عوامل موثر در رشد بازار سرمایه-راهبرد معاصر

در هفته اخیر میانگین ارزش کل معاملات هفته 43 هزار و 725 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 37 هزار و 559 میلیاردی هفته پیشین، رشد 16 درصدی داشته است.

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته به رقم یک میلیون و 402 هزار و 830 واحدی رسید و نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل 14 هزار و 541 واحد پایین تر ایستاد تا بازدهی هفته شاخص بورس منفی یک درصد شود.

رشد شاخص کل هموزن در هفته نزول بزرگان بازار سرمایه

در پایان هفته گذشته شاخص کل پائین ‌تر از هفته پیشین قرار گرفت؛ اما همچنان شاخص کل هموزن همانند هفته‌‌های گذشته صعود کرده است.

عوامل موثر بر بازار سرمایه

مجتبی دانشی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: اقدامات سازمان بورس برای احقاق حق سهامداران از جمله اتفاقات مثبتی بود که در هفته‌های گذشته انجام شد و مورد توجه فعالان بازار قرار گرفت.

به گزارش راهبرد معاصر در هفته‌های گذشته ابهامات زیادی در خصوص روند آینده بورس وجود داشت که همین مساله سبب شد تا سهامداران از از انجام معامله دست بکشند و اگر معامله‌ای نیز انجام می‌دهند، برای خارج کردن پول خود از بورس بوده است.

مهم‌ ترین اقدام مثبت سازمان بورس و دولت مربوط به ورود کالاها به بورس کالا بوده که در هفته‌های گذشته این روند بارها تکرار شده و معاملات انجام شده در این بازار شفاف بوده و تقاضای آن به صورت کامل انجام می ‌شود. حذف قیمت‌گذاری دستوری می‌تواند عامل مهمی در ایجاد انگیزه برای فعالان اقتصادی باشد.

در هفته دوم آذرماه، روند خروج پول حقیقی ادامه داشت و در تمامی روزهای معاملاتی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی بود. روز شنبه 196 میلیارد تومان خارج شد، روز یکشنبه 110 میلیارد تومان و روز دوشنبه 213 میلیارد تومان سرمایه حقیقی خارج شد./فارس


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65948270/%D8%B9%D9%88%D8%A7%D9%85%D9%84-%D9%85%D9%88%D8%AB%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87

شاخص کل هموزن در پایان هفته نسبت به هفته پیشین 3 هزار و 970 واحد بالا‌تر ایستاد و همانند هفته پیش بازدهی مثبت یک درصدی را ثبت کرد. این شاخص در پایان هفته در سطح 417 هزار و 85 واحدی قرار گرفت.

رشد ارزش کل معاملات و معاملات خرد بازار سهام

در این هفته، میانگین ارزش معاملات خرد بورس 3 هزار و 515 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 3 هزار و 287 میلیاردی هفته پیشین، افزایش 7 درصدی داشته است.

خروج سرمایه حقیقی

شاخص کل هموزن در هفته دوم آذرماه در روز شنبه 96 واحد پایین تر ایستاد و و در روز یکشنبه هزار و 72 واحد بالا آمد و در روز دوشنبه 483 واحد رشد کرد و در روزهای سه شنبه و چهارشنبه نیز هزار و 616 و 895 واحد افزایش یافت.

دانشی تاکید کرد: انتظار می‌رود دولت در کنار اقدامات مثبتی که در دستور کار خود قرار داده است، دغدغه سهامداران را مورد توجه قرار دهد و بتواند نرخ سود را در بازار اوراق گام مورد مدیریت قرار دهد.

بازدهی منفی شاخص کل بورس

حذف قیمت‌گذاری دستوری، باعث شد تا شرکت‌‌های سیمانی و نیز خودروسازی در سال ۱۴۰۱ جان دوباره بگیرند و در بازار مورد توجه سرمایه‌ گذاران قرار بگیرند.

وی بحث قیمت دلار در سامانه نیما را دیگر عامل تاثیرگذار در معاملات بازار عنوان کرد و ادامه داد: کاهش فاصله موجود بین نرخ دلار نیمایی و بازار آزاد، اتفاقی مثبت برای شرکت‌ های بورسی خواهد بود.

در هفته گذشته، تغییرات شاخص کل بورس تهران محدود بود. در 2 روز ابتدایی شاخص 348 و 120 واحد رشد کرد، اما همچنان در سطح یک میلیون و 417 هزار واحد درجا زد. سپس روز دوشنبه افت 4 هزار و 235 واحدی را پشت سر گذاشت و روز سه ‌شنبه 4 هزار و 200 واحد دیگر پائین آمد. روز چهارشنبه، در آخرین روز معاملاتی هفته با وجود بهبود نسبی ارزش معاملات، 6 هزار و 574 واحد نزول کرد.

این کارشناس بازار سرمایه آینده بورس را مورد پیش‌بینی قرار داد و افزود: آینده این بازار به چند موضوع گره خورده است، مهم ‌ترین محرک رشد بازار وابسته به دو عامل قیمت کامودیتی ‌ها و نرخ بهره در آمریکا است. عدم افزایش نرخ بهره آمریکا و نیز کاهش محدودیت‌‌های کرونایی در چین می‌ تواند محرک خوبی برای رشد قیمت کالاهایی‌‌ها و به مراتب بازار سرمایه کشور باشد.

در هفته‌های گذشته مجموعه اقداماتی که باید از طریق یک نهاد خود انتظام بازار سرمایه صورت می‌گرفت، از سوی سازمان بورس در سطح قابل قبولی اجرایی شده و این امر نشان دهنده حمایت‌هایی است که دولت از سازمان بورس داشته است.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند