رشد 5 برابری خروج سهامداران از بورس

امروز نمادهای «میدکو»، «فولاد» و «وپاسار» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل  بورس  داشتند و در مقابل نمادهای «ورنا»، «فباهنر» و «وپترو» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

در پایان معاملات شاخص نسبت به روز چهار‌شنبه 19 هزار و 93 واحد ریزش کرد و به سطح یک میلیون و 383 هزار و 737 واحد رسید. بنابراین شاخص پس از سه هفته بار دیگر وارد کانال 1.3 میلیونی شد.

در جدول حجم معاملات نیز سهام خساپا با تعداد 729 میلیون و 937 هزار و 797 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شستا تعلق داشت. دو نماد دی و خگستر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

شاخص کل فرابورس هم قرمزپوش شد و 108 واحد نزول کرد و به رقم 18 هزار و 455 واحد رسید.

دو سمت سبز و قرمز بازار

پس از ورنا، خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و خساپا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خگستر و وساپا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

شاخص کل هم وزن نیز پس از رشد اندک دقایق ابتدایی، خیلی زود شروع به نزول کرد و امروز 4 هزار و 254 واحد نسبت به روز چهار‌شنبه پائین آمد و در رقم 412 هزار و 830 واحد ایستاد.

بورس

به گزارش اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و هر چه از معاملات بازار گذشت، شاخص بیشتر پائین آمد.

در سوی دیگر بیشترین صف فروش به آسیاتک اختصاص داشت و در پایان معاملات صف فروش 20 میلیارد تومانی داشت. پس از آسیاتک، نمادهای حکشتی، میدکو، وآذر و کساوه بیشترین صف فروش را داشتند.

جدول معاملات

در پایان معاملات نماد ورنا کپشیر (شرکت پشم شیشه ایران) با صف‌ خرید 27 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از کپشیر، نمادهای شلعاب (شرکت لعابیران) و وپترو (شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین خروج پول حقیقی به سهام خودرو (شرکت ایران خودرو) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 59 میلیارد تومان بود. پس از خودرو، نمادهای خساپا (شرکت سایپا) و خاور (شرکت ایران خودرو دیزل) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر نمادهای وحافظ، غدشت، گشان، وساپا و وپترو بیشترین ورود پول را داشتند.

لیدرهای بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 7 هزار و 253 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 466 میلیارد تومان بود که 6 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و خساپا و خگستر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، سبزوا و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

صف‌های خرید و فروش بازار سهام

در معاملات امروز نماد ورنا (شرکت سرمایه گذاری رنا) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 206 میلیارد تومان بود.

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 10 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 966 میلیارد تومان رسید.

در معاملات شنبه 60 نماد صف خرید داشتند و 65 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 34 درصدی به 184 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 72 درصد افزایش یافت و 98 میلیارد تومان بود. در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش در رقم 53 میلیارد تومان ایستاد و بازار با مازاد عرضه بسته شد.

در مجموع معاملات شنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای سیزدهمین روز متوالی منفی شد و 397 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که بالاترین رقم در سه هفته اخیر است و نسبت به روز چهارشنبه 429 درصد افزایش یافته است. به عبارت دیگر، خروج پول حقیقی 5 برابر بیشتر شده است.

در فرابورس نیز نمادهای «فغدیر»، «غصینو» و «فزر» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «آریا»، «زاگرس» و «شراز» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65957215/%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B1%DB%8C-%D8%AE%D8%B1%D9%88%D8%AC-%D8%B3%D9%87%D8%A7%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 161 نماد رشد قیمت داشتند و 494 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 28 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 75 درصد بازار افت قیمت داشتند.

افزایش خروج سرمایه حقیقی

اکوایران: در روز شنبه شاخص‌های‌ بازار سهام سقوط کردند و اغلب بزرگان بازار قرمزپوش شدند. علاوه بر این، امروز خروج پول حقیقی 5 برابر بیشتر شد.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند