عدم استقبال تجار از قیمت بالای میلگرد در بورس کالا | باوجود


باوجود کاهش قیمت های جهانی فولاد و به تبع آن مقاطع طویل فولادی در جهان، به نظر می رسد بورس کالای داخلی رویه ای متفاوت را در پیش گرفته است.

– پس از قیمت های افزایشی فولاد طی هفته گذشته در بورس کالا، میلگرد نیز روز چهارشنبه قبل با قیمتی بالاتر از بازار آزاد در رینگ داخلی معامله شد.

البته این افزایش قیمت سبب افت شدید تقاضا شد.

اختلاف قیمتی بین بورس کالا و بازار آزاد موجب عدم استقبال خریداران از معاملات چهارشنبه گذشته شد.

همچنین نگرانی ها از نتیجه مذاکرات برجام بر ورود نقدینگی به بازار مقاطع طویل فولادی در داخل اثر گذاشته است.

بررسی ها نشان می دهد که به دلیل عدم اطمینان به نتایج توافق، تقاضای سرمایه ای نیز در داخل بسیار کاهش یافته است و معامله گران ترجیح می دهند خرید های خود را به بعد از نهایی شدن نتایج موکول کنند.

در شرق آسیا نیز گرمای شدید هوا موجب شد، علاوه بر کاهش تقاضا به دلیل رکود جهانی و قرنطینه های پی درپی در چین، بهای میلگرد کاهشی شود.

اختلاف قیمت بورس کالا و بازار آزاد چهارشنبه گذشته، تالار اصلی بورس کالا میزبان عرضه 352تن میلگرد بود؛ اما افت خیره کننده تقاضا موجب شد تا تنها 7 درصد از عرضه ها معامله شوند.

باوجود کاهش قیمت های جهانی فولاد، به دلیل حمایت بورس کالا از افزایش قیمت فولاد داخلی، بهای میلگرد نیز در بورس کالا گران تر از قیمت آن در بازار آزاد شده است.

این افزایش قیمت نیز موجب عدم استقبال خریداران و تجار از معاملات چهارشنبه گذشته شد.

هفته گذشته قیمت تمام شده میلگرد در تالار اصلی بورس کالا به 15 هزار و 800تومان رسید؛ اما بهای آن در بازار آزاد حدود 15 هزار تومان است.

منطقی است که باوجود میلگرد ارزان تر در بازار، تمایل تجار به خرید مقاطع فولادی در رینگ داخلی بورس کالا با کاهش شدید مواجه شود.

عدم استقبال نشان می دهد که سیاست قیمت گذاری دستوری بورس کالا موثر نیست و باید بهای میلگرد را براساس نیاز بازار تعیین کرد.

کمبود نقدینگی؛ مشکل اصلی کارخانه ها به عقیده برخی از فعالان بازار، دلیل اختلاف قیمت میلگرد در بازار آزاد و بورس کالا تمایل برخی کارخانه ها به فروختن محصولاتشان در زیر قیمت است؛ چرا که این شرکت ها با مشکل کمبود شدید نقدینگی مواجه اند و اگر نقدینگی موردنیاز خود را تامین نکنند، به احتمال زیاد ورشکسته خواهند شد؛ پس ترجیح می دهند برای جلوگیری از زیان بیشتر، محصول خود را زودتر و با بهای کمتری بفروشند.

همچنین به نظر می رسد با وجود افزایش قیمت در بورس کالا، به دلیل نگرانی ها از نتیجه مذاکرات برجام نقدینگی وارد بازار فولاد نمی شود؛ چراکه تقاضای سرمایه ای بسیار کاهش یافته است و معامله گران ترجیح می دهند در این شرایط وارد بازار نشوند.

توجه به آمار و ارقام نیز نشان می دهد، میزان ساخت و ساز در تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال های قبل نیز بسیار کاهش یافته است.

برخی از کارشناسان معتقدند، باوجود کاهش شدید تقاضا حتی احتمال رسیدن بهای تمام شده میلگرد به کانال 14هزار تومانی نیز وجود دارد.

با توجه به اینکه در بخش میلگرد عرضه کنندگان متعددی وجود دارد، به نظر می رسد در بازار آزاد، تولیدکنندگان مسابقه کاهش قیمت گذاشته اند و برای جلوگیری از ضرر بیشتر ترجیح می دهند محصول خود را هرچه زودتر بفروشند؛ چرا که احتمال ریزش قیمت ها در هفته های آتی وجود دارد.

کاهش بهای میلگرد در شرق آسیا معاملات آتی میلگرد در بورس کالای چین نیز به عقبگرد قیمتی خود ادامه دادند.

بهای هر تن میلگرد در جمعه گذشته به 586دلار به ازای هر تن رسید که پایین ترین سطح از ابتدای ماه میلادی جاری است و نسبت به هفته گذشته کاهش حدود 20دلاری داشت.

دلیل این کاهش قیمت، اعمال سهمیه بندی سختگیرانه از سوی مقامات محلی این کشور برای کنترل مصرف برق کارخانه ها بود؛ چرا که موج گرمای بی سابقه در این ناحیه سبب گرم شدن بیش از حد شبکه های برق در این نواحی شده است.

البته چین همچنان محدودیت های شدید قرنطینه ای را برای مهار سویه های جدید کرونا حفظ کرده است.

این تعطیلی ها نیز تاثیر عمده ای بر تقاضای مقاطع فولادی در این کشور گذاشته است.

تنش های سیاسی این کشور با تایوان نیز بر نگرانی تولیدکنندگان در این ناحیه افزوده؛ چراکه مشکلات این دو کشور به بیش از هر زمان دیگری رسیده است و برخی تحلیلگران احتمال وقوع حمله نظامی از سمت چین به تایوان را می دهند.

کلید واژه ها: بورس کالا – مقاطع طویل فولادی – قیمت – فولاد – بازار آزاد – کالا – بورس – چهارشنبه – داخل – بازار – تقاضا – استقبال – گرمای شدید هوا – کاهش – افزایش – معامله – میلگرد – فولادی – ورود نقدینگی – افزایش قیمت – کالای داخلی – داخلی – گذشته – مقاطع – کاهش تقاضا – گرمای شدید – کاهش قیمت – آزاد – طویل – خرید


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64755068/%D8%B9%D8%AF%D9%85-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%82%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7%DB%8C-%D9%85%DB%8C%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%A7

توسط دکتر ژند

دکتر ژند