شاخص بورس در آستانه ورود به کانال جدید | وزیر اقتصاد و رییس سازمان بورس برای توضیح به مجلس می روند


درصورت تداوم روند نزولی با شدت روزهای گذشته، امروز شاخص بورس وارد کانال یک میلیون و 200 هزار واحد خواهد شد – شاخص بورس در آستانه ورود به کانال جدید وزیر اقتصاد و رییس سازمان بورس برای توضیح به مجلس می روند” درصورت تداوم روند نزولی با شدت روزهای گذشته، امروز شاخص بورس وارد کانال یک میلیون و 200 هزار واحد خواهد شد به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، روند نزولی بازار سهام دیروز هم ادامه یافت و شاخص کل بورس تهران به محدوده یک میلیون و 305 هزار واحد رسید.

این پایین ترین سطح شاخص از ابتدای امسال تاکنون است که به نظر می رسد درصورت تداوم روند نزولی با شدت روزهای گذشته، امروز شاخص بورس وارد کانال یک میلیون و200هزار واحدی شود.

قرار است روز سه شنبه وزیر اقتصاد و رییس سازمان بورس برای ارائه توضیح درباره آخرین وضعیت بازار سهام به کمیسیون اقتصادی مجلس بروند.

دور تازه روند نزولی شاخص بورس که از خرداد ماه امسال آغاز شده همچنان ادامه دارد و آمارها نشان می دهد در این مدت شاخص کل بورس تهران 20 درصد افت کرده است.

اطلاعات موجود همچنین نشان می دهد در این مدت 25 هزار میلیارد تومان نقدینگی از بورس خارج و راهی سایر بازارها شده است.

این روند نزولی همچنین تمایل سهامداران را برای سرمایه گذاری در بورس کاهش داده و موجب شده ارزش معاملات خرد به سطح 2هزار میلیارد تومان برسد که 4 برابر کمتر از میزان معاملات در ابتدای سال است.

در چنین شرایطی ظرف چند روز گذشته شدت نزول در بازار سهام بیشتر شده و این روند دیروز هم ادامه یافت؛ به طوری که شاخص کل بورس تهران با یک افت سنگین به محدوده یک میلیون و 305 هزار واحد رسید که پایین ترین سطح شاخص از ابتدای سال تاکنون است.

دیروز همچنین رکورد خروج نقدینگی از بورس شکسته شد و نسبت خروج نقدینگی به ارزش کل معاملات خرد به 28.

5درصد رسید که بالاترین میزان از ابتدای سال تاکنون بوده و بیانگر آن است که سهامداران خرد دیروز 630میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج کرده اند.

به نظر می رسد درصورت تداوم روند نزولی شاخص با شدت روزهای گذشته، امروز شاخص کل بورس وارد کانال یک میلیون و200هزار واحد شود.

تحلیلگران تکنیکی بر این باورند که درصورت نزول شاخص به زیر یک میلیون و300هزار واحد، شدت نزول شاخص بیشتر خواهد شد.

به همین دلیل ظرف چند هفته گذشته سازمان بورس چندین نشست ویژه با سهامداران حقوقی بزرگ، هلدینگ ها و بازارگردان ها برگزار کرده تا مانع از نزول بیشتر شاخص بورس شود.

در آخرین نشستی که روز شنبه با حضور احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و هلدینگ ها برگزار شد این شرکت ها موافقت کردند منابع مالی را برای حمایت از بورس در قالب اوراق تبعی به بورس تزریق کنند تا مانع از نزول بیشتر شاخص شوند.

با این حال این اقدامات و برگزاری نشست های ویژه تاکنون کارساز نبوده و قرار است وزیر اقتصاد و رییس سازمان بورس برای ارائه توضیح درباره آخرین وضعیت بازار سهام به کمیسیون اقتصادی مجلس بروند.

دلایل نزول تحلیلگران بر این باورند که عوامل مختلفی ازجمله رکود اقتصاد جهانی، کاهش قیمت مواد پایه و رشد نرخ بهره بین بانکی در نزول بورس نقش داشته اند و این عوامل به خروج نقدینگی از بازار سهام منجر شده است، با این حال کارشناسان تأکید می کنند مشکل اصلی بازار سرمایه افزایش تردیدها برای سرمایه گذاری در بورس به دلیل افزایش ریسک ها و ابهام ها است؛ به همین دلیل لازم است دولت اقدامات حمایتی تازه ای را برای حمایت از بازار سرمایه آغاز کند.

مصطفی امید قائمی، مدیرعامل گروه مالی ملت در این باره گفت: با وجود وضعیت خوب بنگاه ها هنوز سایه ابهام بر سر بازار سهام، سنگینی می کند؛ بخشی از این ابهامات از سمت دولت و برخی دیگر ناشی از رکود اقتصاد جهانی و کاهش قیمت مواد پایه است که این ابهامات مانع رشد و حرکت روبه جلوی آن شدند.

او با بیان اینکه دولت باید تصمیمات عاجل و حمایتی برای بازار سهام بگیرد، اضافه کرد: به نظر می رسد گزارش های مالی 6ماهه شرکت های بورس گزارش های خوبی باشد که می تواند روی بازار سهام تأثیر بگذارد، اما دولت نیز باید تصمیم های جدیدی برای حمایت از بورس بگیرد؛ به طور مثال باید برنامه های بودجه سال بعد و افزایش یارانه تعیین تکلیف شود.

او با اشاره به افزایش قیمت دلار ادامه داد: افزایش نرخ دلار به نوعی به روند بازار سهام کمک می کند زیرا بیشتر شرکت های فعال در این حوزه، مشغول به صادرات محصولات پایه هستند که افزایش قیمت دلار می تواند سودآوری را بالا ببرد و در نهایت منجر به رشد ارزش سهام شرکت ها شود.

امید قائمی تأکید کرد: با توجه به شرایط رکودی فعلی و جذابیت قیمت در بازار سهام احتمالاً در ماه های آینده و از آبان و آذر، رونقی را تجربه کنیم.

اگر این رونق رخ دهد صنایع پتروشیمی، پالایشی، بانک ها، سازندگان و تولیدکنندگان محصولات داخلی می توانند از آن دست صنایع با پتانسیل صعودی باشند.

از سوی دیگر گروه معدنی، بسته به میزان تولیدات خود می تواند وضعیت خوبی داشته باشد.

بهاءالدین حسینی هاشمی، کارشناس بازار سرمایه نیز درباره وضع فعلی بازار سهام گفت: شاخص کل بازار سرمایه از 2میلیون و 80 هزار واحد به یک میلیون و 300هزار واحد سقوط کرده که در تاریخ بازار سرمایه این مقدار سقوط بی سابقه بوده است.

به همین دلیل، ترس از این بازار افزایش یافته است و سهامداران فکر می کنند که بازار سهام همچون تله ای بوده است که در آن گرفتار شده اند.

او افزود: به دلیل افزایش تورم، بازارهای رقیب بازار سرمایه سودآورتر شده اند به همین دلیل فعالان بازار سهام به دنبال آزاد کردن نقدینگی خود هستند و این موضوع موجب شده است تا سهامداران، سهام خود را بفروشند تا سرمایه های خود را به بازار رقیب منتقل کنند.

این تحلیلگر بازارهای مالی تأکید کرد: احتمالا شاخص کل بازار سرمایه تا حدود کانال یک میلیون واحد کاهش خواهد یافت، در آن زمان به دلیل اینکه شاخص کل بازار سهام و همچنین بسیاری از شرکت های بورس به کف قیمت خود رسیده اند، رونق به بازار سهام باز خواهد گشت؛ به طوری که می تواند شاخص کل بورس را با قدرت به سمت جلو حرکت دهد.

حسینی هاشمی با تأکید بر اینکه بازار سرمایه هم اکنون حبابی نیست، گفت: هم اکنون قیمت بسیاری از سهم ها منطقی شده است و در کف قرار گرفته اند.

سقف تراکنش کارگزاری های بورس افزایش یافت جزییات تسهیل نقل و انتقال پول در کارگزاری ها
کلید واژه ها: رییس سازمان بورس – شاخص بورس – روند نزولی – بورس – وزیر اقتصاد – رییس سازمان – سازمان بورس – شاخص – کانال – میلیون – روند – اقتصاد – بازار سهام – سازمان – هزار – واحد – تداوم – توضیح – امروز – کمیسیون اقتصادی – رییس – آستانه – وزیر – شاخص کل بورس – آخرین وضعیت – وضعیت بازار – بازار – بورس تهران – سهام – مجلس


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65251819/%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%84-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%26%23124%3B-%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1

توسط دکتر ژند

دکتر ژند