پیش بینی بورس فردا یکشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۱ | دلیل افت بازار امروز چه بود؟

پیش بینی بورس فردا یکشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۱ | دلیل افت بازار امروز چه بود؟


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65704228/%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%D9%81%D8%B1%D8%AF%D8%A7-%DB%8C%DA%A9%D8%B4%D9%86%D8%A8%D9%87-%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%26%23124%3B-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84-%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1

از طرفی با عقبگرد قیمت‌های جهانی از جمله مس، روی و آلومینیوم از سقف‌های قیمت به سمت پائین، بورس تهران نیز به این کاهش قیمت‌ها واکنش نشان داد و منفی شد. همچنین نفت هم به کف قیمتی چند ماه گذشته خود یعنی حوالی ۸۱ دلار رسید.

پیش بینی بورس فردا یکشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۱ | دلیل افت بازار امروز چه بود؟

دلیل افت بازار امروز چه بود؟

همانطور که در تصویر زیر پیداست، شاخص کل بورس در نمودار تکنیکالی خود مسیر پرمانعی را در ادامه صعود خواهد داشت. پس از صعود پرشتاب بورس تهران و ثبت یک بازدهی ۱۵ درصدی برای نماگر اصلی بازار، بعید به نظر نمی‌رسد که بازار سهام برای مدت کوتاهی به استراحت نیاز داشته باشد و دوباره به مسیر صعودی خود بازگردد. همانطور که در اندیکاتور‌ها نیز پیداست، می‌توان اندک اصلاحی را برای شاخص کل بورس در روز‌های پیش رو متصور بود. در اندیکاتور RSI یک مقاومت داینامیک وجود دارد که با توجه به حضور در محدوده بالای مرز ۷۰، قدرت بیشتری نیز خواهد داشت و می‌تواند روند صعودی را متوقف کند. در ایچی‌موکو نیز کندل‌ها از خط کیجنسن فاصله گرفته‌اند و ابرکومو در حال تشکیل یک دره است که می‌تواند در نقش یک آهنربا عمل کرده و کندل‌ها را به سمت خود بکشاند؛ بنابراین در صورتی که در معاملات روز آینده شاهد افزایش عرضه‌ها باشیم، احتمال یک اصلاح تا محدوده ۱.۳۵ میلیون واحدی نیز دور از ذهن نیست. /فردای اقتصاد

به نظر می‌رسد معاملات بورس تحت تاثیر کاهش قیمت نفت و همچنین تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس انرژی اتمی و همچنین افزایش نرخ سود بین بانکی قرار داشت و پالایشی‌ها، فلزی‌ها و پتروشیمی‌ها نقش موثری در افت شاخص کل داشتند.

پیش بینی بورس فردا یکشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۱

مخاطب ۲۴– به نقل از نبض بورس؛ بورس امروز پس از مدت‌ها بار دیگر شرایط سختی را دنبال کرد و شاهد عقب‌گرد نماگر‌های اصلی بازار به کانال‌های پایین‌تر بودیم. شاخص کل بورس طی معاملات امروز با کاهش ۱.۴۴ درصدی مواجه شد و با از دست داد کانال ۱.۴ میلیون واحدی، در محدوده ۱.۳۹۳ میلیون واحدی قرار گرفت. در سمت دیگر شاخص هم‌وزن اگرچه به دلیل روند معاملاتی خوبی که در برخی صنایع رخ داد، توانست شرایط بهتری را دنبال کند، اما در نهایت ۰.۸۷ درصد از ارتفاع خود را از دست داد و به سطوح ۳۹۷ هزار واحدی وارد شد. در سمت خروج پول، اما شرایط سخت‌تر از قبل دنبال شد و شاهد خروج ۷۹۳ میلیارد تومانی کد‌های حقیقی از چرخه معاملات بازار بودیم.

نگاهی به روند کلی معاملات و همچنین بررسی صنایع مختلف نشان می‌دهد که احتمالا فشار عرضه در بازار روز یکشنبه کمی تعدیل شود و شاید در نیمه دوم تا حدودی شاهد افزایش تقاضا باشیم. این موضوع به ویژه در گروه سیمانی، دارویی و خودرویی نمود بیش‌تری پیدا می‌کند. /اقتصادآنلاین

حمایت‌های تکنیکالی شاخص بورس

اما گروه سیمانی نیز به واسطه خبری که در مورد نامه انجمن کارفرمایان سیمان به بورس کالا در رسانه‌ها منتشر شده بود اوضاع خیلی بهتری نسبت به بقیه گروه‌ها داشت، به طوری که نماد‌هایی از این گروه تا صف خرید هم پیش رفتند. در این نامه انجمن سیمان از بورس کالا خواسته بود که به واسطه افزایش قیمت‌ها نرخ پایه محصولات سیمانی در بازار بورس کالا را به میزان ۳۵ درصد افزایش دهد.

در جریان معاملات امروز شاهد افت قیمت اغلب نماد‌ها روی تابلوی معاملاتی بودیم و نماد‌های بسیاری تا صف فروش نیز پیش رفتند. تنها گروه خوردویی آن هم نماد خودرو به واسطه خبر پذیرش پژو ۲۰۷ در بورس کالا در روز دوشنبه کمی اوضاع بهتری داشت و در نهایت با رنگ سبز معاملات را به پایان برد.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند