نکاتی ساده برای مبتدیهای فارکس

تمرکز بر درک اصول اقتصاد کلان در زمینهی ارزش های ارزی و تجربه در زمینه تجزیه و تحلیل فنی، ممکن است به کسب سود بیش تر توسط معامله گران فارکس کمک کند. و اما بگذارید در مورد ارقام صحبت کنیم، همانطور که در بالا ذکر شد، بازار فارکس بزرگ ترین و نقدینه ترین بازار است و همه ی ارزهای خارجی جهان را شامل میشود. برای کسانی که افق بلند مدت تر و طولانی تری دارند، تجارت مبتنی بر اصول طولانی مدت یا تجارت حمل و نقل (کری تریدینگ) میتواند سودآور باشد. حالا احتمالا دنبال این می گردید که بهترین روش معامله و کسب درآمد از فارکس چیست؟ در این صفحه می خواهیم به تفصیل روند آموزش فارکس را شرح دهیم تا با دید بازتری شروع به معامله و سرمایه گذاری کنید.

عواملی مانند نرخ بهره، جریان تجارت، گردشگری، قدرت اقتصادی و ریسک ژئوپلتیک بر میزان تقاضا برای ارز تاثیر میگذارد، که نوسانات روزانه را در بازار های خارجی ایجاد میکند. فرصتی برای سود کردن از حاصل تغییراتی وجود دارد که ممکن است ارزش یک ارز را نسبت به ارز دیگر افزایش یا کاهش دهد. معامله گر معتقد است نرخ بهره بالاتر در آمریکا، تقاضا برای دلار آمریکا را افزایش میدهد، بنابراین نرخ ارز استرالیا/آمریکا سقوط خواهد کرد. تاجری را تصور کنید که انتظار دارد نرخ بهره در آمریکا افزایش یابد. در مقایسه با استرالیا در حالی که نرخ ارز، بین دو ارز استرالیا وآمریکا 0.71 است.(خرید 1.00 دلار استرالیا، 0.71 دلار آمریکا نیاز دارد). پیش بینی این که یک ارز ضعیف میشود، در اصل همان فرض است که ارز دیگر در این جفت، قوی خواهد شد. زیرا ارزها به صورت جفت معامله میشوند. زیرا برای خرید یک دلار استرالیا، به دلار قوی تر و کمتر نیاز است. فرض کنید که معامله گر درست میگوید و نرخ بهره افزایش مییابد، که نرخ ارز استرالیا/آمریکا را به 0.50 کاهش میدهد.

در عوض آنها در قراردادهایی معامله میکنند که نوع خاصی از ارز، با قیمت مشخص برای هر واحد و تاریخ تسویه حساب را ازائه میکنند. بورس و معامله گردر صورتی که تسویه حساب وجود داشته باشد، مانند شریک یکدیگر رفتار میکنند. اگر بخواهیم دقیق تر شویم، بازار نقطه ای جایی است که ارز ها با توجه به قیمت فعلی خریداری و فروخته میشوند. برخلاف بازار نقطه ای، بازار های فروارد و فیوچر ارزهای واقعی را معامله نمیکنند. هر دو نوع قرارداد لازم الاجرا هستند و به طور معمول پس از در بورس مورد نظر تسویه میشوند، اگرچه که این قراداد ها قبل از انقضا نیز قابل خرید و فروش هستند. در ایالات متحده، انجمن ملی فیوچر، یازار فیوچر را تنظیم میکند. در بازارفیوچرقرارداد های آتی براساس یک اندازه ی استاندارد و تاریخ تسویه در بازار کالاهای عمومی، مانند معاملات بازرگانی شیکاگو، خرید و فروش میشوند. قرارداد های فیوچر دارای جزئیات خاصی هستند، از جمله تعداد واحدهای مورد معامله، تاریخ تحویل و تسویه و حداقل افزایش قیمت. در بازار فروارد، قراردادهای بدون نسخه بین دو طرف خریداری و فروخته میشود که خودشان شرایط توافق نامه بینشان را تعیین میکنند.

میزهای فروش در انگلیس، آمریکا، سنگاپور و ژاپن 71% از معاملات فارکس را در سال 2013 تسهیل کردند. که به عنوان گرین بک یا لانگ گرین یا باک و کلی نام دیگر، شناخته میشود. که همچنان حمل کننده ی ارزهای غالب است. در حالی که این درصد در آوریل 2010، 66% بود. بیشترین و فعال ترین ارزهای مبادله شده در آوریل امسال، فارکس سواپ با 2.2 تریلیون دلار در روز، و مبادلات نقطه ای با 2.0 تریلیون دلار در روز هستند. همانطور که انتظار میرفت، مانند گذشته دلار آمریکا به عنوان محبوب ترین ارز باقی ماند. که طبق آمار آوریل 2013 این گرین بک در یک سمت 87% از تمام معاملات قرر دارد. تمرکز فارکس به طور فزاینده ای روی بزرگترین مراکز مالی است. تجارت با مشتریان غیر مالی، تا 9% از گردش مالی جهانی را میتواند تشکیل دهد.

