10 میلیون تومان سهام عدالت به بازماندگان تحت پوشش اختصاص می یابد


برای هر یک از بازماندگان دو دهک کم درآمد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی به بهزیستی 10 میلیون تومان سهام عدالت اختصاص می یابد.

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در هفته دولت از خبرگزاری فارس بازدید کرد و ضمن دیدار با مدیرعامل و مدیران خبرگزاری فارس، در جریان فرآیند تهیه و انتشار اخبار قرار گرفت و در گفت وگو با خبرنگاران فارس به پرسش های آنان پاسخ داد.

وی در مورد سهام عدالت این را گفت: دولت طبق قانون بودجه سال جاری مکلف است به جاماندگان دو دهک کم درآمد شامل افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی” سهام عدالت اختصاص دهد که تا آخر سال این کار انجام خواهد شد، همچنین در مورد پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی گفت: حجم مطالبات این صندوقها 130 هزار میلیارد تومان است که به تایید سازمان حسابرسی رسیده و امسال این رقم باید از محل سهام دولت تسویه شود، بعد از آن اگر اموال مازادی از دولت در شرکتها ماند، صرف اختصاص به سهام عدالت جاماندگان از 6 دهک کم درآمدی خواهد شد.

متن گفت وگوی فارس با احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی به شرح زیر است: فارس : در مورد مصوبه اخیر شورای عالی بورس” در باره تشکیل بورس بین المللی و جزییات آن و نیز سهم بورس بین الملل در جذب سرمایه گذاری خارجی توضیح دهید.

خاندوزی: در نشست سه شنبه شورای عالی بورس دو دستور مهم در دستور قرار گرفت، یکی موافقت اصولی شورا با تشکیل بورس بین الملل که احتمالاً در جزیره کیش خواهد بود، سرمایه گذاران خارجی به ویژه ایرانیان مقیم خارج می توانند در آن سرمایه گذاری ارزی داشته باشند یا اوراق ارزی جمهوری اسلامی و انواع صکوک ارزی را خریداری کنند و یا وارد فعالیت سهامداری ارزی شوند.

همچنین در زمینه حوزه ارزهای مجازی می توانند فعالیت کنند و به این طریق پیش بینی می شود، با راه اندازی بورس بین الملل راه برای ورود ایرانیان مقیم خارج و غیر ایرانیان به داخل کشور فراهم شود و آنها بتوانند با فراغ بال در بورس بین المللی سرمایه گذاری کنند و این بورس به کمک تأمین مالی اقتصاد بشتابد.

البته شورای عالی بورس چند شرط برای تشکیل بورس بین الملل در نظر گرفته است که باید اعضای هیأت مؤسس بورس بین الملل باید آن را” رعایت کنند و جزییات پیشنهادات خود را به شورای عالی بورس ارائه کنند و همچنین از نهاده های حقوقی کشور و مجموعه اقتصادی هم می خواهیم کمک کنند تا این بورس بین الملل به زودی راه اندازی شود.

بورس بین الملل پیام مثبت و آغوش باز جمهوری اسلامی برای سرمایه گذاران ارزی خواهد بود و امیدواریم ظرف مدت کوتاهی بورس بین الملل شروع به کار کند.

فارس: اصلاح آیین نامه اجرایی سهام عدالت در چه مرحله ای قرار دارد و نماد معاملاتی شرکتهای سرمایه گذاری کی باز می شود، سهام عدالت کی قابل معامله خواهد شد؟ خاندوزی: یکی دیگر از دستور جلسات شورای عالی بورس در مورد سهام عدالت بود که از سال قبل کارگروهی برای بازنگری در آیین نامه اجرایی سهام عدالت تشکیل شده است و از سال گذشته مجامع شرکت های استانی سرمایه گذاری عدالت برگزار نشده است لذا یک آسیب شناسی در این زمینه انجام شد و 2-3 مدل اجرایی برای آن در نظر گرفته شد که این مدل ها به شورای عالی بورس ارائه شد، اما 3 تا 4 اصل موضوعه وجود دارد که در همه الگوها پذیرفته شده و چراغ راهنمای ما برای اداره سهام عدالت خواهد بود.

یکی اینکه سهام عدالت باید به کمک تولید ثروت ملی بشتابد، دوم اینکه توزیع سهام عادلانه تر باشد، سوم اینکه دولت آرام آرام از مدیریت بنگاه های سهام عدالت خارج شود و خود مردم و سهامداران عدالت، آن مدیریت ها را به دست بگیرند، زیرا در 16 سال گذشته که سهام عدالت طرحی شده، این فرصت فراهم نشد که مردم در شرکت های سرمایه پذیر سهام عدالت مشارکت کنند و نتوانستند اندک نقشی در شرکت ها داشته باشند.

این کار باعث شده بود، مردم نمی توانستند خود را توانمند کنند و افراد متخصص نمی توانستند در شرکت های سرمایه پذیر عدالت مانند شرکت های فولادی قرار گیرند و نقش ایفا کنند.

نکته چهارم اینکه اصل تشویق مردم به ماندگاری در سهام عدالت است که مردم را تشویق کنیم از عایدات این سهام استفاده کنند و آن را نفروشند.

اینها مدل هایی بود که گروه های مختلف در شورای عالی بورس مطرح کردند.

نهادهای نظارتی و امنیتی هم حضور داشتند و نکاتی مطرح شد که حوادث سال های قبل تکرار نشود.

فارس: آیین نامه اجرایی سهام عدالت کی نهایی می شود؟ خاندوزی: ظرف هفته های آینده آیین نامه اجرایی سهام عدالت مشخص و مصوب می شود.

همزمان سازمان بورس را مکلف کردیم که منتظر تدوین آیین نامه سهام عدالت نباشند.

باید صلاحیت مدیران شرکت های سرمایه گذاری استانی و نیز صلاحیت های تخصصی افراد برای حضور در صندلی های هیأت مدیره شرکت های سرمایه پذیر احراز شوند.

به عنوان مثال در شرکت پالایشگاه نفت تهران سه یا چهار سهم صندلی هیأت مدیره مربوط به سهام عدالت است.

پرتفوی سهام عدالت یکی از ارزنده ترین سهام کشور است که از سال 85 به سهام عدالت اختصاص داده شده است.

فارس: مساله اختصاص سهام عدالت به جامندگان به کجا رسید؟ خاندوزی: در قانون بودجه 1401″ دو تکلیف به دولت سپرده شده است، یکی اینکه افراد جامانده تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی که جاه مانده اند، سهام عدالت به آنها اختصاص یابد و دوم اینکه سایر اشخاص جا مانده در 6 دهک کم درآمدی جامعه که سهام عدالت ندارند و تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هم قرار ندارند.

در گام اول اولویت به گروه اول یعنی افراد جامانده تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند که باید سهام عدالت به آنها اختصاص داده شود برای این منظور پیش نویسی تهیه کرده ایم و این پیش نویس در کمیسیون اقتصادی دولت مصوب شد.

در مرحله ارائه به هیأت دولت قرار دارد.

قرار است به سه میلیون نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی که سهام عدالت ندارند، به ازای هر نفر 10 میلیون تومان از سهام شرکت های دولتی تخصیص یابد.

دسته دوم افرادی از 6 دهک کم درآمد جامعه هستند که تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار ندارند و سهام عدالت هم به آنها  اختصاص نیافته است.

دولت همچنین طبق برآورد 130 هزار میلیارد  تومان به صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری و صندوق تأمین اجتماعی بدهکار است که امسال باید بدهی خود را بپردازد.

بنابراین اول باید تکالیف خود به صندوق بازنشستگی و تأمین اجتماعی را بدهد و بعد ببینیم چقدر سهام دولتی می ماند که از مابقی آن سهام برای تعیین تکلیف افراد جا مانده از 6 دهک درآمدی سهام عدالت اختصاص داده شود، اما هنوز مصوبه ای در این زمینه وجود ندارد.

فارس: چه برنامه ای برای بازپرداخت مطالبات تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی از دولت در سال جاری وجود دارد؟ خاندوزی: طبق قانون بودجه امسال، باید همه مطالبات تأمین اجتماعی که 130 هزار میلیارد تومان است، باید پرداخت شود، البته همه طلب تأمین اجتماعی بیش از این رقم است، اما آنچه مورد موافقت سازمان برنامه و بودجه و سازمان حسابرسی شده است 130 میلیارد تومان است، وگرنه کل طلب تأمین اجتماعی بیش از این رقم است و طبق قانون بودجه و تکلیف دولت در سال 1401 باید 130 هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تأمین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی پرداخت شود.

پرداخت 130 هزار میلیارد تومان بدهی به صندوق های بازنشستگی و تأمین اجتماعی تا قبل از پایان سال جاری صورت می گیرد.

مصوبه اولیه دولت هم به دست آمده است و الان در مرحله اجرا قرار دارد و به هیأت عالی واگذاری محول شده است البته بستگی به شرایط بازار سرمایه هم دارد.

* برای اجرای طرح جهش مسکن و تامین مالی این طرح چه برنامه ای در دست است؟ خاندوزی: ما است.

باید زمین هایی که در اختیار سایر دستگاه های دولتی قرار دارد، برای ساخت مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد.

بعد از آن عملیات زیرسازی و ساخت مسکن آغاز شود.

بخش دیگری از زمین هایی که در اختیار دولت است، درگیر تولید مسکن نیست دستگا های دولتی و وزارت اقتصاد به عنوان امین اموال دولت باید زمین های دولتی را شناسایی کرده و آن را برای ساخت مسکن در اختیار وزارت راه قرار دهد و ما برای واگذاری زمین در ساخت مسکن تعارضی نمی بینیم.

در راستای مولدسازی دارایی های دولت پیشنهادی به رییس جمهور ارائه کردیم و هیأت مولدسازی دارایی ها ایجاد می شود که مسئولیت دبیری آن برعهده وزارت اقتصاد خواهد بود و دستگاه های دولتی زمین و مستغلات و دارایی هایی که دارند که البته همه این دارایی ها متعلق به مردم است و دستگاه های دولتی نباید فکر کنند که زمین های در اختیار ملک طلق آنها به شمار می رود و باید از این میلیاردها تومان دارایی گاهی استفاده بهره وری نشده است و این اموال راکد رها شده است و حتی زیانی از بابت این اموال به بیت المال و به جیب همه مردم تحمیل شده است.

در حالیکه با مولدسازی می تواند این دارایی ها را بهره ور کرد و از آنها استفاده کرد.

در مورد مولدسازی و درآمدزا کردن دارایی های دولت هم باید گفت که بعداز تأیید رییس جمهور این طرح مولدسازی دارایی ها را به شورای سران سه قوه ارائه کردیم که به تأیید شورا رسید و جای تشکر دارد.

اگر این طرح تأیید شود اولین بار در تاریخ سیاست گذاری دارایی های کشور است که اگر دستگاه های اجرایی مقاومت کردند وزارت اقتصاد این اختیار را پیدا می کند که اموال عمومی را برای مولدسازی در اختیار گیرد و تأمین مالی دولت از هر یک از اموال دستگاه های دولتی انجام می شود.

اگر یک دستگاه مقاومت کرد دولت تعارف نمی کند و اختیار تام به هیأت مولدسازی می دهد که می تواند در مورد فروش یا تغییر کاریابی آن اموال یا زمین ها تصمیم بگیرد.

مسیر از سمت وزارت راه بوده است و از آنها خواستیم فهرستی از اراضی مدنظر برای نهضت ملی مسکن را اعلام کنند.

وزارت اقتصاد هم به عنوان امین اموال دولت سامانه ای از اموال دولت دارد که زمین های در حاشیه شهرها شناسایی شده و برای اجرای طرح مسکن اختصاص می یابد و اگر زمین ها در فهرست قرار نداشت وزارت اقتصاد تعیین تکلیف می کند.

مساله تأمین مالی طرح مسکن ملی” هم مهم است، نظر رسمی ما این است که اجرای قانون جهش مسکن اولویت اقتصاد ایران است و شعار اصلی دولت نباید منجر به اجرای روش های تأمین مالی تورم زا باشد و به خاطر مسکن یا توسعه صنعت نباید تورم ایجاد کنیم که ایجاد تورم خط قرمز دولت به شمار می رود.

در مصوبات 1401 رییس جمهور اعلام کرده است در چهار سال دولت سیزدهم باید موتور تورم زایی خاتمه داده شود و بانک ها مکلف هستند، از تمام ظرفیت خود برای رونق تولید و جهش مسکن استفاده کنند، البته روش های متنوع دیگری هم برای مسکن به کار گرفته می شود و از کانال های موازی استفاده می شود.

همچنین تسهیلات زیر قیمت هم داده می شود که ما را به هدف برساند.

از روش تهاتر نفت برای ساخت مسکن هم استفاده می کنیم.

در این زمینه با معاون اول رییس جمهور و از این طرح استقبال کرد.

فارس: برای تامین مالی طرح جهش مسکن آیا منابع داخلی کافی است یا باید از سرمایه گذاری خارجی هم استفاده شود؟ خاندوزی: استفاده از سرمایه گذاری خارجی برای ساخت مسکن هم می تواند مفید باشد که اگر سرمایه گذار خارجی بیاید، انتقال تکنولوژی ساخت و فناوری نوین در شهرک سازی را منتقل می کند.

در نتیجه فناوری ساخت مسکن در کشور ارتقا می یابد.

پیشنهاد سوم این است که وزارت اقتصاد تأمین مالی مسکن را از طریق بازار سرمایه انجام دهد.

واحدهای مسکونی در قالب یونیت های سرمایه گذاری تعریف شود مردم این واحدهای سرمایه گذاری را خرید کنند و ساخت مسکن با سرمایه های خرد مردم برای روش های تأمین مالی کلان در اقتصاد خواهد بود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: کمیته امداد امام خمینی – سهام عدالت – خبرگزاری فارس – کمیته امداد امام – وزیر امور اقتصادی و دارایی – خبرگزاری – کمیته امداد – عدالت – امور اقتصادی و دارایی – سازمان تامین اجتماعی – امام خمینی – خبرگزاری فارس بازدید – گفت وگو با خبرنگاران – اختصاص – صندوق های بازنشستگی – فارس – سهام – تومان – خبرنگار – بهزیستی – اقتصادی – میلیارد تومان – تامین اجتماعی – میلیون – پوشش – سازمان – دولت – امور اقتصادی – قانون بودجه – امداد


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64857570/%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%87%D8%A7%D9%85-%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%AD%D8%AA-%D9%BE%D9%88%D8%B4%D8%B4-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%B5-%D9%85%DB%8C

توسط دکتر ژند

دکتر ژند