دریچه بازدید فاضلاب چیست

توجه داشته باشید که کیفیت و مرغوب بودن جنس بدنه دریچه کولر دوام و ماندگاری آن را تعیین میکند. در زمان خرید دریچه کولر آلومینیومی باید در نظر داشته باشید که این موارد در اندازه های مختلف ساخته می شوند و کیفیت ساخت و رنگ آنان بهتر از جنس های دیگر است. دهانه دریچههای بازدید توسط درپوش بسته میشود که این درپوش با توجه به مکان مورد استفاده در جنسهای مختلف مانند چدنی، بتنی، مخلوط نانو وسیمان، پلاستیکی، پلیمری و غیره وجود دارد. دریچه کولر پلاستیکی یا PVC با درپوش زمستانه جدید و از بهترین جنس مواد پلیمری ABS می باشد و جهت نصب بر روی دیوار مورد استفاده قرار می گیرد و دارای درب جهت محافظت ازگرما (خروج گرما از اتاق )، اتلاف انرژی و جلوگیری از مکش معکوس می باشد. از آنجایی که درب این دریچه بازدید فن کویل وزنهای می باشد ساختار پروفیل فریم طوری هست که پس از ایجاد فریم از قسمت داخلی فریم یک نشیمنگاه برای درب ایجاد می نماییم که این موضوع منجر می شود درب دریچه بازدید خطی در ساختار دریچه بازدید نگهداری گردد.

در این گام نوبت به ساخت دریچه بازدید فن کویل خطی وزنه ایی می رسد. شاید این سوال پیش بیاید که هر سیستم لولهکشی فقط یک دریچه بازدید دارد؟ از آنجایی که سیستم لولهکشی می تواند پیچیدهگیهایی داشته باشد و دسترسی به تمام بخشها در هنگام تعمیر و نگهداری، رفع گرفتگی لوله ها توسط شرکت های لوله بازکنی سخت و یا همراه با حفاری و کندهکاری باشد که علاوه بر متحمل شدن زحمت، باعث هزینه نیز خواهد بود. امروزه حین لولهکشی فاضلاب ساختمان، دریچه بازدید فاضلاب نیز تعبیه میشود تا بتوان در شرایطی که ذکر شد بدون متحمل شدن مشکلات احتمالی و خارج کردن لوله از سیستم لولهکشی با استفاده دریچههای بازدید به بخش مورد نظر دسترسی داشت و آن را بازدید و در صورت نیاز تمیزکاری و یا تعمیرکرد.

اگر به هنگام نصب دریچه بازدید فاضلاب، از اورینگ ها و دریچه های استاندارد، استفاده شود و آب بندی مناسب انجام شود، درب دریچه نیز محکم بسته شود، پس از نصب نیز یکبار با فشار زیاد آب، سیستم را امتحان کنید و از عدم نشتی مطمئن شوید. جنس درب از ورق آلومینیومی با ضخامت یک میل به بالا می باشد. ساختار دریچه کولر متشکل از دو جنس آلومینیوم و ورق روغنی میباشد . داکت اسپلیت متشکل از دو بخش اصلی کندانسور (بخش خارجی) و هواساز (بخش داخلی و توکار) است. داکت اسپلیت موجب فیلتر و بهبود هوای منتقل شده به محیط شده و معمولا به صورت توکار در ساختمان نصب خواهد شد. در بسیاری از سفارشهای کانال کشی که در امداد تاسیسات پایتخت ثبت میشود هدف مشتری انتقال بخشی از باد کولر به قسمت دیگری از ساختمان است که در کانال کشی اولیه در نظر گرفته نشده است و یا با تغییر کاربری بخش هایی از ساختمان نیاز به نصب دریچه کولر جدید در محل وجود دارد. مواردی که در این بخش ذکر شد بخشی از عوامل تأثیر گذار بر قیمت انواع و اقسام دریچه کولرهای آبی هستند. برای مثال اگر لوله در بخشی از ساختمان دچار گرفتگی شده و نیاز به فنرزنی داریم، یا اگر برای تشخیص اینکه لوله دچار گرفتگی شده یا چاه فاضلاب پر شده است و نیاز به تخلیه چاه تهران دارید یا خیر، در این شرایط دسترسی به نقطه مد نظر میتواند مشکل و یا نیازمند کندهکاری زیادی باشد که از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نباشد و ما را دچار زحمت کند.