اما ممکن است یپرسید که دقیقا چقدر بزرگ است؟ رشد سه سال گذشته نسبت به سال 2007 تا 2010 که رشد 19 درصدی داشته، پیشی گرفته است. رشد معاملات فارکس، به غیر از معامله گران ذکر شده، عمدتا توسط موسسات مالی انجام میپذیرد. طبق بررسی سه سال اخیر بانک مرکزی توسط بانک تسویه حساب های بین المللی، در آوریل 2013، متوسط ارزش معاملات در بازارهای ارز خارجی در سراسر جهان 5.3 تریلیون دلار در روز است. بانک های کوچک تر 24% از گردش مالی را تشکیل میدهند، در حالی که سرمایه گذاران نهادی مانند شرکت های بیمه و صندوق های بازنشستگی 11%، و صندوق های تامینی و شرکت های تجاری اختصاصی 11% دیگر را تشکیل میدهند. در صورتی که سه سال قبل از آن هم در آوریل 2007، ارزش معاملات روزانه به طور متوسط 3.3 تریلیون دلار بوده. اما از رشد 72 درصدی به دست آمده فعالیت های بازار فارکس در سال های 2004 تا 2007، کمتر است. این درحالی است که 33% نسبت به سه سال گذشته که گردش مالی روزانه درآن زمان 4.0 تریلیون دلار بوده، افزایش پیدا کرده است.

به همین ترتیب، بازار فارکس میتواند در هر ساعتی از روز، به همراه تغییر دائمی قیمت های پیشنهادی، بسیار فعال باشد. ارزش سهام های گوناگون، متفاوت است. پس از توافق در برتون وودز در سال 1971 ارزهای عمده بیش تری مجاز به رقابت آزادانه با یکدیگر شدند. برخلاف بازارهای سهام که میتوانیم بگوییم ریشه ی آن ها به قرن ها قبل برمیگردد، بازار فارکس امروزی که آن را میشناسیم، بازار کاملا جدیدی است. اما بازار های مدرن فارکس، یک اختراع کاملا جدید است. البته در ابتدایی ترین مفهوم آن، که افراد یک ارز را برای سود اقتصادی به ارزی دیگر تبدیل میگردند، از زمان شروع ضرب ارز در کشور ها فارکس وجود داشته است.

در زیر به بررسی جنبه های مثبت و چالش های فارکس پرداختهایم. بیشتر معامله گران خرده فروش، با معامله گران تقریبا کوچک و تا حدی کنترل نشده تجارت میکنند. جنبه مثبت فارکس چیست؟ این سیستم کمک میکند تا شفافیت در بازار، برای معامله گرانی که به معاملات بین بانکی دسترسی دارد، ایجاد شود. از آنجا که چنین جریان های تجاری بزرگی در سیستم وجود دارد، برای معامله گران سرکش، تاثیر گذاری بر قیمت ارز خارجی دشوار است. همچنین بهتر است دریابید که در صورت بحران بازار یا در صورت ورشکستگی یک معامله گر، چه نوع محافظتی از حساب مناسب و در دسترس است. که میتوانند قیمت های جدیدی را ارائه کنند و حتی برخلاف مشتران خوشان معامله کنند. بسته به مکانی که معامله گر در آن قرار دارد ، ممکن است برخی مقررات دولتی و صنعتی وجود داشته باشد،اما این محافظه کاری ها در سراسر جهان با یکدیگر متناقض اند.

یکی از مزیتهای معامله CFD رمز ارز این است که برای معامله نیازی به افتتاح حساب در یک صرافی بیت کوین یا ایجاد یک کیف پول بیت کوین ندارید. ابزارهای این گروه اجازه میدهد تا درتغییرات پویایی قیمت کالاهای اساسی معامله کرد. را از معتبرترین صرافیها دریافت مینماید. ابزارهای این گروه اجازۀ سرمایه گذاری روی نوسانات قیمتی کالا از طریق سلفهای نقد را میدهد. IFC Markets قیمت ارز دیجیتال بیت کوین، اتریوم و … این گروه شامل ابزارهای منحصر به فردی است که در آنها طلا به عنوان دارائی پایه در برابر نقره، نفت وشاخص سهام S&P 500 نرخگذاری شده است.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند