پیش بینی بازار سهام ۲۹ آبان

دیروز ارزش معاملات خرد نسبت به روز چهارشنبه افزایش حدودا ۲۰ درصدی داشت و از حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان به بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان رسید. اما فقط بالا رفتن ارزش معاملات برای سرمایه گذاران اهمیت ندارد. در کنار این بالا رفتن ارزش معاملات، باید اتفاقات دیگری نیز در بازار رخ بدهد که دیروز چنین اتفاقاتی رخ نداد.

سرمایه گذاران حقیقی روز گذشته بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان پول از بازار خارج کردند که این یکی از بزرگ‌ترین ارقام خروج پول حقیقی‌ها در سال ۱۴۰۱ محسوب می‌شود. خروج این میزان پول از بازار در شرایطی است که همچنان احتمال می‌رود بازار به مسیر صعودی کوتاه مدت خود که از چند هفته قبل استارت آن را زده، ادامه دهد.

البته با وجود رشد این نماد‌ها در نیمه دوم زمان معاملات روز گذشته، احتمال بازگشایی منفی شاخص‌ها در روز جاری بیشتر است چراکه فشار فروش روز گذشته اثر خود را بر بازار امروز خواهد گذاشت. چنانچه در نیمه دوم زمان معاملات امروز وضعیت بهبود نیابد و شاخص‌ها دوباره افتی سنگین را ثبت کنند، می‌توان گفت که کم کم باید از ادامه روند صعودی کوتاه مدت بورس ناامید شد.


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65710408/%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D9%87%D8%A7%D9%85-%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D9%86

اما با این حال با دیدن افت قیمت سهام، سرمایه گذاران سهام خود را می‌فروشند و با توجه به فرسایشی شدن دوره سقوط بورس باید به آن‌ها حق داد که از هر افتی بترسند.

از طرفی دیروز شاخص قدرت خریداران حقیقی افت شدیدی داشت و از عدد ۱.۰۹ در روز چهارشنبه، به عدد ۰.۸۴ رسید. با این حال می‌توان گفت که سرمایه گذاران حقیقی همچنان احتمال افت بازار را بیشتر از احتمال رشد آن می‌دانند و با دیدن کوچک‌ترین اتفاق منفی، سریعا وارد گارد احتیاطی می‌شوند.

حقیقی‌ها پا پس کشیدند

پیش بینی بازار سهام ۲۹ آبان
رویداد۲۴ به گزارش اقتصادنیوز، دیروز شاخص کل بورس تهران بیش از ۲۰ هزار واحد افت کرد. این افت دقیقا دو هفته پس از آن اتفاق افتاد که شاخص کل در یک حرکت پرشتاب، ۴۴ هزار واحد رشد کرد. حالا از آن روز‌های خوب دو هفته قبل، فقط خاطره‌ای در ذهن سرمایه گذاران باقی مانده و با توجه به رصد وضعیت فعلی، علاقه سرمایه گذاران به خرید سهام کم شده است.

امید بازار به خودرویی‌ها

تنها نکته امیدوارکننده در بازار دیروز این بود که در نیمه دوم زمان معاملات، تعدادی از نماد‌ها به ویژه نماد‌های خودرویی، از منفی‌های ۴-۵ درصدی تا حدود صفر تابلو بالا رفتند و تحرکات مثبتی در آن‌ها دیده شد.

همچنین دیروز در دقایق پایانی بازار حدود ۴۵۰ نماد منفی در بازار وجود داشت که در مقابل ۲۰۰ نماد مثبت، این فرضیه را تقویت می‌کند که امروز هم بازار منفی بازگشایی شود.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند