جزییات جلسه هم اندیشی بازار سرمایه با موضوع بودجه 1402 | در

محسن انصاری مهیاری ادامه داد: سازمان بورس در سال جاری برای بودجه 1402 اقداماتی را مدنظر قرار داده است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: سازمان بورس و اوراق بهادار – بازار سرمایه – اوراق بهادار – نشست هم اندیشی – هم اندیشی – بازار – سرمایه – قانون بازار اوراق بهادار – سازمان بورس – بودجه – اوراق – نخستین – نشست – سازمان – ارتباط – سرمایه گذاری – قانون بودجه – مدیران ارشد – طراحی – عمومی – اقدام – مرتبط – موضوع – مسائل – قانون – بازنشستگی – بورس – مدیر – دولت – نقدینگی


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65260971/%D8%AC%D8%B2%DB%8C%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87-%D9%87%D9%85-%D8%A7%D9%86%D8%AF%DB%8C%D8%B4%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D9%88%D8%B6%D9%88%D8%B9-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%87

علی قدمی، دستیار معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار نیز گنجاندن مصوبات 10 بندی در قانون بودجه سال 1402 را از جمله مطالبات عنوان کرد و اعلام کرد: در همین راستا موارد جدیدی در حمایت از بازار نیز گنجانده شده است.

همچنین این صندوق ها از مدیریت تخصصی نهادهای مالی نیز بهره مند می شوند.

همچنین وحید روشن قلب، مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار کرد: در حوزه بازار اولیه تلاش می شود تا موضوع معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل سود انباشته به صورت قانون دائمی لحاظ شود تا مانع خروج سود از شرکت ها شود.

در نخستین نشست هم اندیشی در ارتباط با مسائل مرتبط با بودجه عمومی دولت برای سال 1402، مدیران ارشد سازمان بورس و اوراق بهادار به ارائه نظرات و پیشنهادهای خود با توجه به تجربیات شان از قانون بودجه در سال های گذشته پرداختند.

از جمله این موارد موضوع قیمت گذاری دستوری است؛ براساس ماده 25 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار لازم است در بودجه سالانه هم بیاید که اگر دولت اصرار به قیمت گذاری دستوری دارد باید ضرر و زیانی که در پی این اقدام به صنعت مربوطه وارد می شود را نیز بپردازد.

رضا نوحی حفظ آباد ادامه داد: طی جلساتی که با فعالان بازار سرمایه داشته ایم تلاش شد تا برای نمونه صندوق های سرمایه گذاری بازنشستگی موضوع قانون بازار اوراق بهادار طراحی شود و نسخه اولیه این امر نیز انجام شد تا با این اقدام به نیاز سرمایه گذاری طیف گسترده ای از متقاضیان این امر را پاسخ دهیم.

بر اساس این گزارش، محمدی از شرکت بورس کالای ایران، پیشنهادهای این شرکت در ارتباط با بودجه سال آتی را مرتبط با موضوعات توسعه ای این بازار برشمرد و گفت: عملیاتی کردن اسناد اعتباری و اوراق گام و ال سی و برات، مالیات بر ارزش افزوده گواهی سپرده کالایی، توسعه بازار املاک و مستغلات و انتقال کامل قیر تهاتری به بورس کالا از جمله این پیشنهادها است.

در سال جاری تنها 17 شرکت فولادی به دلیل قطع برق متحمل 64 همت کاهش فروش شده اند و لازم است فردی که دستور قطع گاز یا برق را می ‎دهد، او ضرر صنایع را جبران کند.

این موضوع برای قانون بودجه 1402 نیز درخواست می شود.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار هم در این نشست با بیان اینکه در جلسه حاضر تمام ابهاماتی که در قانون بودجه 1401 وجود داشت به درستی تبیین شد، اظهار کرد: سازمان بورس در بودجه سال 1401 اقدامات اثرگذاری را انجام داد، از جمله بحث مالیاتی 5 درصد تمامی شرکت ها افزون بر معافیت مالیاتی برای شرکت های حاضر در بورس و الزام به پرداخت سود ناشرین از طریق سامانه سجام از جمله اقدامات سال گذشته بوده است.

– ، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در نخستین نشست هم اندیشی در ارتباط با مسائل مرتبط با بودجه عمومی دولت برای سال 1402، گسترش بازار سرمایه در کنار اقدامات انجام شده را یکی از دغدغه های موجود برشمرد و اظهار کرد: برای این منظور نیازمند طراحی ابزارهایی هستیم تا بتوانند ورود مستمر جریان نقدینگی به بازار را تضمین کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر شرکت های متعددی وجود دارند که برای پرسنل خود یا عموم مردم اقدام به تشکیل صندوق های تامین مالی آتی کرده اند که صندوق های غیرشفافی هستند، تصریح کرد: ما اگر بتوانیم از ظرفیتی که قانون بازار اوراق بهادار برای صندوق های بازنشستگی تعریف کرده است، استفاده و این ها را وارد بازار کنیم، قادر خواهیم بود جریان مستمر وجوه نقد به بازار سرمایه را داشته باشیم که از ماندگاری نیز برخوردار است.

وی بهره بردن از املاک و مستغلات راکد شرکت ها را عامل دیگری در راستای ورود نقدینگی به بازار سرمایه برشمرد و اذعان کرد: در این رابطه، صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات تشکیل شده است و پیاده سازی صحیح این صندوق می تواند به ایجاد نقدینگی مناسب کمک کند.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس ادامه داد: برای تشکیل چنین صندوق هایی نیاز به مشوق هایی داریم تا شرکت ها یا کارفرمایانی که می خواهند در این صندوق ها مشارکت کنند، از معافیت های مالیاتی برخوردار شوند.

وی ادامه داد: بنابراین، لازم است مواردی که در قانون بودجه سال جاری وجود دارد و برای بازار مفید هست، حتما در بودجه سال آینده نیز لحاظ شود و در صورتی که چنین نشود با توجه به موقتی بودن قانون بودجه، ویژگی قابل استناد بودن را از دست می دهند.

به گفته نوحی، در قانون بودجه 1401 از بابت نقل و انتقال دارایی به و از صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات، معافیت مالیاتی داشته ایم.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس پیگیری مطالبات 30 همتی اوره ای ها را از دیگر موارد عنوان کرد و ادامه داد: در موضوع قطع برق و گاز لازم است مواردی در قانون بودجه لحاظ شود.

وی عرضه اموال دولت در بورس و حضور رییس سازمان در کمیته انتشار اوراق مالی ـ اسلامی را از جمله این موارد برشمرد.

لیلا سهرابی، سرپرست اداره استعلامات حرفه ای حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار هم با بیان اینکه ماهیت قانون بودجه از نظر حقوقی بسیار مهم است، ابراز کرد: قانون بودجه از جمله قوانین موقت تلقی می شود و احکامی که در قانون بودجه سال جاری وجود دارد مانند استفاده از سامانه سجام برای پرداخت سود ناشران در سال های قبل نبوده است.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند