روش خرید جدید تارا و ۲۰۷ از ایران خودرو با قیمت پایینبه گزارش منیبان، مدیرعامل ایران خودرو گفت: مادامی که قیمت تمام شده تولید محصول از قیمت فروش بالاتر باشد، سفته بازی و تقاضای کاذب در بازار وجود خواهد داشت و برای رفع این مشکل باید تقاضای کاذب در بازار را از میان برداشت.

اظهارات مهدی خطیبی نشان می‌دهد حضور دولت در پروسه قیمت گذاری خودرو نه تنها سبب بهم ریختگی بازار شده بلکه خودروسازان را نیز کلافه کرده و آن‌ها تلاش می‌کنند با پیش کشیدن بحث بازار و رانتی که به سبب دیکته قیمت در آن توزیع می‌شود؛ سیاست گذار را از اصرار بر این سیاست منصرف کنند. البته در کنار این اتفاق مدیران خودروساز ایده دیگری را نیز دنبال می‌کنند و آن عرضه محصولات خود در بورس کالاست.

ایده عرضه خودرو در بورس کالا اولین بار توسط نمایندگان عضو کمیسیون صنایع مجلس یازدهم مطرح شد. هر چند این ایده به نظر کارشناسان دارای اشکال‌های فراوان است، اما حالا که سیاست گذار روی قیمت گذاری خودرو اصرار دارد؛ شرکت‌های خودروساز از این مسیر تلاش می‌کنند تا راه تنفسی برای خود ایجاد کنند.

چند عرضه محصولات شرکت‌های خودروساز در بورس کالا نشان می‌دهد آن توانسته اند به کمک اهرم بورس کالا قیمت گذاری دستوری را دور بزنند و محصولات خود را با قیمت‌های به مراتب بالاتر بفروش برسانند.

خطیبی با اشاره به تاثیر سیاست قیمت گذاری دستوری بر فروش محصولات شرکت تحت مدیریتش می‌گوید بسیاری از محصولات ایران خودرو به علت سیاست گذاری فعلی در نحوه قیمت گذاری زیر قیمت تولید عرضه می‌شود و تا این فاصله قیمت وجود دارد، تقاضای واقعی در بازار شکل نخواهد گرفت.

مدیرعامل ایران خودرو به عرضه هایما در بورس کالا و کشف قیمت واقعی این محصول مونتاژی اشاره می‌کند و می‌گوید کشف قیمت هایما در بورس سبب کاهش قابل توجه قیمت محصول در بازار آزاد شد، این موضوع علاوه بر این که سبب شکل گیری تقاضای واقعی و خروج از قرعه کشی شد، سبب جلوگیری از زیان ناشی از تولید محصول نیز شد. ایجاد شرایط مناسب برای تولید و عرضه هایما، شرایط فروش به صورت لیزینگ با اقساط مناسب برای مشتریان واقعی را نیز فراهم کرده است.

خطیبی درباره خودرو‌های جدید که به بورس کالا می‌روند گفت عرضه تارا و پژو ۲۰۷ در بورس کالا در آینده‌ای نزدیک اتفاق خواهد افتاد که این عرضه‌ها در بورس به نفع تولیدکننده، مصرف کننده و سایر ذی نفعان خواهد بود.

مدیرعامل ایران خودرو با بیان این که بخش زیادی از متقاضیان با انگیزه کسب سود در طرح‌های فروش ایران خودرو شرکت می‌کنند، گفت: اگر بتوانیم قیمت را سامان دهی کنیم تا مشتری نهایی با مراجعه به بازار زیان نکند، گام بزرگی در حفظ حقوق مشتریان برداشته ایم.

خطیبی ادامه داد: سال گذشته حدود ۴۵۰ هزار دستگاه خودرو تولید کردیم که نیمه‌های آذرماه امسال از این عدد عبور خواهیم کرد و بنابراین عرضه خودرو افزایش قابل توجهی داشته است، اما اگر اختلاف قمیت تمام شده و فروش اصلاح نشود کماکان با بازار سفته بازی رو به رو خواهیم بود، در فروش اخیر ایران خودرو بیش از چهار میلیون نفر ثبت نام کرده اند که نشان می‌دهد مشتریان واقعی و تقاضای موثر نیستند؛ بنابراین باید منتظر ماند و دید آیا سیاست گذار خودرویی از اصرار خود برای اعمال سیاست قیمت گذاری دستوری دست برمی دارد یا اینکه خودروسازان مجبور خواهند شد تا حد امکان از اهرم بورس کالا برای عرضه محصولات خود استفاده کنند.منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65285428/%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D8%A7-%D9%88-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%A8%D8%A7-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA

توسط دکتر ژند

دکتر ژند