تحولات عراق چه اثری روی بازار سرمایه ایران دارد؟ | با تحولات


با تحولات اخیر عراق، به نظر نمی رسد که در نیازهای روزمره عراق قطعی صادرات داشته باشیم اما در مورد کالاهایی که باید در آنجا انبار شود و به کشور دیگری بروند، – مشکلاتی ایجاد می شود.

وقایع روز ـ سرویس اقتصادی؛” امروز را با دو خبر شروع کردیم، یکی با شروع ناآرامی ها در عراق، فعالان بازار سرمایه ایران با نگرانی روند این اتفاقات را دنبال می کردند و بر سر این موضوع که آینده تجارت ایران با عراق که دومین شریک ماست، چه می شود بحث می کردند و همچنین درباره مصوبه جدید هیأت مدیره سازمان بورس درباره جلوگیری از افشای روزانه اطلاعات معاملاتی افراد و منتشر شدن آن به صورت هفتگی صحبت می شد.

در این زمینه همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه در گفت وگویی کوتاه با صدای بورس به کم و کیف این دو موضوع اشاره کرد.

بخش عمده صادرات ایران به عراق به دو دسته تقسیم می شود؛ یکی کالاهای مورد نیاز کشور عراق مثل مواد غذایی، مصالح ساختمانی، سیمان، کاشی، آهن و موارد دیگر است و دسته دیگر محصولاتی مانند کالاهای پتروشیمی و معدنی که از عراق به کشورهای دیگر صادر می شوند.

به نظر نمی رسد که ما در نیازهای روزمره عراق قطعی صادرات داشته باشیم اما در مورد کالاهایی که باید در آنجا انبار شود و به کشور دیگری بروند، مشکلاتی ایجاد می شود.

افشای هفتگی سابقه معاملاتی بر روند بورس اثرگذار است؟ تغییر سهامداران عمده یکی از مواردی است که در روند بازار موثر بود.

خیلی اوقات بحث بر سر این بود که چرا فلان سهامدار سهمی را فروخته یا خریده است و تیک سبز و قرمز خوردن سهامداران عمده تاثیر خاصی بر روند بورس داشت.

مقام نظر تصمیم گرفته که اطلاعات را به صورت هفتگی منتشر کند و از اثرگذاری آن در طول هفته جلوگیری کند.

باید منتظر دستورالعمل و اعلامیه جدید باشیم تا ببینیم چه تغییراتی رخ می دهد، احتمالا ما هم به سمت همان چیزی می رویم که در بازار جهانی اتفاق می افتد که افشای پرتفوی افراد بزرگ در محدوده ای از ارزش به صورت ماهانه منتشر می شود تا آن تاثیر روزانه را نداشته باشد.

کلید واژه ها: بازار سرمایه – بازار سرمایه ایران – عراق – ایران – صادرات ایران به عراق – سرمایه – بازار – صادرات – صادرات ایران – تجارت ایران – سازمان بورس – موضوع – ناآرامی ها – هیأت مدیره – کشور عراق – نیاز – بورس – مورد – کشور – روند – شروع – کارشناس – اطلاعات – ناآرامی – نگرانی – روزانه – فعالان – سازمان – همایون – مدیره


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64870788/%D8%AA%D8%AD%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D9%82-%DA%86%D9%87-%D8%A7%D8%AB%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%9F

توسط دکتر ژند

دکتر ژند