سه شرکت دانش بنیان در مرحله درج نماد و عرضه در بورس هستند

در مورد شرکت های داده محور مانند دیجی کالا، اسنپ، تپسی، دیوار، کافه بازار که برپایه دارایی نامشهود هستند، باید طبق پیوست دستورالعمل پذیرش عمل شود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: شرکت دانش بنیان – دانش بنیان – شرکت – بنیان – عرضه در بورس – بورس – دانش – شرکت ها – شرکت های دانش بنیان – داده – مرحله – تجارت الکترونیک – خبرگزاری فارس – محور – عرضه – شرکت های دانش – نماد – پذیرش – تعداد – دستورالعمل – بورس تهران – الکترونیک – دیجی کالا – خبرگزاری – قهرمانی – پارسیان – خبرنگار – اقتصادی – درخواست – گفت وگو


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64426744/%D8%B3%D9%87-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%A8%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B1%D8%AD%D9%84%D9%87-%D8%AF%D8%B1%D8%AC-%D9%86%D9%85%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D8%B9%D8%B1%D8%B6%D9%87

وی ادامه داد: آخرین صورت های مالی و حسابرسی شرکت ها بررسی می شود، باید نسبت دارایی های نامشهود شرکتهای دانش بنیان به کل دارایی ها بیشتر یا مساوی 50 درصد باشد که عرضه اولیه سهام این شرکت ها به سرمایه گذاران واجد شرایط مانند صندوق سرمایه گذاری واگذار می شود و اگر نسبت دارایی های نامشهود به کل دارایی ها کمتر از 50 درصد باشد، سهام آنها به عموم مردم هم عرضه می شود که تشخیص این امر برعهده هیأت پذیرش بورس است.

معاون ناشران و اعضای بورس تهران در مورد  اینکه چه کسانی می توانند عرضه اولیه سهام شرکت های دانش بنیان را خریداری کنند، گفت: طبق پیوست دستورالعمل پذیرش، هیات پذیرش تصمیم می گیرد که سرمایه گذاران واجد شرایط در عرضه اولیه سهام مشارکت کنند و یا این که علاوه بر شرکتها چه کسانی بتوانند سهام عرضه اولیه آنها را خریداری کنند.

قهرمانی در مورد این که جلسات هیات پذیرش هر چند وقت برگزار می شود، گفت: جلسات هیأت پذیرش به صورت هفتگی و منظم برگزار می شود، مگر اینکه دستور کاری وجود نداشته باشد.

معاون ناشران و اعضای بورس تهران گفت: یکی از ویژگی های شرکت های دانش بنیان این است که عمده دارایی های آنها نامشهود است و دارایی مشهود مانند زمین و ساختمان ندارند، بلکه عمده دارایی شرکت ها مبتنی بر داده محوری است که قابلیت پذیرش در بورس یا فرابورس را پیدا کرده اند.

معاون ناشران و اعضای بورس تهران گفت: سه شرکت دانش بنیان در مرحله درج نماد و عرضه در بورس قرار دارند.

قهرمانی گفت: امروز در بورس تهران دو مورد عرضه اولیه به عموم مردم داشتیم که به روش ثبت سفارش یا بوک بیلدینگ صورت گرفت.

قهرمانی اظهار داشت: بعد از پیوست دستورالعمل پذیرش جلساتی با شرکـت های دانش بنیان برگزار کردیم که آنها مقدماتی فراهم کنند و هفته قبل نیز در 20 تیرماه همایشی برای تسهیل در پذیرش شرکت های دانش بنیان در بورس برگزار شد تا شرکت های دانش بنیان با بازار سرمایه آشنا شوند و دست اندرکاران بازار هم بدانند که کار شرکت های دانش بنیان چگونه است، از جمله اینکه شرکت ها باید آماده سازی شوند که بتوانند در بورس پذیرش بگیرند.

وی در مورد شرکت های معمولی در صف پذیرش گفت: حدود هشت شرکت معمولی در صف پذیرش و عرضه اولیه در بورس هستند، حدود هشت شرکت نیز در صف درج نماد قرار دارند.

– محمدامین قهرمانی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که چه تعداد شرکت دانش بنیان در بورس حاضرند و چه تعداد در مرحله ورود به بورس هستند، اظهار داشت: از سال های قبل تاکنون 31 شرکت دانش بنیان در حوزه های تولید دارو، فولاد و همچنین شرکت های  داده محور PSP مانند خدمات تجارت الکترونیک پارسیان در بورس حضور دارند و در حال حاضر سه شرکت دانش بنیان در مراحل درج نماد و عرضه در بورس هستند که البته هنوز به بازار نیامده اند.

وی در پاسخ به اینکه چند درصد از دارایی شرکـت ها باید نامشهود باشد، عنوان کرد: برای شرکت های دانش بنیان باید حداقل 30 درصد دارایی ها نامشهود باشد، یعنی دارایی ها براساس داده محور و مبتنی بر تعداد کاربران باشد و این شرکت های دانش بنیان می توانند سهام خود را صورت روش سلب حق تقدم در بورس عرضه اولیه کنند که این منابع به دست آمده مستقیماً داخل  شرکت ها می رود و صرف طرح های توسعه ای می شود.

معاون ناشران و اعضای بورس تهران در مورد اینکه فرایند پذیرش شرکت های دانش بنیان نسبت به شرکت های دیگر چه تفاوتی دارد، عنوان کرد: فرایند پذیرش زیاد تفاوت ندارد، تاکنون 31 شرکت دانش بنیان در بورس پذیرفته شده اند و اخیراً پیوست دستورالعمل پذیرش برای شرکـت های دانش بنیان، داده محور، کاربرمحور و دارای دارایی های نامشهود تأیید شده، اما دستور اصلی همان دستورالعمل پذیرش بورس مبنی بر داشتن صورت های مالی حسابرسی شده، سودآوری و جریان نقدینگی در شرکت ها است.

وی افزود: شرکت هایی که داده محور هستند، مانند دیجی کالا و اسنپ به عنوان شرکـت های دانش بنیان درخواست پذیرش در بورس داده اند و از حدود یک ماه قبل، یک پیوست به دستورالعمل پذیرش شرکت ها اضافه شد که مختص شرکت های دانش بنیان و داده محور است.

وی افزود: عرضه های اولیه ای که توسط سهامدار عمده انجام می شود پول آن به دست سهامدار می رسد که می تواند آن را وارد شرکت کند یا در مسیر دیگری مصرف کند، اما عرضه اولیه به روش سلب حق تقدم این گونه است که حتماً پول به دست آمده وارد شرکت شده و صرف اجرای طرح های توسعه برای شرکت می شود.

معاون ناشران و اعضای بورس تهران در پاسخ به اینکه آیا عرضه های اولیه در بورس مانند سال 99 خواهد بود یا اینکه تغییر کرده است، بیان داشت: عرضه  اولیه سهام شرکت ها به روش ثبت سفارش در بورس انجام می شود البته بستگی به ماهیت شرکت و هیأت پذیرش و همچنین وضعیت بازار دارد.

در دستورالعمل پذیرش پنج روش برای عرضه اولیه وجود دارد.

قهرمانی گفت: شرکت های دانش بنیان از سه ویژگی کاربرپایه بودن، داده محور بودن بر بستر اینترنت و داشتن دارایی نامشهود که حداقل 30 درصد باشد، باید دست کم دو شرط از سه شرط را داشته باشند و این شرکت ها نوپا و در حوزه اقتصاد دیجیتال فعال هستند و عرضه اولیه آنها معمولاً به روش سلب حق تقدم انجام می شود که پولی که از عرضه اولیه به دست می آید نیز به داخل شرکت می رسد.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند