چطور می توان یک گام جلوتر از شاخص بورس بود؟ | هدف اکثر معامله


هدف اکثر معامله گران و سرمایه گذاران کسب بازدهی مناسب و بالاتر از شاخص بورس است، اما به نظرتان احتمال این اتفاق برای یک سرمایه گذار تازه کار چقدر است و چه راهی برای کسب چنین بازدهی وجود دارد؟ – هدف اکثر معامله گران و سرمایه گذاران کسب بازدهی مناسب و بالاتر از شاخص بورس است،اما به نظرتان احتمال این اتفاق برای یک سرمایه گذار تازه کار چقدر است و چه راهی برای کسب چنین بازدهی وجود دارد؟ ؛ همه افراد، بعد از دریافت کد بورسی و ورود به دنیای پرریسک بورس، تقریباً یک هدف مشترک دارند.

هدف اکثر معامله گران و سرمایه گذاران کسب بازدهی مناسب و بالاتر از شاخص بورس است اما به نظرتان احتمال این اتفاق برای یک سرمایه گذار تازه کار چقدر است و چه راهی برای کسب چنین بازدهی وجود دارد؟ قبل از پاسخ به این سوال و بررسی راه های کسب بازدهی مناسب در بورس، بهتر است ابتدا با انواع روش های سرمایه گذاری در بورس آشنا شوید.

به صورت کلی سرمایه گذاری در بورس به دو روش سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم انجام می شود.

تفاوت سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم چیست؟ سرمایه گذاری مستقیم به روشی گفته می شود که فرد تمام امور سرمایه گذاریش را شخصاً بر عهده گیرد؛ به عبارتی در روش سرمایه گذاری مستقیم، سرمایه گذار ابتدا اقدام به دریافت کد بورسی “می کند.

سپس روش های مختلف تحلیلی مانند تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی، تابلوخوانی و… را فرامی گیرد و در نهایت با دانشی که کسب کرده، اقدام به بررسی بازار و انتخاب و خرید و فروش سهام مستعد بازار می کند.

در مقابل سرمایه گذاری غیرمستقیم در نقطه مقابل سرمایه گذاری مستقیم قرار دارد.

در این روش نیازی به داشتن دانش تحلیلی و صرف وقت برای بررسی بازار نیست.

به عبارتی در روش سرمایه گذاری غیرمستقیم تمام امور سرمایه گذاری توسط شرکت هایی انجام می شود که دانش و تخصص مدیریت دارایی را دارند و مجوزهای لازم برای این کار را نیز از سازمان بورس اخذ کرده اند.

حال که با انواع روش های سرمایه گذاری در بورس آشنا شدید بهتر است به سراغ سوال اولیه برویم.

چه راه کارهایی برای کسب بازدهی مناسب در بورس وجود دارد؟ آموزش و یادگیری روش های تحلیلی برای کسی که می خواهد شخصاً تمام امور سرمایه گذاری در بورس را بر عهده گیرد، یادگیری روش های مختلف تحلیلی از نان شب هم واجب تر است.

به صورت کلی می توان گفت سه روش اصلی برای تحلیل بازار وجود دارد.

اولین روش تابلوخوانی است؛ تابلوخوانی به روشی گفته می شود که تحلیل گر با بررسی تحرکات قیمتی سهام، وضعیت خرید و فروش حقیقی ها و حقوقی ها، حجم های مشکوک معاملاتی، ورود و خروج پول هوشمند به سهم و سایر عوامل موثر بر قیمت سهام، پی به ارزندگی یا غیر ارزنده بودن یک سهم می برد.

تابلوخوانی بیشتر مناسب افرادی ست که قصد نوسان گیری در بورس را دارند.

روش بعدی که شاید محبوب ترین روش تحلیلی بازار باشد، روش تحلیل تکنیکال است.

تحلیل گر تکنیکال با بررسی نمودارهای قیمتی، ارزیابی ساختارها و الگوهای قیمتی، بررسی اندیکاتورهای خاص تحلیلی یا همان نوسان گرنما ها، بهترین نقاط قیمتی برای ورود یا خروج از بازار را شناسایی می کند.

این روش تحلیل سبک های مختلفی دارد و بیشتر مناسب سرمایه گذارانی ست که قصد سرمایه گذاری میان مدت در بازار را دارند.

تحلیل بنیادی روش دیگری است که عموماً سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری بلندمدت در بازار را دارند از این روش استفاده می کنند.

تمرکز تحلیل گر در این روش بر روی صورت های مالی و عوامل تأثیرگذار بر داده های مالی شرکت است.

این روش، معمولاً پیچیدگی های زیادی دارد، اما نسبت به دو روش ذکر شده، تحلیل مطمئن تری ارائه می دهد.

به همین دلیل بیشتر صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های سبدگردانی و شرکت های سرمایه گذاری از این روش برای تحلیل سبد دارایی های خود استفاده می کنند.

اما آموزش این روش های تحلیلی را از کجا آغاز کنیم؟ یکی از قوی ترین منابع آموزشی بازارهای مالی وب سایت آموزین است.

آموزین مرکز آموزش کارگزاری فارابی است که سال ها در زمینه آموزش آنلاین و کاربردی روش های تحلیلی بازار فعالیت می کنند.

کسب بازدهی مناسب با صندوق های سرمایه گذاری یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس، صندوق ها هستند.

صندوق های سرمایه گذاری با توجه به محل سرمایه گذاری و بازدهی آن ها انواع مختلفی دارند.

افرادی که تمایل به کسب سود بدون ریسک و بالاتر از سود بانکی دارند، می توانند در صندوق درآمد ثابت بورسی سرمایه گذاری کنند.

بیشتر دارایی صندوق درآمد ثابت “در اوراق درآمد ثابت بورسی و سپرده های بانکی سرمایه گذاری شده است.

بنابراین این صندوق ها را جایگزین مطمئنی برای سپرده های بانکی می دانند.

یکی از بهترین صندوق های سرمایه گذاری بازار، صندوق دوم اکسیر فارابی است که توانسته در سال های اخیر بازدهی بین 20 تا 25 درصد سالیانه و البته به صورت روزشمار برای سرمایه گذاران خود داشته باشد.

اما برای کسی که به دنبال کسب بازدهی متناسب با بازدهی بازار سهام است، صندوق های سهامی پیشنهاد می شود.

بیشتر دارایی این صندوق ها در سهام سرمایه گذاری شده است.

بنابراین در صورت رشد بازار بازدهی این صندوق ها مثبت و در صورت افت بازار نیز بازدهی شان منفی است.

پس می توان گفت این صندوق ها سود ثابت مانند صندوق درآمد ثابت ندارند، اما از آنجایی که مدیریت دارایی در این صندوق ها توسط افراد حرفه ای و تحلیل گران خبره بازار انجام می شود، معمولاً بازدهی آن ها بیشتر از بازدهی شاخص بورس است.

در بین صندوق های سهامی بازار، صندوق اکسیر اول فارابی و صندوق قابل معامله سلام، دو صندوق برتر بازار هستند که همواره توانسته اند در زمان رشد بازار بازدهی بالاتر از شاخص بورس کسب کنند و در زمان ریزش بورس نیز با مدیریت درست دارایی ها، حداقل افت را نسبت به شاخص های بورسی داشته باشند.

سبدگردانی اختصاصی؛ سرمایه گذاری لاکچری با بازدهی عالی اما اختصاصی ترین روش سرمایه گذاری در بورس، سبدگردانی است؛ در این روش، شرکت سبدگردان ابتدا میزان ریسک پذیری سرمایه گذار را می سنجد.

سپس با توجه به میزان ریسک پذیری فرد و سرمایه اولیه آن، سبد دارایی شامل سهام و سایر اوراق بهادار تشکیل می دهد.

از آنجایی که سبدگردانی “در بورس برای مبالغ کم انجام نمی شود، بنابراین سبدگردانی را یک روش سرمایه گذاری لاکچری به حساب می آید! حداقل سرمایه اولیه برای سبدگردانی معمولا یک میلیارد تومان است.

مزیت این روش نسبت به سایر روش ها، اختصاصی بودن سرمایه گذاری و کسب بازدهی متناسب با درجه ریسک پذیری فرد است.

در رابطه با سبدگردانی در بورس نیز، یکی از بهترین و معتبرترین شرکت های سبدگردانی فعال در بازار، شرکت سبدگردان فارابی است که علاوه بر مدیریت دارایی صندوق های اکسیر اول، اکسیر دوم فارابی و صندوق سهامی سلام، مدیریت دارایی تعداد زیادی از سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی را به صورت سبدگردانی اختصاصی بر عهده دارد.

“این مطلب تبلیغاتی است” انتهای پیام/
کلید واژه ها: سرمایه گذار – سرمایه – بازدهی – سرمایه گذاران – شاخص بورس – بورس – انواع روش های سرمایه گذاری – مناسب – سرمایه گذاری در بورس – احتمال – معامله – شاخص – اتفاق – گران – سرمایه گذاری – کد بورسی – انواع – مشترک – بررسی – بورسی – پاسخ – توان – سوال – ورود


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64519169/%DA%86%D8%B7%D9%88%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86-%DB%8C%DA%A9-%DA%AF%D8%A7%D9%85-%D8%AC%D9%84%D9%88%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%9F

توسط دکتر ژند

دکتر ژند