بورس بدترین رکورد سال را زد

ابتدا در روز شنبه ارزش معاملات برای نخستین بار در سال ۱۴۰۱ به زیر ۳۰۰۰ میلیارد تومان رسید و رقم ۲۸۰۰ میلیارد تومان در این روز ثبت شد.

چهارمین هفته متوالی خروج پول حقیقی

هفته جاری یکی از آن هفته هایی بود که حقیقی‌ها رقم زیادی از نقدینگی خود را به اوراق بدهی و صندوق‌ها تزریق کردند. تزریق پول حقیقی‌ها به این ابزارهای مالی به معنای ناامیدی آنها از وضعیت بورس و رو آوردن به ابزارهایی است که سود ثابت و تضمین شده پرداخت می‌کنند.

در چهار روز معاملاتی این هفته حقیقی‌ها بیش از ۵۵۰ میلیارد تومان نقدینگی به اوراق بدهی و صندوق‌ها تزریق کردند که این موضوع با خروج پول آنها از بازار سهام، مطابقت و همخوانی دارد.

این هفته سومین هفته متوالی بود که در هیچ کدام از روزهای معاملاتی آن، قدرت خریداران حقیقی بیشتر از قدرت فروشندگان حقیقی نبود.

تزریق ۵۵۰ میلیارد تومان به اوراق بدهی و صندوق ها

فروشندگان قوی تر از خریداران

برای چهارمین هفته متوالی، در تمام روزهای معاملاتی خروج پول حقیقی از بازار ثبت شد. این هفته در روز شنبه ۳۵۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد.

بیشتربخوانید: مسئول وضعیت فعلی بورس کیست؟


طی ۴ روز معاملاتی این هفته، در دو روز شاخص قدرت خریداران حقیقی عددی بین ۱ و ۰.۹ بود. یک روز قدرت خریداران حقیقی ۰.۸۲ و یک روز هم ۰.۷۹ بود.

روز دوشنبه بیشترین رقم این هفته به ثبت رسید و حقیقی‌ها ۷۵۰ میلیارد تومان از نقدینگی خود را از بازار خارج کردند. خروج نقدینگی در روز سه شنبه ۴۰۰ میلیارد تومان بود و در روز چهارشنبه هم با وجود اینکه شاخص‌ها رشد کردند، حقیقی‌ها دوباره سهام خود را به حقوقی‌ها فروختند و بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان از پول خود را از بازار بردند.


در روز دوشنبه وضعیت کمی بهبود یافت اما سه شنبه دوباره رکورد کاهش ارزش معاملات خرد با ثبت ۲۷۰۰ میلیارد تومان معامله جابه‌جا شد. در روز چهارشنبه هم دوباره این رکورد شکسته شد و ارزش معاملات کمتر از ۲۶۰۰ میلیارد تومان بود.

پیش بینی بازار سهام

شاخص فرابورس هم ۳۲۷ واحد، معادل ۱.۶۳ درصد افت کرد. با این حساب می‌توان گفت که در هفته جاری بیشتر نمادهای شاخص ساز یا افت نکرده اند، یا اگر افتی داشته اند، بسیار کم بوده است.

رویداد۲۴ این هفته وضعیت نمادهای کوچک و متوسط بازار بدتر از نمادهای بزرگ و شاخص ساز بود. در حالی که شاخص کل بورس حدود ۱۲ هزار واحد، معادل ۸۳ صدم درصد افت کرد، شاخص هم وزن افت ۱۱ هزار واحدی، معادل ۲.۷۳ درصد داشت که افت شاخص هم وزن بیش از سه برابر افت شاخص کل بود.

این هفته بدترین هفته سال ۱۴۰۱ در میزان ارزش معاملات خرد بازار سهام بود. با وجود اینکه یک روز میان هفته تعطیل بود و تنها ۴ روز معاملاتی وجود داشت، در سه روز رکورد کاهش ارزش معاملات خرد بازار شکسته شد.

با این حساب همچنان قدرت خریداران حقیقی کمتر از فروشندگان حقیقی است و جالب اینجاست که از ۳۱ اردیبهشت ماه تا به حال، تنها در ۴ روز معاملاتی این معادله به هم خورده و خریداران حقیقی قدرت بیشتری نسبت به فروشندگان حقیقی داشته‌اند.


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64382726/%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%D8%A8%D8%AF%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B1%DA%A9%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%B1%D8%A7-%D8%B2%D8%AF

توسط دکتر ژند

دکتر ژند