مهندسی قیمت و تقاضای سیمان | رهایی صنعت سیمان از قیمت گذاری


رهایی صنعت سیمان از قیمت گذاری دستوری آرزوی دیرینه تولیدکنندگان این صنعت بود.

آنها اعتقاد داشتند این شیوه قیمت گذاری منسوخ، – علاوه بر ارزانی سیمان و متضرر کردن تولید کننده، برای مصرف کننده نهایی هم دستاوردهای مثبتی به همراه نداشته و صرفا دلال ها را منتفع کرده است.

در نهایت پس از کش و قوس های فراوان در خرداد 1399 دولت با ورود سیمان به بورس کالا موافقت کرد تا موجی از امیدواری در بین سیمانی ها شکل بگیرد اما پس از چند ماه این بار اعتراضات نسبت به دستوری شدن نرخ سیمان در بورس کالا آغاز شد، چرا که بسیاری از تولید کنندگان اعتقاد داشتند مهندسی قیمت گذاری و تقاضا در این بازار توسط دولت صورت می گیرد و این با اصول اولیه عرضه کالاها در بورس برای تعیین نرخ منافات دارد.

با وجود این اعتراضات مکرر به دخالت های وزارت صمت در بورس کالا تاکنون راه به جایی نبرده و حتی موضوع مهندسی تقاضا با حذف برخی کد های خرید برای پایین نگه داشتن نرخ سیمان در فصل تابستان از طرف تولید کنندگان صنعت خاکستری مطرح می شود: نامه بورس کالا برای کاهش قیمت پایه سیمان اخیرا بورس کالا در نامه ای به شرکت های کارگزاری از ابلاغ نحوه محاسبه قیمت پایه سیمان خبر داد.

در نامه احمد رحیمی، مدیر عملیات عرضه بورس کالای ایران آمده بود: از روز یکشنبه 30 مرداد 1401 قیمت پایه سیمان با توجه به ابلاغیه مذکور لحاظ می شود.

در صورت عدم معامله، قیمت پایه محاسبه شده 5 درصد کاهش خواهد یافت.

همچنین اگر مقدار معامله شده کمتر از 50 درصد باشد، قیمت پایه محاسبه شده 3 درصد کاهش خواهد یافت.

در بند 3 این نامه اشاره شده است: حداکثر قیمت اعلامی برابر با میانگین موزون کشف شده در 4 هفته قبل به علاوه 5 درصد خواهد بود.

در نامه مذکور همچنین آمده است: افزایش در قیمت پایه برای هر نماد معاملاتی حداکثر 10 درصد بالاتر از قیمت پایه قبلی لحاظ می شود.

این در حالی است که روز یکشنبه 23 مرداد با وجود عرضه حدود یک میلیون و 200 هزار تنی سیمان در بورس کالا، 658 هزار و 532 تن سیمان دادوستد شد.

غفلت از هزینه های تولید سیمان در تصمیم گیری ها سید عباس حسینی، نایب رییس انجمن کارفرمایان صنعت سیمان و مدیرعامل شرکت سیمان تهران به دنیای اقتصاد گفت: مسوولان و متولیان امر باید قبل از هر گونه تصمیم گیری درباره قیمت پایه سیمان، میزان افزایش هزینه های تولید در این صنعت را بررسی و در تصمیمات لحاظ کنند.

امروزه برخی از شرکت ها سودهایی را در عملکرد مالی خود ارائه می کنند که با توجه به قیمت و ارزش روز کارخانه های سیمان و هزینه های استهلاک، واقعی به نظر نمی رسد و متاسفانه همین اطلاعات نادرست مبنای تصمیم گیری برای تعیین قیمت پایه سیمان می شود.

وی افزود: در حال حاضر هزینه تمام شده تولید سیمان به شدت افزایش پیدا کرده است.

این در حالی است که وزارت صمت با مهندسی و کنترل تقاضای خریداران سیمان با توجیه شفافیت در معاملات، برخی از کدهای خرید در بورس کالا را مسدود می کند و موجب کم شدن تقاضا در مقابل عرضه می شود که به تبع آن شاهد کنترل قیمت در بورس کالا هستیم، نه کنترل قیمت در بازار.

متاسفانه به همین موضوع بسنده نکرده و با ابلاغ دستورالعملی به دنبال کاهش قیمت پایه سیمان در بورس کالا هستند.

اگر چه به زعم متولیان امر این اقدام موجب شفاف تر شدن معاملات و جلوگیری از رقابتی شدن معاملات خواهد شد، اما در عمل ضمن ایجاد التهاب در بازار و فراهم شدن رانت برای افرادی خاص، به دلیل وجود تقاضای واقعی در بازار، موجب می شود که عملا قیمت برای مصرف کننده کاهش پیدا نکند.

نرخ خدمات دولتی را هم کاهش دهید حسینی ادامه داد: متاسفانه اتخاذ تصمیمات غیرکارشناسی و بعضا نادرست موجب شده که در 10 سال گذشته به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی، در صنعت سیمان سرمایه گذاری صورت نگیرد و جای تامل است که چرا مسوولان ذی ربط به این موضوع و نابودی این صنعت توجهی ندارند.

قطعا ما هم از مشکلات مردم و فشار اقتصادی موجود مطلع و نگرانیم و راضی به افزایش چشمگیر قیمت سیمان نیستیم؛ اما تمام صحبت ما این است که اگر دولت به هر نحوی دنبال کاهش قیمت سیمان است، باید از تولید کننده نیز حمایت کند.

به طور مثال این حمایت می تواند شامل تعیین قیمت خدمات دولتی از جمله حامل های انرژی، متناسب با قیمت سیمان باشد.

مدیرعامل سیمان تهران خاطرنشان کرد: صنعت سیمان یکی از معدود صنایعی است که بر خلاف بسیاری از صنایع دیگر محدودیتی در منابع آن وجود ندارد.

از طرفی بخش قابل توجهی از قطعات مورد استفاده در این صنعت بومی سازی شده اند؛ لیکن متاسفانه از این مزیت به خوبی استفاده نمی شود و متولیان امر صرفا سعی در کاهش قیمت ها دارند؛ غافل از اینکه این موضوع فقط منافع عده ای خاص مانند برخی از عاملان توزیع را تامین می کند.

حسینی با اشاره به اینکه در حال حاضر مجموع تقاضای هفتگی سیمان حدود یک میلیون و 200 هزار تن است، اظهار کرد: اصولا تقاضا برای سیمان در فصول مختلف سال متفاوت است و به طور طبیعی در فصل تابستان شاهد رونق ساخت و ساز نسبت به فصول دیگر هستیم.

لذا حتی تقاضای ماهانه پنج میلیون تن در تابستان طبیعی بوده است.

کما اینکه سال های گذشته هم این روند را شاهد بوده ایم اما متاسفانه وزارت صمت بدون توجه به واقعیات موجود در این حوزه، علاوه بر مهندسی قیمت، در حال مهندسی تقاضا در بازار سیمان است که یقینا دود این گونه اقدامات به چشم مصرف کننده و تولیدکننده خواهد رفت.

بنابراین انتظار می رود تصمیم سازان و تصمیم گیرندگان در سازمان ها و نهادهای متولی اقدامات لازم در جهت اجتناب از آشفتگی بازار و تلاش برای شفاف ماندن معاملات در بورس کالا را در دستور کار قرار دهند.

دستور وزارت صمت به بورس احمد رضا عمرانی فرد، عضو هیات مدیره انجمن کارفرمایی صنعت سیمان و مدیرعامل سیمان اردستان نیز به دنیای اقتصاد گفت: در حالی که بورس کالا باید بازاری شفاف و به دور از دخالت دولت باشد، اما دستورالعمل اخیر درباره تعیین قیمت پایه سیمان به دستور وزارت صمت و توسط سازمان بورس انجام شده است؛ تلاش برای کاهش نرخ سیمان در حالی اتفاق می افتد که هزینه های تولید از جمله برق، گاز، مواد ناریه، دستمزد و.

روز به روز در حال افزایش است.

وی افزود: قیمت سیمان نسبت به دو ماه گذشته کاهش پیدا کرده و از طرفی شاهد کاهش شدید تقاضا در بازار هستیم.

در واقع حدود یک میلیون و 200 هزار تن به بازار عرضه می شود و حدود 600 هزار تن آن به فروش می رسد؛ طبیعی است که با این وضعیت خود به خود قیمت سیمان در بورس کالا کاهش پیدا کند.

با وجود این وزارت صمت کماکان شرکت های سیمانی را مجبور به عرضه بالاتر از نیاز بازار می کند.

سردرگمی انجمن سیمان عمرانی فرد ادامه می دهد: اگر چه صادرات هم در وضعیت کنونی صرفه چندانی برای شرکت ها ندارد اما با توجه به اینکه ظرفیت تولید وجود دارد، کارخانه ها مجبور به صادرات هستند.

ضمن اینکه دستورالعمل های متناقض درباره آزاد سازی صادرات و ممنوعیت آن باعث از دست رفتن بسیاری از مشتری های خارجی شده است.

عضو هیات مدیره انجمن سیمان با اشاره به تصمیمات یک جانبه وزارت صمت تصریح کرد: متاسفانه درباره این ابلاغیه مشورتی با انجمن سیمان صورت نگرفته است.

با وجود این انجمن هم در این خصوص مکاتباتی انجام داده اما با توجه به اینکه هم اکنون رییس این تشکل تعیین نشده و از طرفی با سیاستگذاری های نادرست، به سمت دولتی شدن پیش می رود، نگرانی های بخش خصوصی نسبت به احقاق حقوق صنعت سیمان تشدید شده است.

کلید واژه ها: سیمان – قیمت گذاری – بورس کالا – مهندسی – کالا – بورس – قیمت – اعتراضات – قیمت گذاری دستوری – تولید – تقاضا – تولید کنندگان – تولیدکنندگان – اعتقاد – صنعت سیمان – مصرف کننده – نرخ سیمان – وزارت صمت – امیدواری – صنعت – دولت – ارزانی – موافقت – دخالت – نهایی – بازار – موضوع – همراه – وزارت – رهایی


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64820651/%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D9%88-%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86

توسط دکتر ژند

دکتر ژند