هواساز داکت اسپلیت: جهت انتقال و حفظ جریان پخش مطبوع هوا نیاز به دستگاه هواساز بوده و کمپرسورها در انواع مختلف به انجام صحیح این عمل کمک خواهند نمود. از این رو استفاده از دریچه بازدید داکت اسپلیت بهعنوان نشان دهنده محل قرارگیری تجهیزات داکت اسپلیت استفاده شده و پس از پایان عمل تعمیر و نگهداری مجدداً این دریچه بهکارگیری خواهد شد. رایجترین نوع دریچه داکت اسپلیت از متریال فلزی آلومینیوم بوده و توانایی مقاوم بالا در برابر رطوبت، حرارت و سرما موجب بهکارگیری زیاد آن توسط معماران ساختمانی شده است. همچنین بهکارگیری رنگ پلی اورتان یا پوشش پی وی سی موجب بهبود شرایط نگهداری و ماندگاری بیشتر آن خواهد شد. موتور دمپر کولر گازی یک استپ موتور کوچک که با برق 12 VDC ولت دی سی کار می کند و بعد از گفتن فرمان از برد کولر اقدام به بستن یا باز نمودن دمپر ها یا چپ و راست نمودن دمپر می کند. این دریچه ها را می توان هم بصورت با دمپر و هم بصورت بدون دمپر تولید و استفاده کرد. اسپلیت واژهای خنک و نام آشنا برای مردم بوده و بسیاری از منازل و مغازههای شخصی با این دستگاه به دمای مطلوب خواهند رسید.

با نصب دریچه خطی بر روی درب دریچه بازدید مرحله ها اولیه ساخت به انتها خواهد رسید. حال زمان اتصال درب دریچه بازدید تاسیسات به فریم آن است . این دریچه باید در پایینترین نقطه هر لوله فاضلاب قائم، در بالاترین نقطه هر شاخه انشعاب افقی، در سر زانو سه راههها موقع اتصال یک لوله فرعی به لوله اصلی دیگر، در هر تغییر مسیر و بالاخره در لوله اصلی فاضلاب ساختمان که از دیوار خارجی عبور میکند نصب شود. دریچههای بازدید اغلب توسط وصاله سه راهه y شکل در مسیر لوله فاضلاب نصب میشوند. محل تعبیه این شیار ها روی دریچه بازدید فن کویل بسیار مهم بوده و متناسب با نقطه مکنده دستگاه طراحی میشود، البته از آنجایی که محل مکش دستگاه فن کویل بیشتر در پشت دستگاه تعبیه شده است، به طور معمول راستای این شیار ها در کناره یک سوم طول درب و نزدیک لولا می باشد. از مزایای رنگ کوره ای الکترواستاتیک این هست که علاوه بر بالا بردن مقاومت دریچه بازدید فن کویل خطی میتوان این محصول را متناسب با محیط اطراف رنگآمیزی کرد و از کد رنگ های مورد نظر کارفرما برگزیده نمود. طی این مقاله به دنبال بررسی انواع دریچه بازدید داکت اسپلیت خواهیم بود.

هر کدام از انواع دریچه یاد شده در طرح و مدلهای خاص زیر تولید خواهد شد. دریچه های هوا با توجه به قابلیت هایی که دارند، از جنس های متنوع تشکیل شدهاند که هر کدام از آن ها می توانند مصارف خانگی یا صنعتی داشته باشند. هر کدام از این دو نوع کانال دارای شرایط اجرایی مختص به خود هستند. دریچههای بازدید نصب شده روی لوله فاضلاب، باید خیلی خوب و با دقت آب بندی شوند هم چنین برای جلوگیری از نشت گاز فاضلاب به داخل ساختمان گازبندی نیز لازم است که باید با استفاده واشر و پیچ و مهره مناسب این کار انجام شود. شاید به جرات بتوان گفت که در صورت نصب دریچه بازدید مشکل بالا را میتوان خیلی آسانتر حل کرد و برای دسترسی به لولهای که دچار گرفتگی شده از دریچه بازدید، به آن بخش دسترسی پیدا کرد و فنر زنی را انجام داد. در این شرایط راه حل مناسب استفاده از دریچه بازدید فاضلاب است که امکان دسترسی به بخشهای مختلف لوله، اتصالات، سیفون و زانویی را فراهم میآورد تا در هنگام گرفتگی لوله و یا هر مشکلی که برای لولهکشی بوجود آمده بتوان بدون دردسر و آسان به آن بخش دسترسی داشت.

در سیستم کانال کشی داکت اسپلیت از بست های هوابندی استفاده می گردد.این بست هم باعث تثبیت نقطه اتصال و هم موجب هوابندیِ این نقطه در سیستم کانال کشی داکت اسپلیت می گردد. اما بخش دیگر و اصلی داکت اسپلیت استفاده از سیستم کانالکشی، دریچه هوا و دریچه بازدید داکت اسپلیت خواهد بود. خدمات فنی بهمن در این مقاله سعی کرده است شما را با دریچه بازدید فاضلاب آشنا کنید و اطلاعاتی پیرامون نحوه کار و نکات لازم حین نصب آن را در حد توان شرح دهد. معماران ساختمانی در طراحی بناهای امروز مسیری با عنوان کانال کولر را برای عبور جریان هوای گرم و سرد در نظر گرفته و با استفاده از انواع دریچه کولر سعی در کنترل آن دارند.

سعی شود هوای ورودی از دریچه کولر به اطاق از بالاترین نقطه و تقریباً نزدیک به سقف و در امتداد طول اطاق وارد بنا شود. دریچه های کولر آهنی دارای دمپر در تنظیم میزان دبی هوا به محیط میباشد که پره های دمپر بصورت افقی در پشت دریچه، و پره های عمودی روی قاب اصلی دریچه باعث می شود که هوای داخل کانال به هر طرف که نیاز باشد هدایت شود. یکی از نکات مهم برای نصب دریچههای بازدید محل آن است که باید به نوعی نصب شود که دسترسی به آن آسان باشد و درصورت نیاز بتوان برای رفع مشکل به آسانی اقدام کرد. مهمترین کاربرد این دریچه هوا جهت تامین هوای هولی آزاد برای وسایل گاز سوز از بیرون به داخل است.

دلیل نصب دریچه بازدید این است که در هنگام بروز مشکلاتی همچون گرفتگی لوله ، سیفون، زانویی و غیره بتوان به راحتی به آن دسترسی داشت و نیازی به کندهکاری و درآوردن لوله نباشد و از هزینه اضافی نیز جلوگیری کرد. در مکانهایی که مواد خوراکی تهیه میشود مانند نانوایی، شیرینیپزی و غیره نباید دریچه بازدید نصب شود. همانطور که متوجه شدید دریچه بازدید فاضلاب، یک دریچه برای دسترسی سریع به بخشهای مختلف سیستم فاضلاب از جمله لولهها، زانویی، سیفون و غیره میباشد. سیستم را حالا روشن کنید و اجازه دهید که 30 دقیقه در این حالت فن کار کند تا گرد و غبارهای باقیمانده را مکش کند. درب دریچه بازدید تاسیسات فن کویل به صورت وزنه ای و لولایی بازو بسته میشود.سطح این دریچه بازدید تاسیسات از طریق رنگ کوره ای الکتروستاتیک پوشانده میشود .فریم دریچه بازدید تاسیسات فن کویل مشبک با پیچ مخفی یا پیچ از روی نما در محل نصب میشود .

نام عمومی آنها دریچه هوای سقفی می باشند و از طریق سقف ساختمان ها بواسطه کانال های تهویه هوا , دریچه بازدید هوارسانی را انجام می دهند. این دریچه کولر نیز از طریق سقف،عملیات هوارسانی را انجام میدهد. به کمک این کار دریچه کولرهای ارسالی به شهرها را در برابر خطرات ایمن می کنیم. حالا کافی است به پروفایل هر متخصص بروید و اطلاعات ه شخص را بررسی کنید. دریچه چوبی یا ام دی اف کولر همانطور که از نام آن پیداست از چوب یا ورق MDF تهیه شده است. با توجه به ابعاد داخلی فریم دریچه بازدید فن کویل ورق آلومینیوم جهت ساخت درب این محصول برش اطلاعات می شود. دریچه بازدید فن کویل خطی کله قندی در مواردی کاربرد دارد که دستگاه نیاز به مکش هوا از زیر فن کویل را دارد .

توسط دکتر ژند

دکتر ژند