بورس در دوران گذار – خبرگزاری بازار

به گزارش بازار به نقل از بازار سرمایه (سنا)، افشار سرکانیان با بیان این مطلب افزود: علاوه بر این موضوع، معضلاتی همچون وجود قیمت‌گذاری دستوری، اخذ تصمیمات مقطعی، ریسک‌های سیستماتیک و … بر بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران و افزایش عرضه‌ها موثر بوده است، از این رو تداوم حمایت‌ها در بلندمدت می‌تواند شرایط بهتری را در بازار رقم بزند.

این کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد: در حال حاضر به اعتقاد عموم سرمایه‌گذاران و ناشران، بازار سهام ارزان‌ترین و ارزنده‌ترین بازار سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، بنابراین با اقدامات حمایتی می‌توان انتظار بازگشت بازار به مسیر صعودی را داشت؛ از این رو تداوم حمایت‌ها در بلندمدت می‌تواند شرایط بهتری را در بازار رقم بزند.

وی با بیان اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت ملزم به سرمایه‌گذاری بخشی از منابع خود در سهام هستند افزود: خرید اوراق اختیار فروش تبعی که بخشی از منابع اختصاص یافته به خرید سهام پایه آن، در سرفصل سهام این صندوق‌ها طبقه بندی می‌شود، می‌تواند ضمن کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در سهام، منابع را در جهت حمایت از سهام در اختیار صندوق توسعه و یا سهامداران عمده قرار دهد.

سرکانیان گفت: سهامدار حقوقی بزرگ و هلدینگ‌ها تاکنون نقش حمایتی خوبی را ایفا کرده‌اند و منابعشان به‌طور مستمر در بازار درگیر بوده است، اما ریسک‌های مقطعی نباید باعث دلسردی آن‌ها شده و به نظر می‌رسد بازار در آینده شرایط مطلوبی خواهد داشت.


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65505949/%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1

سرکانیان ادامه داد: بنگاه‌های بزرگ و اصلی بازار سهام در محدوده قیمتی خوبی هستند و p/e اغلب شرکت‌ها به سطح بسیار جذابی رسیده، اما روند نزولی بازار باعث واهمه سهامداران شده است بنابر اینسازمان بورس با تداوم اجرای بسته حمایتی می‌تواند ضمن اطمینان بخشی به سرمایه‌گذاران مانع از خروج بیشتر پول از بازار شود.

وی بیان کرد: فارغ از متغیرها و فاکتورهای اثرگذار بیرونی، سرمایه‌گذاران در برآورد درآمد و هزینه‌های شرکت‌ها نیز دچار تردید بودند که با انتشار گزارش عملکرد ۶ ماهه آنها، بخشی از این نگرانی‌ها برطرف شده است و اکنون اغلب صنایع بورسی از وضعیت خوبی برخودار هستند؛ از این‌رو جای نگرانی وجود نداشته و با توجه به امکان بیمه سهام و افزایش ضریب اطمینان، سرمایه‌گذاری در بازار سهام می‌تواند منافع خوبی را برای افراد به دنبال داشته باشد.

وی درباره اثرگذاری بسته ۱۰ بندی حمایت از بازار سرمایه، گفت: حمایت از بازار سهام باید به دو شیوه کوتاه و بلند مدت پیگیری شود و در شرایط فعلی به نظر می‌رسد حمایت‌های کوتاه مدت می‌تواند ناجی بازار سهام باشد. اوراق اختیار فروش تبعی علاوه بر تامین مالی، سهامداران را نسبت به افت قیمتی بیمه می‌کند که با توجه به ارزندگی نمادها، اقدامی منطقی و بجا است.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند