خاتم‌کاری ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد | گالری تبلیغاتی امیران تبلیغ

مس و خاتم و خاتم کاری یک از هنر های بسیار کهن و زیبای صنایع دستی می باشد و امروزه شهر اصفهان پایتخت این هنر خاتم کاری می باشد .ظروف خاتم کاری هنر نصف جهان را می توان نمونه بسیار خوبی از هنر ناب ایرانی دانست. فروش خاتم کاری اصفهان با قیمت های مناسب به صورت عمده و تکی فراهم می باشد. محصولات خاتم کاری اصفهان نه تنها در ایران بلکه در کشورهای مختلف مورد توجه علاقه مندان به هنرهای دستی قرار دارد.

اجزای خاتم عبارتند از استخوان گاو یا شتر , سیم برنجی و چوب رنگ شده که بصورت مثلثی شکل و یا اشکال هندسی منظم کنار هم چیده می شود و هر چه این اشکال ریز تر و ظریفتر باشند , خاتم مرغوبتری تولید می شود. کوچکترین واحد هندسی حداقل از سه مثلث و بزرگترین آن از چهارصد مثلث ساخته شده .زیر سازی خاتم باید کاملا قرینه و صاف باشد . لایه های خاتم بصورت ورقه ای روی آن چسبانده شده و در آخر سطح کار کاملا پلی استر می شود تا ظرف مورد نظر براق و صیغل شود. تخته نرد و شطرنج خاتم در اندازه ها و مدل های مختلفی تولید و به فروش میرسد . تخته نرد و شطرنج خاتم کاری در کنار تزیین با خاتم ، به وسیله ی مینیاتور و یا تذهیب نیز تزیین می شوند . برای حفظ و نگهداری صحیح از قطعات خاتم کاری، باید توجه ویژه‌ای به آنها داشت.

البته بسته بندی خودکار خاتم کاری با انواع جعبه های لوکس چوبی و جعبه های جیر امکان پذیر است. به‌طورکلی ابتدا باید دید خاتم چیست و خاتم‌ساز یا خاتم‌کار چه کسی است. امروزه خاتمسازان تنها از آلیاژ برنج در ساخت خاتم استفاده میکنند؛ با استناد به آثار معدودی از گذشته مفتولهای نقره- مس و آلومینیوم نیز گزارش شده است. برای تهیه در ابتدا مفتولها (مقطع گرد) به وسیلهی دستگاه نورد به شکل مثلث در میآیند. این دستگاه شامل دو غلتک است که یکی در بالا و دیگری در پایین قرار دارد؛ روی غلتک پایینی شیارهایی به شکل مثلثهای ریز و درشت با کاربردهای مختلف حک شده است.

  • در گذشته از چوب بقم و آبنوس نیز
    استفاده میشد که همراه با چوب فوفل از هند به ایران وارد میشدند و امروزه هر سه کمیاب گشتهاند.
  • انواع جا قلمی رومیزی خاتم کاری از جمله شیک ترین هدایای تبلیغاتی صنایع دستی اصفهان است.
  • غلتک بالایی نیز سطحی کاملاً صاف و بدون شیار دارد، با عبور مفتول از
    شیار موجود بر روی غلتک وحرکت محور چرخندهی آن، مفتول به شکل مثلث از دستگاه خارج میشود.
  • جا قلمی خاتم کاری را می توان بر روی انواع میز های پرسنلی، میز دانش اموزی و میزهای اداری و ..
  • این دسته از خاتم کاری‌ها در دسته ساده و کم کار قرار گرفته‌اند و رنگ‌هایی که برای تولید این ظروف به کار می‌روند معمولاً سیاه و سفید هستند.

معمولاً از استخوان ساق دست و پای شتر و گاهی به علت در دسترس نبودن و گرانی آن از استخوان دنده گاو و یا اسب( بسیار نادر ) استفاده میشود که کیفیت استخوان شتر را ندارد. روش تهیه مثلثهای استخوانی به این صورت است که پس چربیزدایی
به مدت چند روز آن را درون آب آهک میخیسانند تا زردی استخوان برطرف و رنگ آن سفید شود. پس از این عمل استخوانها را بنا به نیاز به شکل باریکههای مثلثی برش میدهند. این طراحی‌ها هر چه ریزتر و ظریف‌تر کار شده باشند به معنای حرفه‌ای بودن ظروف است و ارزش هنری آن‌ها بسیار بالاتر خواهد بود. از میان آنها می توان به منبر و سقف مسجد جامع عتیق شیراز، منبر چوبی مسجد لنبان اصفهان، مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی در اردبیل و درهای آینه کاخ گلستان اشاره نمود. شما می‌توانید چند مدل مختلف از این جعبه‌ها را خریداری کنید، این هدایای تبلیغاتی می‌تواند همیشه در ذهن مشتری‌های خود باقی بمانید.

جا مدادی خاتم کاری

خرید خاتم ‌کاری اصفهان با توجه به فروش بسیار بالا و محبوبیت زیادی که دارد, از اهمیت بسیاری هم برخوردار است. این آثار هنری تولیدات خاص و متفاوتی دارد و خریداران آن از تهیه خاتم‌کاری اصفهان اطلاعات چندانی ندارند. از این رو راهنمای خرید خاتم کاری اصفهان می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. هنر نصف جهان در این قسمت تلاش کرده است تجربه سال ها فروش رضایت بخش و موفق در زمینه محصولات خاتم ‌کاری را به شما ارائه دهد. خاتم کاری اصفهان از هنرهای ظریفه است که با صنعت درآمیخته شده و هنری بی همتا را به نمایش گذاشته است. خاتم کاری در اصفهان از هنرهای این شهر با قدمتی بسیار زیاد است که ریشه ای کهن دارد و حاصل دستان زحمتکش و با مهارت اساتید اصفهانی است.

نگهداری از طروف خاتم کاری

خاتم‌کاری ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد | گالری تبلیغاتی امیران تبلیغ

توسط دکتر ژند

دکتر ژند