملاحظه است که در مرحله محاسباتی است و امیدواریم این عدد به زودی محاسبه و به سهامداران اطلاع رسانی و ابلاغ شود.

این موضوع می تواند بر کاهش زیان انباشته سایپا تاثیر بگذارد.

وی خاطرنشان کرد: نکته دیگری که می تواند بر تصمیم گیری سهامداران تاثیر بگذارد این است که با توجه به شعار شرکت که تولید اقتصادی است، محصول های غیراقتصادی را از گردونه تولید خارج کنیم.

در این مسیر تیبا 1 و 2 و ساینا معمولی از مدار تولید خارج و کوییک و شاهین نیز با افزایش تیراژ همراه شد؛ این اتفاق به گونه ای رخ داد که حذف خط تولید تیبا و ساینا به چشم نیامد.

تیموری همچنین تصریح کرد: درآمد شرکت در سه ماهه اول و سه ماهه دوم به واسطه دو موضوع افزایشی بوده است؛ نخست آنکه با حرکت به سمت تولیدات اقتصادی، رشد درآمدی خوبی نصیبت سایپا شد.

از سوی دیگر از اردیبهشت امسال با خروج قطعات غیراستاندارد و قاچاق از بازار، سایپا توسعه عرضه لوازم یدکی به بازار را در دستور کار قرار داد که یک هدف مطلوب برای خودروسازان در دنیا به شمار می رود.

مدیرعامل سایپا در پایان اظهار کرد: در نتیجه این موضوع در سه ماهه گذشته بیش از 300 درصد عرضه لوازم یدکی افزایش دادیم و امیدواریم سهامداران تا پایان سال، شاهد افزایش 500 درصدی در عرضه لوازم یدکی از سوی گروه سایپا به بازار باشند.

سایپا در سال 1400 بیش از 2 هزار میلیارد تومان عرضه قطعات لوازم یدکی داشت و امسال برنامه ریزی شده این رقم (تن ها با افزایش عرضه) به 10 هزار میلیارد تومان برساند.

کلید واژه ها: بورس کالا – کالا – سایپا – بورس – محصول – شاهین – عرضه – گروه خودروسازی سایپا – خودروسازی – کوییک – خودروسازی سایپا – تیموری – افزایش تولید – زمان اعلام – هفته آینده – گروه – مدیرعامل – دیگر – خبرگزاری – قرعه کشی – محمدعلی – مشتریان – دستگاه – افزایش – فرآیند – تولید – گزارش – پذیرش – دیگری – اعلام


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64830692/%D9%85%D8%AD%D8%B5%D9%88%D9%84-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D9%BE%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B3%DB%8C%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%A7

توسط دکتر ژند

دکتر ژند