تغییر در سبد سهام با توجه به اخبار بودجه‌ای

وحید جعفری کارشناس بازار سرمایه در گفت‌‌‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، می‌گوید: از منظر تکنیکالی شاخص حداقل باید به اندازه 23 درصد از موج قبلی خود را اصلاح کرده باشد تا بگوییم اصلاحی در نمودار رخ داده است. در غیر این صورت و با دیدن اعداد و ارقام کمتر، اصلاح محسوب نمی‌ شود و به عنوان یک نوسان در بازار تلقی می ‌شود.

* کاهش خروج پول حقیقی از بازار سرمایه

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 18 هزار و 25 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 10 هزار و 638 میلیارد تومان بود که 59 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می ‌دهد.

در مجموع معاملات سه ‌شنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای ششمین روز متوالی منفی شد و 250 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز گذشته کاهش 67 درصدی را نشان می دهد.

* رشد ارزش صف‌های فروش بازار سهام

کارشناسان معتقدند تعدیل شاخص، کوتاه مدت است‌ اما معامله گران این بیم را دارند که با تداوم ریزش و بازگشت شاخص به کانال یک میلیون و 300 هزار واحدی، عرضه در بازار شدت بگیرد و شاخص توان صعود را از دست بدهد.

ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 10 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 337 میلیارد تومان رسید. سهم این معاملات از کل معاملات بازار سهام 18 درصد بوده است.

در پایان معاملات نمادهای مادیرا (شرکت صنایع مادیران)، حتوکا (شرکت حمل و نقل توکا) و وآذر (شرکت سرمایه گذاری توسعه آذربایجان) بیشترین صف خرید را داشتند.

* کاهش ارزش معاملات خرد بازار سهام

* روند صعودی می تواند در آینده ادامه داشته باشد

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: در دو هفته گذشته و با روند تند صعود بازار سرمایه همراه بودیم که برخی از نوسان گیران به بهانه اصلاح و استراحت طی روزهای گذشته، اقدام به نوسانگیری کردند، سهامداران خرد باید در این مواقع مراقب نوسان گیران باشند.

جعفری با بیان اینکه رشد نقدینگی، رشد قیمت ارز نیمایی و غیره نشان می ‌دهد بازار پتانسیل رشد دارد، افزود: به نظر می ‌رسد روند صعودی جدید می ‌تواند ماندگار باشد، زیرا دلایل مختلفی برای مثبت شدن بازار وجود دارد.

در پایان معاملات امروز، 58 درصد نمادها با رشد قیمت و 42 درصد سهم ها با کاهش قیمت روبرو شدند. در معاملات روز سه ‌شنبه، 74 نماد صف خرید داشتند و 23 نماد با صف فروش مواجه بودند.

بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شبندر (شرکت پالایش نفت بندعباس)، شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) و وبملت (بانک ملت) اختصاص داشت و نمادهای عدشت (دشت مرغاب)، غاذر (کشت ‌و صنعت ‌پیاذر) و وآذر (سرمایه ‌گذاری ‌توسعه ‌آذربایجان‌) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

وی ادامه داد: شاخص اندیکاتور RSI هم به زیر استاندارد 70 واحدی نزولی کرده است تا هیجان خرید کاملا از بازار خارج شود. اهالی بازار در هفته پیش رو منتظر خبرهایی از بودجه سال 1402 هستند و فعلا برای خرید دست نگه داشته‌اند تا اوضاع برای نوسان گیران مساعدتر شود.

* رشد بی رمق شاخص های بورس

بسیاری از صندوق های سرمایه‌گذاری بزرگ‌ این روز ها اقدام به تغییر در ساختار پرتفوی خود کرده تا بتوانند برای 6 ماه دوم سال و با توجه به خبرهای بودجه ای بازدهی خوبی برای نیمه دوم سال ایجاد کنند تا حداقل افت‌های ایجاد شده در 7 ماه گذشته را جبران کنند.

مجموع ارزش صف‌های خرید با کاهش 23 درصدی به 127 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 6 درصد افزایش یافت و 258 میلیارد تومان بود.

تغییر در سبد سهام با توجه به اخبار بودجه‌ای

سهم های وسالت (بانک رسالت)، خوساز (محورسازان ‌ایران ‌خودرو) و بتک (کارخانجات کابل سازی‌ تک) بیشترین صف فروش را داشته اند.

به گزارش گروه اقتصادی یکتا ، بورس پس از دو روز افت، در جریان معاملات امروز تغییر روند داد و با رشد اندکی که داشت، امیدها برای بازگشت به روند صعودی را در میان اهالی بازار سرمایه تقویت کرد.

نکته قابل توجه در بازار این روز‌ها این است که خیلی از افراد دست به نقد ایستاده‌اند تا به محض رسیدن اخبار خوب اقدام به خرید کنند و به این سنت خرید در بازار سرمایه پایبند باشند که گفته می‌شود «با شایعه می‌خرند و با خبر می‌فروشند».

شاخص کل هموزن نیز با صعود هزار و 7 واحدی در سطح 399 هزار و 823 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز مثبت 25 صدم درصد بوده است. همچنین شاخص کل فرابورس، 12 واحد بالا آمد و در سطح 18 هزار و 431 واحد قرار گرفت.

پایان پیام/‌


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65656087/%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A8%D8%AF-%D8%B3%D9%87%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D9%88%D8%AC%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%87-%D8%A7%DB%8C

در پایان معاملات روز سه‌شنبه، شاخص کل بورس نسبت به روز کاری قبل 2 هزار و 285 واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 410 هزار و 459 واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت 17 صدم درصد بوده است.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند