درنگ برای خرید فلز سرخ | احتمال توافق ایران و غرب، بیش از


احتمال توافق ایران و غرب، بیش از هر زمان دیگری شدت گرفته؛ عاملی که موجب ریزش بهای آزاد ارز در روزهای اخیر شده است.

– اما با وجود کاهش نرخ ارز، خرید کاتد مس از بورس کالا کاهش یافته است.

باوجود رونق معاملات از ابتدای سال جاری، روز گذشته تقاضا برای این فلز بیش از هر زمان دیگری به عرضه نزدیک شد.

برخی فعالان، علت عدم استقبال از کاتد مس را هم نوایی بهای نیمایی و آزاد ارز در روزهای گذشته می دانند؛ چرا که با وجود کاهش اختلاف قیمت، برخی خریداران انگیزه ای برای معامله ندارند.

همچنین این احتمال وجود دارد که برخی تجار به امید کاهش قیمت ها پس از احیای توافق از خرید منصرف شده و تقاضای خود را به بعد از قطعی شدن اخبار توافق موکول کرده اند.

در بازارهای جهانی نیز با وجود افزایش احتمالی نرخ بهره در غرب و بیم از رکود، بازار فلز سرخ افزایشی شده است، به طوری که بهای این فلز در بورس فلزات لندن بالاخره وارد کانال 8هزار دلاری به ازای هر تن شد؛ سطحی که از ژوییه گذشته مشاهده نشده بود.

سردرگمی تجار از نتیجه مذاکرات برجام موجب کاهش تقاضای کاتد مس شد.

روز گذشته، تالار اصلی بورس کالا همچون روال سابق میزبان عرضه 4 هزار تن کاتد مس به قیمت پایه حدود 210 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم بود؛ اما خریداران با کاهش استقبال نسبت به هفته های گذشته، تقاضایی به میزان 5 هزار و 620تن را به ثبت رساندند که نسبت به هفته گذشته کاهش 11درصدی داشت.

همچنین با افت تقاضا، رقابت قیمتی محسوسی در معاملات روز گذشته رخ نداد و میانگین قیمت معامله با حدود 11هزارتومان افزایش به 221هزارتومان به ازای هر کیلوگرم رسید.

کاهش معاملات با ریزش نرخ ارز از ابتدای سال جاری به جز هفته های پایانی فروردین ماه، تقاضا برای فلز مس نسبت به عرضه برتری محسوسی داشته است.

برخی فعالان بازار، دلیل افزایش محبوبیت مس در سال جاری را اختلاف قابل توجه بهای نیمایی و آزاد ارز می دانستند.

حال اما به نظر می رسد با کاهش بهای آزاد ارز به دلیل افزایش خوش بینی نسبت به نتیجه مذاکرات، تمایل خریداران به کاتد مس کاهش یافته است.

ماه گذشته بهای نیمایی ارز با شیب صعودی اما کُند از کانال 25 هزار تومانی به محدوده 26 هزار تومانی رسید.

با توجه به اینکه بهای آزاد ارز نیز در کانال 32هزارتومانی قرار داشت، اختلاف حدود 6 هزار تومانی دو ارز، عده ای را ترغیب به خرید مس از بورس کالا کرده است.

در صورتی که بررسی ها نشان می دهد، افزایش تقاضا در ماه های گذشته به افزایش تولید در کشور منجر نشده است.

با ریزش نرخ آزاد ارز در معاملات بازار به کانال 28 هزار تومانی، تقاضا برای مس طی روز گذشته کاهش یافت و به نظر می رسد کاهش اختلاف بین دو ارز موجب شد تا بعضی از خریداران از رقابت خارج شوند.

افزایش فروش دلار در بازار به دلیل ترس از کاهش ارزش آن، از عوامل ریزش بهای آزاد ارز است.

امید به توافق؛ عامل تردید بازار باوجود افزایش خوش بینی نسبت به انجام توافق بین ایران و غرب بیش از هر زمان دیگری، احتمال کاهش تقاضای بعضی از تجار به دلیل امید به کاهش قیمت ها نیز وجود دارد.

به نظر می رسد بعضی از خریداران ترجیح داده اند در هفته جاری خرید نکنند تا اخبار کامل تری از نتایج مذاکرات منتشر شود.

البته انتظارات بازار به گونه ای شکل گرفته است که برخی شانس احیای توافق را بیشتر از شکست آن می دانند، به همین دلیل معامله گران ترجیح می دهند خرید خود را به امید کاهش قیمت ها به تعویق بیندازند؛ چرا که این افراد معتقدند، باوجود خبر انعقاد توافق بین طرفین، ریزش دوباره بهای آزاد ارز بسیار محتمل است.

حال باید دید نتیجه مذاکرات چه می شود.

افزایش بهای جهانی مس باوجود تقویت احتمال افزایش نرخ بهره بانک های مرکزی در غرب، بهای مس همچنان در کانال افزایشی قرار دارد.

قیمت این فلز سرخ که از اواسط ماه میلادی گذشته در مسیر صعودی قرار گرفته بود، جمعه گذشته در بورس فلزات لندن به 8 هزار و 50دلار به ازای هر تن رسید.

به نظر می رسد با وجود احتمال تداوم رکود در غرب، خوش بینی به افزایش تقاضای چین، بزرگ ترین مصرف کننده مواد خام در دنیا، باعث افزایشی شدن بازار فلز سرخ شده است.

انتظار می رود چین، در روزهای آتی نرخ بهره خود را به امید تحریک رشد اقتصادی دوباره کاهش دهد.

البته افزایش شدید دمای هوا در شرق آسیا و محدودیت مصرف برق برای کارخانه ها از سمت مقامات محلی در چین به منظور جلوگیری از افزایش فشار به شبکه برق در هفته گذشته موجب کاهش مصرف کارخانجات در این ناحیه شده است.

در حالی که انتشار داده های تورمی آلمان و ژاپن طی جمعه گذشته احتمال افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و به تبع آن، بانک های مرکزی در اروپا را افزایش می دهد، بسیاری از تحلیلگران باور دارند که رکود در اروپا و ایالات متحده تشدید خواهد شد و رشد کند اقتصادی در انتظار این نواحی است.

کلید واژه ها: احتمال – کاهش – خرید – توافق – بازارهای جهانی – کاتد مس – افزایش – کاهش قیمت ها – روزهای اخیر – دیگری – بازار – گذشته – تقاضا – کاهش قیمت – بورس کالا – کاتد – آزاد – بورس – قیمت – زمان – نرخ بهره – افزایشی – استقبال – معاملات – قیمت ها – معامله – اختلاف – انگیزه – کانال – جهانی


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64767129/%D8%AF%D8%B1%D9%86%DA%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D9%81%D9%84%D8%B2-%D8%B3%D8%B1%D8%AE

توسط دکتر ژند

دکتر ژند