علل افت شاخص بورس از قیمتگذاری دستوری تا تورم بی‌سابقه جهانی


به گزارش بازار به نقل از ایبنا، هادی حق شناس؛ نماینده سابق مجلس و کارشناس مسائل اقتصادی درباره افت شاخص بورس گفت: بورس را دماسنج اقتصاد می‌دانند، به معنای دیگر آئینه بخش واقعی اقتصاد بورس است؛ بنابراین زمانی که اقتصاد با رشد منفی مواجه می‌شود یا رشد آن متناسب با انتظارات، تحقق پیدا نمی‌کند، نباید شرایط خوبی را انتظار داشت.

وی در ادامه اضافه کرد: دو نکته مهم درباره بورس وجود دارد. اولین نکته این است که بخشی از شرکت‌های بورسی، شرکت‌های بازرگانی هستند، بنابراین زمانی که صادرات و واردات دچار اخلال می‌شود و نقل و انتقالات ارزی مشکل پیدا می‌کند بر بورس هم تاثیر می‌گذارد. مسئله بعدی به چشم انداز بازار سرمایه ارتباط پیدا می‌کند. به این معنا؛ وقتی چشم انداز یا به عبارت ساده‌تر افق بخش بازرگانی روشن نباشد، آثار آن در بازار سرمایه دیده می‌شود.

این نماینده سابق مجلس در این خصوص یادآور شد: بازار سرمایه بیانگر سه نکته بخش واقعی اقتصاد، بازرگانی خارجی و چشم انداز تجارت کشور و رونق اقتصادی است. برهمین اساس اقتصاد کشوری که در آن وضعیت تورم در جهت کاهشی روشن نیست یا برنامه منسجمی برای آن دیده نشده و میزان تورم در سال جاری را نشان نمی‌دهد، از طرف دیگر وقتی نرخ سود بانکی با تورم فاصله معناداری دارد، انعکاس تمام این موارد در بازار سرمایه نشان داده می‌شود.

حق شناس در ادامه تاکید کرد: براساس موارد اشاره شده چناچه مردم مختصر نقدینگی در اختیار داشته باشند، به جای سرمایه گذاری در بورس که چشم انداز آن روشن و واضح نیست یا حداقل در کوتاه مدت چنین نیست، سایر دارایی‌ها مانند بازار طلا، ارز، زمین یا خودرو را برمی گزینند.

این کارشناس اقتصادی درباره تاثیر قیمت جهانی بر شاخص بورس اظهار داشت: افزایش قیمت جهانی به هر دلیلی در قیمت ها و شاخص های داخلی تاثیر می‌گذارد. جنگ روسیه و اوکراین منجر به این شد که تورم در امریکا و اروپا سابقه بیش از ۴۰ سال گذشته را تکرار کند که پناهگاه پول در این اقتصاد دارایی‌ها می‌شود و مردم به سمت بازار سرمایه نمی‌روند.

وی درباره نقش قیمت گذاری‌های دستوری خاطرنشان کرد: قیمت گذاری‌های دستوری در همه جا نقش دارد. مشکل اقتصاد کشور این است که قیمت گذاری‌ها هماهنگ نیست، بنابراین نتیجه مورد انتظار تحقق پیدا نمی‌کند. برای مثال ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف و به نیمایی تبدیل شد و فاصله ارز نیمایی به نرخ بازار آزاد همچنان حدود ۶ یا ۷ هزار تومان شد که نمونه‌ای از همین سیاست است بنابراین تا زمانی که قیمت گذاری دستوری و چندنرخی بودن وجود دارد شاهد تاثیر منفی بر اقتصاد و بازار سرمایه خواهیم بود.


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64554430/%D8%B9%D9%84%D9%84-%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D8%A7-%D8%AA%D9%88%D8%B1%D9%85-%D8%A8%DB%8C

توسط دکتر ژند

دکتر ژند