تحلیل یک کارشناس از حال وهوای این روزهای بازار سرمایه | هنوز

از طرف دیگر بانک مرکزی سیاست های انقباضی شدیدی در پیش گرفته است تا جلوی تورم را بگیرد.

وی ادامه داد: در آن زمان تصمیم های مقطعی و کارشناسی نشده ای برای جبران یک مشکل بزرگ تر گرفته می شد اما همین تصمیم بغرنج و ادامه دار می شد.

بورس به ضربه گیر اقتصاد تبدیل شد این کارشناس بازار سرمایه در ادامه با اشاره به وعده های دولت سیزدهم درمورد اصلاح وضعیت بازار سرمایه، گفت: وضعیت کنونی این بازار معلول برخی اتفاق هایی است که داخل کشور رخ می دهد.

این موضوع باعث شده است بانک های ضعیف تر مجبور شوند برای تامین مالی پیشنهاد نرخ سود سنگین ارائه دهند که بعضا به 26 درصد هم رسیده است.

شرکت های اوره ساز بیش از 30 هزار میلیارد تومان مطالبات دولتی بابت اوره کشاورزی دارند.

بازار از عدم صداقت آسیب می بیند وی درمورد شاخص کل بورس گفت: عدد شاخص کل درست نیست زیرا روی یک سری شرکت ها بالا و پایین می شود.

صورت مالی شش ماهه ایران خودرو نشان می دهد به این مجموعه به دلیل نرخ گذاری دستوری بیش از 11 هزار میلیارد تومان ضرر تحمیل شده است.

حال سهامدارانی که با توجه به وعده ها به روزهای سبز و متعادل بازار امیدوار شده بودند، دست از بازار کشیده و به از بین رفتن ته مانده سرمایه خود چشم دوخته اند.

سرمایه گذاران به دلیل ریسک ها تمایلی به سرمایه گذاری ندارند.

از جمله آن می توان به سهام عدالت و صندوق های دارایکم و پالایشی یکم اشاره کرد که تبعات آن همچنان ادامه دارد.

هنوز گرد و خاک خیزش و ریزش بورس در سال های 1398 و 1399 روی تن سهام داران مانده بود که روند فرسایشی نزول این بازار آغاز شد.

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای معدن؛ هنوز گرد و خاک خیزش و ریزش بورس در سال های 1398 و 1399 روی تن سهام داران مانده بود که روند فرسایشی نزول این بازار آغاز شد.

انتظار می رفت با گزارش های شش ماهه حال و هوای بازار بهتر شود اما متاسفانه حجم معاملات بسیار پایین است.

شریعتی با بیان اینکه مهم ترین ریسک در بازار نرخ انرژی ای است که با شرکت های بورسی حساب شده است اظهار کرد: کسی انتظار ندارد نرخ انرژی بسیار ارزان به شرکت ها داده شود اما این انتظار وجود دارد که نسبت به کشورهایی که در دنیا درحال رقابت با ما هستند، مزیت رقابتی را حفظ کنیم.

روزبه شریعتی با اشاره به اینکه بازار سرمایه دماسنج اقتصاد یک کشور است، اظهار کرد: هرچقدر اقتصاد دستوری تر و با دخالت های بیشتر باشد، تاثیر بیشتری روی فعل و انفعالات شرکت ها می گذارد.

بازار سرمایه ایران هم از این قاعده مستثنی نیست.

همین که زیرمجموعه های دولت از جمله صندوق بازنشستگی، تامین اجتماعی، فرهنگیان و.

برای جبران تامین هزینه ها مجبور به فروش سهام شوند نوعی تامین مالی از بازار سرمایه است.

نرخ اوراق بانکی نیز به بالای 25 درصد رسیده است.

اتفاق هایی مانند تصمیم گیری های اقتصادی، سیاست های پولی، بی ثباتی در رویه های اقتصادی و سیاسی و.

اتفاقی که یک تحلیلگر بازار سرمایه به بررسی دلایل آن برآمده و مهمترین دلیل آن را عدم پیش بینی پذیری اقتصاد می داند.

نرخ سود بدون ریسک به بالای 25 درصد رسیده است و احتمال دارد دولت برای تامین مالی نرخ را بالاتر هم ببرد.

بخشی از اعتماد سرمایه گذاران زمانی از دست رفت که این گمان وجود داشت توافق و گشایش اقتصادی صورت می گیرد اما نگرفت.

می توان گفت آغاز این دستکاری ها از سال 1398 برای تامین مالی شروع و در نهایت نیز به صورت رسمی اعلام شد که 35 هزار میلیارد تومان تامین مالی از بازار سرمایه صورت گرفته است.

کلید واژه ها: بازار سرمایه – بازار – سرمایه – سهام داران – اقتصاد – بازار سرمایه ایران – گرد و خاک – داران – اقتصاد دستوری – آغاز – سهام – بورس – نزول – روند – ریزش – پیش بینی – کارشناس – تحلیلگر – شرکت ها – شریعتی – متعادل – دماسنج – دخالت – گزارش – ایران – اشاره – تاثیر – بررسی – کشور – بینی


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65435221/%D8%AA%D8%AD%D9%84%DB%8C%D9%84-%DB%8C%DA%A9-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-%D8%AD%D8%A7%D9%84-%D9%88%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87

همه این ها تامین مالی از بازار سرمایه است.

که روی امنیت خاطر اقتصادی تاثیر می گذارد.

شریعتی با تاکید بر اینکه نرخ فروش شرکت ها به شدت کنترل می شود، افزود: گمان می شود از این طریق می توان جلوی افزایش تورم را گرفت.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: نرخ فروش فولاد خوزستان نسبت به سال 1399 حدود 50 درصد رشد کرده اما میزان سودآوری آن کمتر شده که دلیل آن افزایش شدید هزینه ها است.

روش تامین مالی دولت در بورس وی با اشاره به تامین مالی دولت از بورس ابراز کرد: اینکه گفته می شود دولت از بازار بورس تامین مالی نکرده اشتباه است زیرا لزوما قرار نیست دولت مستقیم سهام بفروشد؛ همین که هزینه های انرژی را نسبت به شرکت های رقیب در دنیا بالاتر ببرند اما نرخ فروش را در بورس کالا با نرخ نیمایی و پایین تر از قیمت های جهانی محاسبه کنند خودش نوعی تامین مالی است.

سه ماه دیگر نیز با ریسک بودجه مواجه خواهیم شد و ممکن است دولت برای تامین مالی دوباره دست داخل جیب شرکت ها کند.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند