عرضه دو محصول جدید ایران خودرو در بورس کالابه گزارش منیبان؛ مجید عشقی در نشست کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران، تصریح کرد: مسئله شفافیت بازار بورس کالا منافع بازار را به دنبال دارد، عرضه خودرو نیز نشان دهنده مسیری بی بازگشت در جهت شفافیت، علی رغم مقاومت‌هاست.

عشقی همچنین با بیان اینکه سازمان بورس اکنون به جای نظارت و مقررات گذاری در مقوله اجرا ظاهر شده است، افزود: همین موضوع که بحث‌های بورس کالا از طرف اعضای اتاق بازرگانی و فعالان بازار سرمایه با جزییات مطرح می‌شود، نشان دهنده این است که بورس کالا اکنون جایگاه خوبی را پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه اکنون بیش از ۹۰ درصد از محصولات پتروشیمی در بورس کالا در حال معامله است، اظهار داشت: در این بازار کمتر به بحث فلزات اساسی پرداخته شده است، اما اکنون این محصول نیز روند توسعه را در پیش گرفته است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: معاملات سیمان از سال گذشته در بورس کالا انجام شد و تاکنون بازخورد‌های خوبی را به همراه داشته است.

وی ادامه داد: درخصوص کالاهاو مربوط به پتروشیمی مسایل متعددی را با انجمن‌ها و عرضه کنندگان داشتیم، اما بورس کالا روند خوبی را داشته و این روند هم با جدیت ادامه خواهد داشت.

رییس سازمان بورس گفت: یکی از منافع اصلی معاملات کالا‌ها در بورس، ایجاد شفافیت در بازار کالا‌ها است که در کنار آن بازار سهام هم می‌تواند از این شفافیت بهره ببرد.

عشقی ادامه داد: در حوزه عرضه خودرو در بورس با موانعی مواجه بودیم که مشکلات برطرف شد و موفق به عرضه برخی از خودرو‌ها در این بازار شدیم و دو مدل از محصولات ایران خودرو هم بزودی وارد تالار بورس کالا می‌شود.

رییس سازمان بورس تاکید کرد: یکی از بحث‌های اصلی که جای خالی آن در بازار به خوبی حس می‌شود، موضوع استفاده از قبض انبار‌ها و سایر ابزار‌هایی است که می‌توان در این حوزه از آن‌ها استفاده کرد.منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64778806/%D8%B9%D8%B1%D8%B6%D9%87-%D8%AF%D9%88-%D9%85%D8%AD%D8%B5%D9%88%D9%84-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%A7

توسط دکتر ژند

دکتر ژند