روایتی از نقش دولت روحانی در ریزش گسترده بورس | «در دولت


«در دولت قبل با توجه به اینکه در آن زمان می خواستند منابع خود را از بازار سرمایه تامین کنند، در بازار سرمایه حباب به وجود آمد و قیمت ها در آن مسیر حرکت کرد.

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، کیهان نوشت: دولت روحانی به خاطر اینکه می خواست منابع مالی مورد نیاز خود را از بازار سرمایه تأمین کند، در بازار سرمایه و بورس حباب به وجود آورد.

این ارزیابی را روزنامه اعتماد به نقل از مدیرعامل فرابورس و اولین رییس هیئت مدیره بورس منتشر کرده است.

اعتماد می نویسد: بازار سرمایه در دو سال گذشته روزهای پرتلاطمی را پشت سر گذاشت و هر چند هزاران سهامدار جدید در سال 1399 وارد این بازار شدند، اما با افت شدید این بازار بخش زیادی از این سهامداران در طول دو سال گذشته از این بازار خارج شدند.

آن گونه که شاهد آن بودیم شاخص بورس در مرداد ماه سال 99 به رشدی عجیب دست یافت و تا محدوده 2 میلیون واحدی و ارزش معاملاتی بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان بالا رفت و بعد از آن شاخص ریزشی عجیب را تجربه کرد به گونه ای که درماه های ابتدایی سال 1400 شاخص کل در محدوده یک میلیون و صد هزار واحدی با ارزش معاملاتی حدود 2 هزار میلیارد تومان قرار گرفت و پس از آن با افت و خیزهایی همراه شد و حال که در اواسط تیر ماه 1401 هستیم شاخص کل در ارتفاع یک میلیون و500 هزار واحدی قرار دارد.

این روزنامه سپس از قول مصطفی امید قائمی نوشت: معاملات بورس به نسبت سال های قبل بهتر شده است، به گونه ای که در سال 1379 حجم معاملات یک سال به هزار میلیارد تومان هم نمی رسید این در حالی است که در حال حاضر هر روز چند هزار میلیارد تومان حجم معاملات در بورس است و این بازار توسعه خوبی پیدا کرده است.

در حالی که تعداد کدهای فعال در آن سال ها به صد هزار کد هم نمی رسید هم اکنون چندین میلیون کد فعال در بورس وجود دارد.

البته این بازار نیز نیازمند نظارت و جذب مخاطب بیشتر است و تنها موضوعی که می تواند در این مسیر موثر باشد جلب اعتماد مردم به سمت بورس است.

وی درباره این سؤال که بازار سرمایه در دولت قبل به محلی برای تامین کسری بودجه دولت تبدیل شده بود.

بسیاری دلیل سقوط بورس در زمان فعلی را واقعی شدن قیمت سهام پس از دستکاری عمدی قیمت ها عنوان می کنند.

به نظر شما این اقدام چقدر موجب حباب در این بازار شد؟ ، گفت: شاخص بورس در آن زمان تا 2 میلیون و 100 هزار واحد هم رشد داشت که در حال حاضر به یک میلیون و 500 هزار واحد رسیده اما در حال حاضر هم برخی شرکت های کوچک حباب دارند و قیمت سهم ها در شرکت های بزرگ هم زیرقیمت هستند و امکان بالا رفتن آن وجود دارد.

در دولت قبل با توجه به اینکه در آن زمان می خواستند منابع خود را از بازار سرمایه تامین کنند، در بازار سرمایه حباب به وجود آمد و قیمت ها در آن مسیر حرکت کرد.

اما باید پذیرفت که بازار بورس همواره دارای نوساناتی است و هیچ رونقی نیست که با رکود همراه نباشد و هیچ رکودی نیست که با رونق همراه نباشد و همیشه این بازار به رونق و رکود نیاز دارد و این مساله جزیی از ذات بازار است، اینکه در آن زمان دولت قصد داشت تا منابع زیادی را از این بازار تامین کند سبب شد تا شاهد نوسان های قیمت سهام در سال 1399 باشیم.

این فعال بورس در ادامه خاطرنشان کرد: اینکه در حال حاضر بازار سرمایه در رکود به سر می برد به اعتقاد من یک فرصت خرید برای سرمایه گذاران به وجود آورده است.

بسیاری از صاحبان دارایی به دلیل تجربه ای که در سال 1399 داشتند از سوق دادن منابع به سمت بورس پرهیز می کنند.

این در حالی است که باید در مدیریت این بازار یک تجدیدنظر صورت گیرد و سعی کنیم این بازار را به گونه ای مدیریت کنیم که دوره های طولانی رونق و دوره های کوتاه مدت رکود را پیش رو داشته باشیم و به گونه ای این موضوع ساماندهی شود که در دوره های رکود نوسان های بازار سرمایه هم در حد معقولی باشند و باعث متضرر شدن سرمایه گذاران خردی که تازه وارد این بازار شده اند، نشویم.

قائمی گفت: آن طور که از شواهد پیداست مدت زیادی است که بورس در رکود باقی مانده است و به نظر می رسد تا پایان سال 1401 یک دوره رونق را در بورس شاهد باشیم.

کلید واژه ها: بازار سرمایه – بازار – سرمایه – دولت روحانی – بورس – سهامدار – روزنامه اعتماد – اعتماد – دولت – روحانی – دو سال – منابع – گذشته – هیئت مدیره – منابع مالی – سهامداران – شاخص بورس – حباب – مدیرعامل – دولت قبل – فرابورس – ارزیابی – روزنامه – قیمت ها – هزاران – میلیون – همشهری – گسترده – پشت سر – سال 1399


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64501398/%D8%B1%D9%88%D8%A7%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D9%82%D8%B4-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%DB%8C%D8%B2%D8%B4-%DA%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3

توسط دکتر ژند

دکتر ژند