پیش بینی بورس فردا ۳۰ آذر ۱۴۰۱ / آیا ریزش شاخص ادامه دارد؟


به گزارش نبض بازار ، بازار سهام امروز سه شنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۱ در یک روند ریزشی قرار گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات امروز شاخص کل با کاهش ۸ هزار و ۸۱۳ واحدی نسبت به روز قبل به رقم یک‌میلیون و ۴۹۲ هزار و ۹۵ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن امروز با ۹۰۶ واحد کاهش نسبت به روز قبل به رقم ۴۴۲ هزار و ۳۹۸ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۵۲۱ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۸.۷ میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۹۲ هزار فقره معامله و به ارزش ۵ هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز شدند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی – ارزشی ۵۹ صدم درصد کاهش یافتند، اما این دو شاخص با معیار هم‌وزن نسبت به روز قبل ۲ دهم درصد عقب‌نشینی داشتند. ن

شاخص آزاد شناور ۶۱ صدم درصد کاهش یافت. شاخص بازار اول بورس ۷۳ صدم درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس ۴۱ صدم درصد کاهش یافت.

امروز نماد‌های فولاد مبارکه، شستا، ملی‌مس ایران، هلدینگ معدنی خاورمیانه، گل‌گهر، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت تهران بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشتند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با ۱۱ واحد کاهش به رقم ۱۹ هزار و ۶۳ واحد رسید.

پیش بینی قیمت دلار فردا

احمد اشتیاقی، کارشناس بازار سرمایه گفت : بازار سرمایه بر اساس انتظار تورمی که ناشی از افزایش قیمت دلار است، روند صعودی را تجربه کرد و وارد کانال جدید شد. وی افزود: در این مقطع، پارک پول منطقی نیست و سرمایه‌گذاران از ترس ایجاد یک شرایط تورمی خاص سهام می‌خرند.

اشتیاقی اظهار کرد: بازار سرمایه در گام اول یعنی چهارم آبان ماه که شاخص تا محدوده یک میلیون و ۲۸۰ هزار واحد کاهش یافت با افت مواجه بود؛ پس از آن شاخص توانست تا محدوده یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحدی رشد کند؛ در این بازه زمانی دلار بازار آزاد تا محدوده ۳۶ هزار تومان رسیده بود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: به دلیل جاماندگی بورس نسبت به بازار‌های موازی و P/E مناسبی که در حال حاضر این بازار دارد، انتظار کاهش نداریم، اما رشد بورس هم به صورت یکپارچه و مستمر نخواهد بود. وی افزود: هر چند که بورس در مقطع کنونی از ناحیه بودجه ۱۴۰۲، احیای برجام، نرخ خوراک صنایع، نبود نقدینگی و … با محدودیت رشد مواجه است.


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn66089899/%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%D9%81%D8%B1%D8%AF%D8%A7-%D8%A2%D8%B0%D8%B1-%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%B1%DB%8C%D8%B2%D8%B4-%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%9F

توسط دکتر ژند

دکتر ژند