نهاد نظارتی بروکر خود را جدی بگیرید!

اگر بروکر قوانین نهاد نظارتی خود را زیر پا بگذارد چه اتفاقی میافتد؟ گاهی بین این قوانین تفاوت چشمگیری وجود دارد. در اکثر کشورها یک مرجع نظارتی وجود دارد که قوانین و استانداردهایی را برای این بازار وضع کرده است، و بروکرهای خردهفروش فارکس ملزم به رعایت آن قوانین هستند. اگر بروکری تابع قوانین نهاد نظارتیاش نباشد و از آنها تخلف کند، نهاد نظارتی میتواند بروکر را جریمه کند، و اقدامات تنبیهی بر آن بروکر اعمال کند. هر نهاد نظارتی فارکس فقط حوزه قضایی خودش را تحت پوشش قرار میدهد، و قوانین این نهادهای نظارتی و نحوه اجرای این قوانین در هر کشور متفاوت از کشور دیگری است. این قوانین شامل ثبت و دریافت مجوز از آن نهاد نظارتی، و انجام منظم بررسی و حسابرسیهای مالی است، تا نهاد نظارتی برو را کنترل، و از رعایت قوانین توسط کارگزارها مطمئن شود. خلاصه اینکه الزامات قانونی فقط در حوزه قضایی آن نهاد نظارتی اجرا میشود، و فقط بروکرهای تحت نظارت آن نهاد ملزم به رعایت آن قوانین هستند.

اجازه ندهید بروکر برای شما انتخاب کند، وگرنه ممکن است تحت محافظت نهاد نظارتی موردنظرتان نباشید. بروکر خود را بسنجید! این اصطلاح به بروکرهایی اشاره میکند که سعی دارند از تفاوت قوانین حوزههای قضایی مختلف کسب سود کنند. پس اگر در یک بروکر حسابی باز میکنید، مطمئن شوید که حسابتان تحت نظارت همان حوزه قضایی موردنظرتان باشد. مثلا بروکری مجوز اتحادیه اروپا یا بریتانیا را دارد، و از آن برای جلب اعتماد مشتریان استفاده میکند، اما حساب شما را در آن شرکت دوم یا شرکت وابسته باز میکند. بعد بروکر از مشتریانش میخواهد از طریق آن شرکت دوم معاملاتشان را انجام دهند.

مطمئن شوید که کل مبلغ را دریافت کردهاید. فرآیند برداشت وجه چه قدر زمان برد؟ اگر فرآیند برداشت پول انقدر طولانی باشد که مجبور به پیگیری شوید، مراقب باشید. این پروسه به شما این امکان را میدهد که از فرآیند برداشت وجه مطمئن شوید و ببیند این فرآیند سخت است یا راحت. احتمالا مبلغی را هم کنار گذاشتهاید تا به حساب بروکر واریز کنید. از آنجا که طبق بررسیهای شما بروکر امن و معتبر است، میخواهید حساب لایو باز کنید. اما صبر کنید! هنوز برای واریز کل مبلغ زود است! نباید بیشتر از ۲۴ الی ۴۸ ساعت طول بکشد. یک سپرده کم واریز کنید. چند معامله کوچک را باز و بسته کنید. فرض کنیم شما همه بررسیها را انجام دادید و یک بروکر را انتخاب کردید، و میخواهید در این بروکر حساب باز کنید. برای برداشت کل موجودی حسابتان درخواست دهید.

هیچ نهاد نظارتی به کمک شما نمیآید، و هیچ نهادی نیست که قدرت پیگیری شکایت و جبران خسارت شما را داشته باشد. اما با همه این اوصاف، بهتر است انتخاب شما این بروکرها نباشد چون احتمال کلاهبرداریشان خیلی زیاد است. با توجه به اینکه بروکر تحت نظارت نیست، یا به اصطلاح رگولهنشده است، علاوه بر اینکه نمیتوانید شکایت کنید، نمیتوانید از طرحهای جبران خسارت هم استفاده کنید. این شرکتها ممکن است در تبلیغاتشان از وعدههای وسوسهانگیزی استفاده کنند، یا شرایط معاملاتی بهتری به مشتریان ارائه دهند، مثلا: پاداش سپرده، بونوس معاملاتی، اسپرد کم و لوریج بالا! اگر یکی از این بروکرها را انتخاب کنید و تخلف یا تقلبی (مثل دستکاری در معاملات یا ناتوانی در برداشت وجه) دیدید، هیچ قانونی یا نهادی از سرمایه شما محافظت نمیکند، و به هیچ نهادی نمیتوانید شکایت کنید. در صورت بروز چنین مشکلاتی شما تنها هستید، و هیچکس به دادتان نمیرسد.

مراقب بروکرهای بدون مجوز باشید! این بروکرهای بدون مجوز استدلالشان این است که برای دریافت مجوز و رعایت قوانین، پول و هزینه صرف نمیکنیم تا هزینههای عملیاتی را کاهش دهیم، ولی در عوض این بودجه و زمان را برای معامله، بازاریابی و تبلیغات هزینه میکنیم. مهمتر از همه اینها، در صورت بروز مشکل نمیتوان از این شرکت شکایت کرد. این یعنی ملزم به رعایت هیچ قانونی اعم از قوانین حمایت از مصرفکننده، و قوانین حفاظت از سرمایه مشتریان نیست، و لازم نیست به هیچ نهادی اطلاعاتی شفاف در مورد نحوه فعالیتش بدهد. فراموش نکنید که بروکری که مجوز ندارد، تحت نظارت هیچ سازمان یا نهادی نیست. خلاصه اینکه هزینه و سختی تأسیس شرکت، و فعالیت به عنوان بروکر در این کشورها به طور قابل توجهی کمتر است. اگر عبارت «بروکر فارکس» را گوگل کنید، احتمالا نام یک عالمه شرکت کارگزاری فارکس به شما نشان داده میشود، که البته خیلی از آنها بدون داشتن مجوز، فعالیت میکنند.

البته این نکته را فراموش نکنید که رگوله بودن و تحتنظارت بودن یک بروکر، به معنای معتبر بودن و قابل اعتماد بودن آن نیست، و همچنان نباید کورکورانه اعتماد کنید. بروکر نه تنها برای کسب رگولاتوری معتبر، هزینههای اولیه سنگینی باید پرداخت کنند، بلکه برای تمدید مجوز نیز سالانه باید مبلغی پرداخت شود. بیشتر بروکرهایی که تحت نظارتهای سختگیرانه هستند، کمتر احتمال دارد مرتکب کلاهبرداری و تقلب شوند. اما با وجود همه این هزینههای سنگین و دردسرهای دیگر، بروکرهای معتبر ترجیح میدهند در حوزه قضایی سختگیرانهتر باشند، چون این سختگیریها به آنها اعتبار میدهد و مشتریان راحتتر به آنها اعتماد میکنند. در نقشه بالا جزایر کوچک گرمسیری را میبیند که مناطق توریستی گرانقیمتی هستند، و معمولا استراحتگاههای ساحلی فانتزی دارند. اینها یا تحت نظارت یک نهاد نظارتی با حداقل الزامات و قوانین سهلگیر هستند (قرمز) یا هیچ نظارتی ندارند (سیاه) و قانونگذاری و نظارت را به خود بروکرها سپردهاند. در نقشه زیر حوزههای قضایی را میبینید که از نظر حمایت از مشتری، از اعتبار کمتری برخوردارند.

همچنین اگر به دلیل عدم انطباق، یا شکایت مشتریان هرگونه اقدام نظارتی علیه بروکر انجام شده باشد، در سایت نهاد نظارتی میتوانید ببینید. اگر بروکر در لیست بروکرهای تحتنظارت نهاد نظارتی بود، مطمئن شوید که اطلاعات تماس سایت بروکر با اطلاعات تماس ثبتشده در سایت نهاد نظارتی مطابق باشد. یک راه دیگر برای اینکه از وضعیت رگولاتوری بروکر مطمئن شوید، این است که مستقیما با بروکر تماس بگیرید، و در مورد وضعیت رگولاتوریاش سؤال کنید، اگر پاسخ مشخصی نگرفتید، یعنی یک جای کار میلنگد. در وبسایت FCA نام یا شماره بروکر را سرچ کنید و ببینید آیا با اطلاعات رگولاتوری سایت بروکر مطابقت دارد یا نه. مثلا ممکن است یک بروکر ادعا کند مجوز فعالیت در بریتانیا را دارد و اتفاقا یک شماره ثبت FCA را هم در سایتش گذاشته باشد. اما صرف دیدن این شماره ثبت نباید برای شما کافی باشد، بلکه باید به سایت FCA مراجعه کنید و خودتان مجوز بروکر را ببینید. خیلی راحت و با یک سرچ میتوانید مطمئن شوید بروکری مجوز FCA را دارد یا نه.

بهتر است بروکر شما و نهاد نظارتیاش در یک حوزه قضایی باشد، و توصیه اکید این است که حوزههای قضایی آفشور را انتخاب نکنید، چون معمولا هیچ نظارتی نیست، یا نظارت خیلی ضعیفی وجود دارد. مطمئنترین راه این است که با بروکری کار کنید که در کشور شما دفتر فیزیکی دارد(متاسفانه این امکان در حال حاضر برای ایرانیان میسر نیست!). اگر بروکر و نهاد نظارتی در یک حوزه قضایی باشند، میتوانید مطمئنتر باشید و اگر جایی احساس کردید مورد سوءاستفاده قرار گرفتهاید، میتوانید به نهاد نظارتی گزارش دهید. با بروکری کار کنید که در کشور شما دفتر فیزیکی داشته باشد. اما در صورتی که بروکر در کشور شما دفتر فیزیکی نداشته باشد یا در کشور شما رگولهنشده باشد، در صورت بروز مشکل، احتمالا برای ثبت شکایت و گزارش راه خیلی سختی در پیش دارید. مراقب آربیتراژ رگولاتوری (regulatory arbitrage) باشید!

توسط دکتر ژند

دکتر ژند