عرضه فولاد در بورس بیش از تقاضاست

بهرام سبحانی رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در این نامه با اشاره به عدم تطابق استراتژی دستوری «الزام به عرضه در بورس کالا» با اصول علم اقتصاد و مدیریت بازار آورده است: اساساً با توجه به اینکه فلسفه تشکیل بورس کالا، کشف قیمت عادلانه در فرایند رقابتی است، لذا میزان عرضه بایستی همواره ضریبی از تقاضا باشد تا رقابت واقعی برای کشف قیمت اتفاق افتد. بدیهی است عرضه مازاد بر تقاضا باعث می‌شود تا رقابتی روی قیمت پایه صورت نگیرد و با این شیوه کارایی بورس کالا در کشف قیمت رقابتی ابتر خواهد شد.

انجمن فولاد در نامه خود اضافه کرده است: تولید فولاد کشور دو برابر مصرف داخلی است و با حجم عرضه تکلیفی در بخشنامه صدرالاشاره که به مراتب بیش از تقاضای واقعی است، هیچ گونه رقابتی برای کشف قیمت فولاد در بورس کالا اتفاق نخواهد افتاد.

در نامه انجمن فولاد به وزیر صمت به ابهامات و ایرادات بخشنامه ابلاغی کف عرضه فولاد در بورس کالا هم اشاره شده و ضمن بر شمردن یک ابهام اساسی، رفع این اشکالات از طریق برگزاری جلسه کارشناسی درخواست شده است. در نامه انجمن فولاد آمده است: در خصوص کالای عرضه شده بدون تقاضا، در بخشنامه مذکور تعیین تکلیفی نشده و نظر به اینکه امکان صادرات برای همه عرضه‌های بدون متقاضی وجود ندارد، تقاضا دارد دستور فرمائید امکان فروش داخلی با شرایط توافقی بین خریدار و فروشنده ابلاغ گردد تا از دپوی محصول در انبار کارخانجات تولیدی و تشدید مشکلات نقدینگی و پرداخت حقوق و دستمزد و سایر هزینه‌های تولید قبل از ایجاد بحران جلوگیری شود.

انتهای پیام /


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn66013818/%D8%B9%D8%B1%D8%B6%D9%87-%D9%81%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%D8%A8%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%B6%D8%A7%D8%B3%D8%AA

عرضه فولاد در بورس بیش از تقاضاست

به گزارش گروه اقتصادی یکتا ، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نامه‌ای به وزیر صمت خواستار اصلاح بخشنامه مربوط به کف عرضه محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا شد.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند