پیش بینی بورس در شنبه 29 مرداد / کارشناسان چه می گویند؟


به گزارش ساناپرس، در این هفته شاخص های بورس عملکرد متفاوتی نسبت به شاخص فرابورس داشتند. برخلاف شاخص کل فرابورس که افت کرد، شاخص کل بورس رشدی جزئی داشت.

بورس تهران این هفته متاثر از خبرهای برجامی، نوسانات متفاوتی داشت. شاخص کل بورس در جریان معاملات این هفته ۲۹۰۰ واحد معادل ۲ دهم درصد رشد کرد. شاخص هم وزن نیز ۹۴۰۰ واحد معادل ۲.۴۳ درصد رشد داشت.

اما شاخص فرابورس ۱۰۵ واحد معادل ۵۵ صدم درصد افت را به ثبت رساند. به طور کلی می توان گفت که بهترین عملکرد را شاخص هم وزن داشته که با این حساب می توان نتیجه گرفت این هفته، هفته نمادهای کوچک و متوسط بازار بوده و نمادهای بزرگ بورسی اکثرا درجا زده اند.

رشد متوالی ارزش معاملات خرد

مهم ترین موضوع در معاملات هفته جاری، رشد آهسته و پیوسته ارزش معاملات خرد در بازار سهام بود. در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته، ارزش معاملات خرد کمی پایین تر از ۲۰۰۰ میلیارد تومان بود اما در روز شنبه این هفته ارزش معاملات به ۲۸۰۰ میلیارد تومان رسید که رشد خوبی بود.

در روزهای یکشنبه تا چهارشنبه نیز ارزش معاملات به ترتیب ۳۱۰۰، ۳۳۰۰، ۳۴۰۰ و ۳۵۰۰ میلیارد تومان بود که رشدی آهسته اما پیوسته را به ثبت رسانده است. با توجه به نوسانات شاخص ها در این هفته و رشد ارزش معاملات خرد، می توان برآیند کلی معاملات هفته جاری را مثبت و امیدوارکننده دانست.

خروج پول در ۴ روز هفته
با وجود مثبت شدن شاخص های بورس و افزایش ارزش معاملات خرد، اما در بخش ورود و خروج پول حقیقی ها تنها یک روز ورود پول ثبت شد و ۴ روز خروج پول اتفاق افتاد.

در روز شنبه سهامداران حقیقی بازار ۱۷۰ میلیارد تومان پول جدید به بورس تزریق کردند و در روزهای یکشنبه تا چهارشنبه جمعا بیش از ۵۵۰ میلیارد تومان پول از بازار خارج شد.

خروج پول از بازار بیشتر به این دلیل رخ داده که فعلا سهامداران نسبت به ابهامات مذاکرات هسته ای چشم انداز روشن و قطعی ندارند و ریسک پذیری آن ها باعث شده که فعلا به روند معاملات اطمینان زیادی نداشته باشند.

خروج ۳۰۰ میلیارد تومان پول خرد از صندوق ها و اوراق بدهی

در روز شنبه که سهامداران پول جدید به بازار تزریق کردند، بیش از ۴۲۰ میلیارد تومان هم نقدینگی از صندوق ها و اوراق بدهی خارج کردند. در روزهای یکشنبه و دوشنبه هم جمعا بیش از ۱۶۰ میلیارد تومان پول از این ابزارهای مالی خارج شد اما دوباره در روزهای سه شنبه و چهارشنبه ورود پول به صندوق ها و اوراق بدهی وارد شد که رقم آن بیش از ۲۷۰ میلیارد تومان بود.

بیشترین ورود پول به این ابزارهای مالی در روز چهارشنبه رخ داد که در این روز شاخص کل بیش از ۸ هزار واحد افت کرده است. در مجموع می توان گفت در این هفته حدود ۳۰۰ میلیارد تومان پول از صندوق ها و اوراق بدهی خارج شده است.

رشد موقت قدرت خرید حقیقی ها

در این هفته قدرت خریداران حقیقی در دو روز معاملاتی بیشتر از فروشندگان حقیقی بود و در سه روز معاملاتی قدرت آن ها کمتر از فروشندگان شد.

در روزهای شنبه و سه شنبه شاخص قدرت خریداران حقیقی به عدد ۱.۲۰ و ۱.۱۳ رسید. در روزهای یکشنبه، دوشنبه و چهارشنبه هم این شاخص به ترتیب ۰.۷۷، ۰.۸۹ و ۰.۹۱ بود.


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64734915/%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D9%86%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86-%DA%86%D9%87-%D9%85%DB%8C-%DA%AF%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%AF%D8%9F

توسط دکتر ژند

دکتر ژند