تعریف طلاق عاطفی چیست؟ معنی طلاق عاطفی ویکی روان | porseshneshan

آنها به یکدیگر عشق نمی ورزند و هر کدام تنها خود و نیازهای شخصی خودشان را می بینند و دیگری را به ورطه ی فراموشی می سپارند. از آنجا که احساسات عاشقانه ی اوایل ازدواج فرو کاسته شده، پس به فکر هم نبوده و در صدد شاد کردن هم بر نمی دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق طلاق عاطفی فرمت ورد آیند. پس چراغ عشق در زندگی روز به روز بی فروغ تر می شود و دیگر صفا و صمیمت در زندگی حضور ندارد. متاسفانه در سال های اخیر، علاوه بر بالا رفتن درصد طلاق در کشورمان، بخشی از ازدواج ها نیز در سال های آغازین زندگی، به طلاق عاطفی منتهی می شوند.

«به‌خاطر شرایط رابطه‌شون، خودشون رو ایزوله‌کردن از همه؛ یعنی فاصله‌گرفتن … . هم داخل خونه، هم بیرون خونه؛ یعنی توی خونه ما انگار ۴ تا آدمیم که تو چهار تا اتاق مختلف زندگی می‌کنیم و ارتباطه وجود نداره». بدون اینکه اعصاب خوردی‌باشه و بچه‌ها هم مجبور نمیشن به‌همراه اونا این خشم و آسیب رو تحمل کنن و این چرخۀ باطل که دو نفر که آسیبی دیدن، ادامه پیدا نمیکنه که حالا دو نفر دیگه هم آسیب ببینن و اون دو نفر دوباره به یه سری دیگه آسیب بزنن؛ یعنی از یه‌جایی به‌بعد این روند باطل متوقف میشه». رشد آگاهی، نداشتن رغبت / نگرش منفی به ازدواج، نگرانی از افشا‌شدن روابط والدین، مخالفت با فرزندآوری، اجتناب از روابط صمیمانه، اثرمنفی بر تحصیل فرزندان، دوسوگرایی دربارۀ ازدواج و فرزندآوری و کمال‌گرایی فرزندان در ازدواج.

دیگر عوامل بروز طلاق عاطفی

نگران سلامتیشون میشم؛ چون بالاخره این همه فشار و مشکل روحی باعث بیماری‌میشه». «به‌نظرم عمده‌ترین مشکل بچه‌ها، حس فقدان و خلأهاشونه که نمی‌تونن شادی پدر‌و‌مادر رو کنارهم ببینن و لذت ببرن. «مادرم زنانگی‌نداره؛ یعنی اون ظرافت‌ها یا عشوه‌هایی که واسه همسرش باید بیاد، مادر من انجام‌نمیده و من هیچ‌وقت دوست ندارم شبیه مادرم باشم؛ چون باعث‌میشه که پدرم دورتر بشه». اغتشاش مرزهای خانوادگی را می‌توان در مواردی مثل سکوت و کناره‌گیری فرزندان، وارد‌کردن خانوادۀ گسترده به مرزهای زوجی، ائتلاف فرزندان با یک والد و دخالت خانوادۀ پدری رؤیت کرد. «ازینکه مدام این جملۀ تکراری رو شنیدیم که به‌خاطر شما (من و برادرم) این زندگی تموم‌نشده و همین باعث احساس گناه‌شده که اگه نبودیم، ایناهم راحت‌بودن و تبدیل به خودسرزنشی‌های عاصی‌کننده‌شده».

مقایسه ویژگی­های شخصیتی و منبع کنترل زناشویی در زوجین عادی

تعریف طلاق عاطفی چیست؟ معنی طلاق عاطفی ویکی روان | porseshneshan

در وهله نخست برای سرند‌کردن مشارکت‌کنندگان، مصاحبۀ اولیه‌ای بر‌اساس پیشینۀ پژوهشی و نشانگان و ابعاد طلاق ‌عاطفی اشاره‌شده در پرسشنامۀ ایرانی طلاق عاطفی هنجارشده از‌سوی محمدی و همکاران (۱۳۹۵) صورت‌ گرفت. یکی دیگر از این عوامل آغاز طلاق عاطفی مقایسه زندگی خود با دیگران است. صلاح خانواده ها و افراد این است که به جای انتخاب بین طلاق های عاطفی یا طلاق حقوقی گزینه زندگی عاطفی را انتخاب کنند. بهترین اقدام در این وضعیت این است که با یک مشاور ازدواج و زوج درمانگر در ارتباط باشند تا زندگی زناشویی آنها به وضعیت پایدارتری برگردد. عده بسیاری از افراد مفهوم طلاق عاطفی را با طلاق خاموش اشتباه می گیرند.

  • عده ی بسیاری از افراد بحران زندگی خود را بزرگتر از قدرت علم روانشناسی می دانند و این یک خطای جبران ناپذیر است.
  • بی تردید از تأثیر این عوامل در افزایش آمار طلاق نمی‏توان چشم پوشی کرد.
  • مسائلی که منجر به تحمل زندگی و ادامه آن می شود در حالی که این گونه زندگی هر لحظه آماده رخدادی جدید خواهد بود.
  • منشأ پیامدهای منفی طلاق‌ عاطفی نظیر بی‌رغبتی، دو‌سوگرایی و کمال‌گرایی دربارۀ ازدواج و فرزند‌آوری را باید در هیجانی ابراز‌نشده از‌جنس «واهمه» یا «ترس» از تکرار تلخی‌ها جست‌وجو کرد.

عطاری، یوسف علی، عباسی سرچشمه، ابوالفضل، مهرابی زاده هنرمند، مهناز (1395) در بررسی روابط ساده و چند گانه نگرش مذهبی، خوش بینی و سبکهای دلبستگی با رضایت زناشویی در دانشجویان مرد متاهل دانشگاه شهید چمران اهواز، مجله علوم تربیتی و روانشناسی سال 13 شماره 1. دانش، عصمت (1389) تاثیر خود شناسی اسلامی در افزایش میزان سازگاری زناشویی، نشریه تازه‌ها و پژوهشهای مشاوره، سال 3 شماره 11. به درستی می‌توان پذیرفت طلاق، آنجا بیشتر رخ می‌دهد و تعدد می‌پذیرد، که روابط انسانها دچار بحران شده باشد. (بدان صورت که هرکس از گذشته دیگری نیز به خوبی اطلاع دارد) به یقین طلاق کمتر رخ می‌دهد. بدینسان می‌توان پذیرفت با سالم سازی روابط انسانی، آموزش‌ ارتباط انسانی‌ به انسانها و… می‌توان از میزان طلاق کاست.

توصیف تجربۀ زیستۀ فرزندان والدین دچار طلاق‌ عاطفی

توسط دکتر ژند

دکتر ژند