مبارزه با بروکر ایرانی

بروکر هر چقدر روشهای واریز و برداشت معتبر، متنوع و با هزینه کمتر به مشتریان خود ارائه دهد بهتبع برای معاملهگران از مطلوبیت بیشتری نیز برخوردار خواهد شد. شما باید هنگام ثبتنام در هر بروکر آپشنهای واریز و برداشت آن را مورد بررسی قرار دهید. بلکه میتواند هشداری در جهت مبادرت به احتیاط بیشتر باشد. البته این موضوع به این معنی نیست که اگر صرفاً چند نفر بدون هیچ دلیل و مدرکی بروکری را در جایگاه نقد قرار دادند، بروکر فاقد اعتبار باشد. یکی از مهمترین مواردی که باید در خصوص انتخاب بروکر به آن توجه داشت بررسی سابقه و کیفیت عملکرد آن در گذشته است. بروکرها همانند صرافیها، همواره دو قیمت را تحت عنوان قیمت خرید و قیمت فروش به مشتریان خود پیشنهاد میدهند. واریز و برداشت میتواند یکی از عوامل مهم در برتری یک بروکر نسبت به سایر بروکرها باشد. به این اختلاف بهاصلاح اسپرد گفته شده و هرچه میزان آن کمتر باشد به نفع معاملهگر خواهد بود.

افرادی که در بازارهای مالی هیچ تجربهای نداشته و با پلتفرم و استراتژیهای مخصوص به آن نیز آشنایی چندانی ندارند بهتر است کار خود را با این حسابها آغاز کنند. در هنگام انتخاب بروکر باید توجه داشت که چه نوع حسابی به شما ارائه میشود تا از همه لحاظ با میزان سرمایه و استراتژی تجاری شما متناسب باشد. آخرین نکتهای که باید در انتخاب یک بروکر فارکس در نظر گرفته شود، پشتیبانی قدرتمند و ادامهدار آن از معاملهگران است. از دیگر امکانات ویژه که بروکرها باید در اختیار معاملهگران خود قرار دهند انواع حسابهای معاملاتی است. حساب دمو بهعنوان یکی از روشهای معامله آزمایشی شناخته میشود. معاملهگران در این حساب پولی از دست نمیدهند و پولی نیز بهدست نمیآورند که میتواند نکته مثبتی برای آغاز بهکار معاملهگران در بازارهای مالی باشد. کیفیت پشتیبانی و خدمترسانی به هر زبانی که باشد، یک مسئله بسیار مهم دیگر است.

تا اینجا تا حدودی با بروکرها و نحوه عملکرد آنها آشنا شدیم. حال سوال اساسی این است که جهت انتخاب یک بروکر معتبر باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ تایید بروکرها از طرق نهادهای مالی معتبر بینالمللی را بهاصطلاح رگولیشن میگویند. بهطور کلی نحوه فعالیت بروکرها به این شکل است که نرخهای بازار را از طریق پلتفرم معاملاتی به مشتریان خود ارائه نموده و دستورهای معاملاتی آنها را اجرا کنند. بروکرها واسطههایی میان معاملهگران سرتاسر دنیا هستند و با ایجاد بسترهای خریدوفروش امکان معاملهگری را به فعالین بازارهای مالی میدهند. از دیگر معیارهای مهم برای معاملهگران در هنگام انتخاب بروکر، وضعیت قانونی کارگزار و نظارت بر آن توسط رگولاتور است. در ادامه تلاش میکنیم پاسخی مختصر و مفید به این سوال دهیم.

» ممکن است مطمئن نباشید که در کدام یک از این بازارهای مالی سودآوری بهتری خواهید داشت یا کمتر ضرر خواهید کرد و ریسک پایینتری در انتظار شما خواهد بود و از این رو در همین مرحله دچار سرگشتگی باشید. حساب آزمایشی یا دمو، حسابی است که در آن نمودار واقعی معاملات مثلا نمودار واقعی جفتارز EUR/USD را در اختیار دارید. در ارز دیجیتال معامله کنم؟ انتخاب بازار مالی خود به تنهایی مرحلهای است و داستانی دارد چون ممکن است شما در اولین مرحله با خود فکر کنید که «در فارکس وارد شوم؟ اکثر بروکرهایی که در این صفحه معرفی شدهاند برای معامله در فارکس، ارز دیجیتال، سهام و فلزاتی مانند طلا و نقره یا حتی حاملهای انرژی و غیره کار شما را به خوبی راه میاندازند. در بورس سرمایهگذاری کنم؟

به همین علت بهتر است هنگامی که در مورد بروکری مشخص تحقیق میکنید تنها به یک منبع اکتفا نکنید. چون اکثر این بروکرها فعالیت خود را به فارکس محدود نمیکنند اگر قصد دارید در سهام، ارز دیجیتال، کالاها و دیگر ابزارها یا اینسترومنتهای تجاری نیز وارد معامله شوید این بروکرها میتوانند برای شما گزینههایی قابل ملاحظه باشند. این راهنما نکات کلیدی انتخاب بروکر فارکس را برای شما عنوان کرد و با اینکه بدون نقص نیست بدون شک به شما در انتخاب بروکر مناسب معاملات فارکس کمک خواهد کرد. برای مثال علیه یک بروکر مقالات منفی مینویسند و سپس از او درخواست میکنند تا برای حذف آن مقالات به آنها پول پرداخت کند، یا در ازای دریافت پول از یک بروکر تعریف کرده و به آن امتیازات مثبت میدهند.

اسپرد (spread) به تفاوت قیمت خرید و فروش یک دارایی گفته میشود. در فارکس شما همیشه با خرید یک ارز، ارز مقابل را میفروشید و بالعکس. فرض کنید که در معامله EUR/USD قیمت درخواست (ask) برابر با ۱.۱۲۵۰ باشد. به قیمتی که بروکر حاضر است ارزی را به شما بفروشد قیمت درخواست (ask) میگوییم. پس دنبال بروکر واقعا رایگان نباشید و فکر نکنید هر بروکری که کمیسیون یا دستمزد پایینتری بگیرد بهتر است، به جای آن حواستان باشد که هزینهای که از شما میگیرند با کیفیت خدماتی که به شما ارائه میدهند متناسب باشد. مثلا در جفتارز یورو-دلار آمریکا (EUR/USD) شما یا یورو میخرید و دلار میفروشید، یا یورو میفروشید و دلار میخرید. در مقابل قیمتی که همان ارز را از شما میخرد قیمت پیشنهاد (bid) است.

چراکه قوانین معاملاتی بروکر بسیار مهم است و تایید آن به منزله عقد یک قرارداد با این ضوابط میباشد. در جدول زیر میتوانید انواع رگولاتوریهای معتبر با سطوح مختلف درجه اعتباری را مشاهده نمایید. بعضا دیده شده برخی از بروکرها در قوانین خود برخی از شیوههای معاملاتی را منع کردهاند. در این شرایط چنانچه شما سودی از نوسانات بازار در زمان انتشار اخبار کسب نمایید، بروکر با همین یک قانون مجاز خواهد بود سود شما را اعمال نکند. بهعنوان مثال در قوانینی که قید میشود معاملات روی اخبار اقتصادی که نوسان زیادی همراه خود دارند غیرقابل پذیرش است. هیچگاه بدون آگاهی نسبت به قوانین معاملاتی بروکر اقدام به انتخاب آن نکنید و مواردی که از آن اطلاع ندارید را نپذیرید. بنابراین هرچه رگولیشن بروکر از منظر درجه اعتباری سطح بالاتری را دارا باشد در نتیجه میتواند ضریب اطمینان بیشتری نیز داشته و در ادامه درجه امنیت سرمایه بیشتری برای معاملهگران فراهم کند.

فیندو در دوره منتورینگ بازارهای جهانی همراه شماست تا با ارتقا دانش، مهارت و تجربهتان شما را در این مسیر همراهی کند. علاوهبر این موضوع سعی کنید بروکری را انتخاب نمایید که درصورت نیاز سریعاً و به صورت 24ساعته پاسخگوی شما باشد. حتماً بروکری را انتخاب نمایید که تیم پشتیبانی قوی داشته باشد و همواره پاسخگوی شما باشد. در این مقاله تلاش شد به معرفی برخی ویژگیبروکرهای معتبر بپردازیم تا مهمترین گام برای آغاز بهکار معاملهگری را طی کرده باشیم. این روزها اکثر بروکرها بهدلیل سیل عظیم کاربران ایرانی به این حوزه، پشتیبانهای فارسیزبان را به سیستم خود اضافه کردهاند. شما میدانید که برای ورود به بازارهای جهانی باید دانش و مهارت کافی را داشته باشید. خریدوفروش در بازار فارکس بدون استفاده از خدمت ارائه شده توسط بروکر یا همان کارگزاران بازار تبادلات ارزی، کاری غیرممکن است و تمامی معاملهگران باید بروکری را متناسب با نیاز خود انتخاب نمایند.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند