هشدار دوباره موسسه مالی آمریکایی

هشدار دوباره موسسه مالی آمریکایی

کارشناسان اقتصادی مورگان استنلی در گزارش خود نوشتند که خطرات سرمایه‌گذاری در کشورهای اروپایی تحت این شرایط شدیدتر شده است.


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65932658/%D9%87%D8%B4%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D9%88%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%85%D9%88%D8%B3%D8%B3%D9%87-%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7%DB%8C%DB%8C

طی یکماه گذشته ارزش سهام بانک‌های بزرگ آمریکا در بازارهای بورس به طور چشمگیری سقوط کرده است، به طوری که ارزش سهام بانک آمریکا بیش از ۴ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: حتی تصمیم بانک مرکزی آمریکا در افزایش نرخ سود بانکی نیز نخواهد توانست سیر صعودی تورم را متوقف کند.

بر اساس گزارش موسسه مالی مورگان استنلی شهر نیویورک کشورهای اروپایی در سه ماهه چهارم سال جاری با وجود کاهش واردات محصولات انرژی روسیه در رکود اقتصادی گرفتار خواهند شد.

مورگان استنلی در گزارش جدید خود افزود: افزایش لجام گسیخته تورم ، کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان را بدنبال خواهد داشت.

مدیرعامل موسسه مورگان استنلی نیز گفت: اقتصاد آمریکا هر روز بیش از پیش نابسامان می‌شود و تورم فزاینده قدرت خرید مردم را کاهش می‌دهد و اگر این روند ادامه یابد، باید منتظر رکودی شدید باشیم.

در همین مدت ارزش سهام گروه بانکی گلدمن ساکس و مورگان استنلی هریک بیش از ۲ درصد و ارزش سیتی گروپ بیش از یک درصد کاهش یافته است.

آنها اشاره کردند که علیرغم رکود اقتصادی، بانک مرکزی اروپا می‌تواند نرخ سپرده خود را در هر جلسه امسال افزایش دهد تا در دسامبر به ۰.۷۵ درصد برسد.

بر اساس پیش‌بینی موسسه استنلی، تورم و رکود اقتصادی به نظر می‌رسد تا سال ۲۰۲۳ میلادی ادامه خواهد داشت که کاهش سرمایه‌گذاری‌های خارجی هم یکی از دلایل آن است.

این موسسه آمریکایی پیشتر نیز در گزارشی پیش بینی کرده بود که در سال آینده میلادی، میانگین رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته بسیار اندک شده و کشورهای حوزه یورو و انگلیس دچار رکود اقتصادی شوند.

همچنین بنا به پیش بینی این موسسه مالی تورم و رکود اقتصادی اروپا تا سال ۲۰۲۳ میلادی ادامه خواهد داشت.

بر اساس این گزارش چشم انداز اقتصادی بیشتر کشورهای اروپایی به خاطر عدم امنیت انرژی و گاز طبیعی روسیه غیرقابل پیش‌بینی شده است.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند