ماجرای معروف ورشکستگی بروکر آلپاری چه بود؟

پس شناخت روانشناسی توده مردم و تاثیر آن در بازار اهمیت به سزایی دارد. مهمترین عامل تعیین کننده قیمت در بازار ارز عوامل اقتصادی هستند. معامله گران در بازار فارکس مثل هر بازار دیگری انسانها هستند. اتفاقاتی ازین دست هستند. در این بازار نمادهای معاملاتی به صورت جفت ارز خرید و فروش میشوند. جفت ارزها نمادهایی هستند که بیانگر نسبت دو ارز مختلف به یکدیگرند. بازار فارکس هم ازین قاعده مستثنی نیست. همواره در طول تاریخ تحولات سیاسی، اجتماعی نقش به سزایی در وضعیت بازارها داشته اند. این به این معنی است که هر یورو 1.3 دلار آمریکا می ارزد. دست به معامله میزند. به شکل زیر توجه کنید. به عنوان مثال EURUSD بیانگر نسبت ارز یورو به دلار آمریکاست. نرخ جفت ارز EUR/USD 1.3 دلار است.

از این رو، عناوین مختلف و اضطراب در آغاز هفته کلیدی، معامله گران را در اوایل روز دوشنبه مضطرب می دارد که به نوبه خود به نفع بازدهی اوراق خزانه داری آمریکا و دلار آمریکا است. با انجام این کار، بازده اوراق قرضه کلیدی به بالاترین سطح چهار ساله خود نزدیک می شود که در اواخر آوریل ثبت شده بود و حدود 2.98٪ بود. از اوکراین خبر میرسد که روسیه آماده است تا مولداوی را تصاحب کند، که به نوبه خود چالشی جدی برای کیف ایجاد می کند. نگرانیهای متفاوت میتواند به اضطراب بازار پیش از رای این هفته فدرال رزرو (Fed) و همچنین حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده (NFP) در روز جمعه مرتبط باشد. اگرچه افزایش 0.50 درصدی نرخ بهره توسط فدرال رزرو حتمی شده است، معامله گران بیشتر نگران عادی سازی ترازنامه و سرعت افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک هستند. فدرال رزرو انقباضی و دادههای ضعیف چین بازار را به چالش میکشد. از سوی دیگر، مسکو صحبت هایی را که از آمادگی روسیه برای استفاده از سلاح هسته ای حمایت می کند، رد می کند.

بانک مرکزی به عنوان نهاد اقتصادی مستقل هدف ثبات قیمت ها و کنترل تورم را دنبال می کند. این موسسات شامل شرکت های سرمایه گذاری، بیمه، صندوق های بازنشستگی، موسسات خیریه و صندوق های پوشش ریسک هستند. ما در مقاله «بازیگران اصلی بازار فارکس» به طور مصفل به شرح این موارد پرداخته ایم در اینجا نیز شرح مختصری از آن می آوریم تا به یک آشنایی ابتدایی از این مبحث دست پیدا کنیم. این موسسات در حدود 30 درصد کل تراکنش های بازار فارکس را به خود اختصاص می دهند. این بانک می تواند از ابزارهایی مانند تعیین نرخ بهره، خرید و فروش ارز کشورها و تعیین میزان ودیعه بانکی برای دستیابی به این امر استفاده کند. بازار فارکس نیز مانند هر بازار دیگری نتاثر از عوامل تاثیرگذاری است که ما آن ها به بازیگران اصلی می نامیم.

نکته دیگر امکان سود بردن از رشد و ریزش قیمت است. شبانه روزی بودن از دیگر مزیت های این بازار است. چه چیزی در این بازار فارکس معامله می شود؟ امکان بهره بردن از مارجین یا اهرم معاملاتی از دیگر ویژگی های بازار فارکس است. در بازار بورس و سهام تنها میتوان از رشد قیمتها بهره برد در حالی که در بازار فارکس میتوان در هر دو جهت به معامله پرداخت. شما در هر ساعتی از شبانه روز بسته به موقعیت جغرافیایی، شغل و سبک زندگی خود می توانید در این بازار به معامله بپردازید. بعضی بروکرها امکان معامله کردن تا 1000 برابر موجودی حسابمان را به ما می دهند.

تفاوق برتن وودز در نهایت شکست خورد چون میزان دلار در گردش آمریکا به دلیل رشد فزاینده هزینه های دولت افزایش یافت و ذخایر طلای آمریکا برای پشتوانه دلارش به میزان کافی نبود. در این اجلاس تصمیم بر آن شد تا کشورهای شرکت کننده نرخ تبادل ارزشان را بر اساس دلار آمریکا تعیین کنند و طلا پشتوانه دلار آمریکا باشد (چون در آن زمان آمریکا بزرگترین ذخایر طلای دنیا را داشت). اولین سیستم اصلی تراکنش ارزی حوالی پایان جنگ جهانی دوم در کنفرانس برتن وودز آمریکا شکل گرفت. نهایتا نیکسون در سال 1971 میلادی به سیستم برتن وودز خاتمه داد و این امر زمینه ساز شروع سیستم شناوری آزادانه دلار نسبت به دیگر ارزهای خارجی شد. در این کنفرانس سران اقتصادی آمریکا، انگلستان و فرانسه دیدار کردند و نظم اقتصادی نوینی را پایه گذاری کردند.

کدام شعبه بروکر آلپاری ورشکسته شده بود؟ برای اطلاعات بیشتر درباره این بروکر به صفحه اختصاصی این بروکر در سایت ما سر بزنید. لذا تصمیم گرفتیم در ایران بروکر مقالهای درباره ماجرای ورشکستگی این بروکر بنویسیم. معاملهگران بسیاری از ایران هم در این بروکر حسابهای سنگین دارند. اما آلپاری روسیه هیچگاه ورشکستگی نداشته است. هم اکنون آلپاری به بیش از ۲ میلیون مشتری خدمت رسانی کرده و بیش از ۲۵۰ ابزار و آیتم معاملاتی در اختیارشان قرار میدهد. باید گفت بله. آلپاری به اندازه کافی معتبر و امن هست. با ما همراه باشید. آلپاری از طریق شعبهی خود که رجیستر سنت وینسنت دارد به کاربران ایرانی خدمات رسانی میکند و این شعبه هیچگاه ورشکست نشده است. آلپاری با این شعبه به مشتریان ایرانی خدمات میدهد. در سال ۲۰۱۵ یک اتفاق برای فرانک سوئیس بوجود آمد که به پنجشنبهی سیاه معروف است. در پنجشنبهی سیاه که فرانک سوئیس سقوط کرد بسیاری از بروکرها که معاملات مشتریان خود روی فرانک سوئیس را کاور کرده بودند ورشکست شدند. این ماجرا به حدی معروف شده و به آن دامن زده شده که برخی تصور میکنند کل بروکر آلپاری یک بروکر ورشکسته و اسکم است و باید از آن دوری کرد. آیا بروکر آلپاری امن و معتبر است؟ یکی از سوالاتی که افراد زیادی میپرسند ماجرای ورشکستگی بروکر آلپاری است.

به معامله گرانی مثل من و شمایی که دارید این مقاله را می خوانید معامله گر خرد می گویند. بروکرها موسساتی هستند که امکان معامله کردن در بازار فارکس را از طریق پلتفرم معاملاتی خود برای مشتریان خود فراهم می کنند و به دو نوع پردازش مستقیم و مارکت میکر تقسیم می شوند. حجم معاملات معامله گران خرد در حدود 10 درصد کل معاملات تخمین زده شده است. بازار فارکس بزرگترین و مهم ترین بازار مالی در دنیاست .بازیگران اصلی این بازار بانک ها و موسسات مالی بزرگ هستند. بروکرهای مارکت میکر چون مستقیما طرف حساب معاملات کاربران خود هستند میتوانند در بازار تاثیر گذار باشند.

حجم معاملات در بازار به قدری بالاست که هیچ شخص یا نهادی به تنهایی یا با همکاری دیگران قادر به دستکاری این بازار نیست. این بازار کمترین هزینه(کمیسیون) معاملاتی را در میان بازارها دارد. بازار فارکس بزرگترین بازار جهان است و بیشترین حجم معاملات روزانه را درمیان دیگر بازارها به خود اختصاص داده است . در سال 1985 در نشست سران پنج کشور قدرتمند اقتصادی تصمیم گرفته شد تا به سمت سیستم غیر دلاری حرکت کنند. نقد شوندگی بالا از دیگر مزیت های این بازار است. در سال 1990 بازارهای تجارت ارز با رشد روزافزون اینترنت وسعت جدیدی به خود گرفت و معامله گران سراسر دنیا توانستند با دسترسی به این فناوری به راحتی به معامله در این بازار بپردازند. این رویداد آغازی بر بازار تبادل ارز خارجی یا همان فارکس بود. به دلیل حجم بالای معامله در این بازار،معامله گر به راحتی در هرقیمتی میتواند خرید و فروش کند و چیزی به نام صف خرید و فروش در این بازار وجود ندارد.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند