بورس ایران چگونه به رکود جهانی گره خورده است؟ | به نظر می

به نظر می رسد در وضعیت فعلی در تصمیم گیری ها کمتر به بازار سرمایه توجه می شود و نقش کلیدی بازار در کنترل نقدینگی، تأمین مالی، سرمایه گذاری و ایجاد فضای شفاف نادیده گرفته می شود.

علی جبل عاملی به بررسی وضعیت بازار سهام از بعد خارجی پرداخت و گفت: در بعد خارجی با وجود ارتباط کم با بازارهای جهانی و نیز تحریم های روزافزون، متأثر از رکود تورمی هستیم که این موضوع کشورها را درگیر خود کرده و با توجه به کامودیتی محور بودن بازار سرمایه ایران، نخستین جایی که از این بحران تأثیر می پذیرد شرکت های بزرگ حاضر در بازار سرمایه خواهد بود.

جبل عاملی خاطرنشان کرد: درست است که در ظاهر رکود در اروپا و آمریکا به دلیل عدم انجام صادرات و نیز مبادلات تجاری تأثیر زیادی بر اقتصاد کشور نمی گذارد اما به دلیل انجام مبادلات وسیع ایران با چین به طور حتم رکود حاکم در چین به طور مستقیم اثرگذار بر اقتصاد ایران خواهد بود.

وی به اجرای سیاست های مالی تاکید کرد و افزود: مهمترین اقدام در این زمینه رصد تراکنش های مشکوک با هدف سفته بازی در بازارهای غیر مولد و نیز اخذ مالیات از سوداگرانی است که بدون هیچ ریسکی در فضای غیر شفاف به فعالیت می پردازند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: به اعتقاد بنده لازمه این روزها، اجرای سیاست های پولی – انقباضی است اما این اقدام باید مشروط به اجرای صحیح آن و نیز با در نظر گرفتن مصالح بازار سرمایه باشد.

8 درصد برسد که می تواند معادل 5 درصد تورم و نیز 10 درصد افزایش بیکاری باشد.

کاهش قیمت کامودیتی ها بر اثر افزایش شاخص دلار جبل عاملی با بیان اینکه قیمت کامودیتی ها طبق تجربیات گذشته در اثر رکود تورمی و نیز افزایش شاخص دلار کاهش می یابد، افزود: با توجه به اینکه بخش زیادی از صادرات شرکت های بزرگ از طریق شرکت های کامودیتی محور انجام می شود؛ بنابراین این مساله، سودآوری این شرکت ها را تحت تأثیر قرار می دهد، مگر آنکه افزایش نرخ ارز متاثر از انتظارات تورمی و تورم افزایش یابد و بتواند بخشی از این زیان را جبران کند.

وی ادامه داد: در این میان به نظر می رسد که با رصد این بحران باید آمادگی لازم در سیاست گذاری و نیز بنگاه داری، مدنظر قرار گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه نکته که تا بازگشت اقتصاد چین به مدار رونق، نباید انتظار جهش در بازار کامودیتی ها را داشت، گفت: نکته دیگر هم ادامه جنگ اوکراین، چگونگی ادامه آن و نیز رویکرد قدرت به تایوان است که می تواند معادلات ایران را در جهت مثبت و چه منفی در حوزه سیاست و انرژی بهم بریزد.

کلید واژه ها: بازار – بازار سرمایه – سرمایه – بازار سهام – بازارهای جهانی – سرمایه گذاران – سرمایه گذاری – وضعیت بازار – جهانی – عاملی – خارجی – ایران – وضعیت – بررسی – تصمیم گیری – رکود تورمی – سهام – رکود – کارشناس – معاملات – نخستین – بازگشت – اعتماد – کشورها – ارتباط – تفضیلی – پرداخت – تصمیم – گزارش – درگیر


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65274750/%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%B1%DA%A9%D9%88%D8%AF-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%9F

افزایش سود بانکی؛ تاثیرگذار بر نوسان اخیر معاملات بورس جبل عاملی افزایش سود بانکی را دیگر عامل تاثیرگذار بر نوسان اخیر معاملات بورس عنوان کرد و گفت: این موضوع روند بازار سهام را تحت فشار قرار داده و اکنون شاهد پرداخت سود 22 درصدی به سپرده های یکساله در برخی بانک ها هستیم که پیش از این هیچگاه درگیر بازی نرخ سود نمی شدند.

وی افزود: این امر در کنار سیاست های پولی انقباضی از جمله افزایش نرخ بهره در دنیا و چین، زمینه ساز کاهش سرعت در رشد اقتصادی و نیز کاهش تقاضا می شود که این مساله به مراتب تاثیرگذار بر فروش و صادرات شرکت ها خواهد بود.

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای معدن، شرایط بازار سهام از زوایای مختلف قابل بررسی است که در گفت وگوی تفضیلی با علی جبل عاملی، کارشناس ارشد بازار سرمایه، اوضاع فعلی و راهکارهایی که می تواند از سوی سیاست گذاران برای بهبود روند معاملات و بازگشت اعتماد سرمایه گذاران در پیش گرفته شود را مورد واکاوی قرار داده ایم.

وی تصریح کرد: واقعیت این است که سرمایه گذاران خاطره خوشی از وضعیت بازار سهام در سال 1399 ندارند و به حق نسبت به آن معترض هستند؛ بر همین اساس باید اقداماتی برای بازگشت اعتماد و دلجویی آنها انجام شود و اجازه ندهیم تا سوداگری در سایر بازارها جای سرمایه گذاری در سهام، اوراق و صندوق ها را بگیرد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: به نظر می رسد رشد اقتصادی در کشور چین برای سال 2022 در خوش بینانه ترین حالت به 4 درصد و در حالت واقع بینانه به 2.

کم توجهی به بازار سرمایه از سوی ذینفعان جبل عاملی در بخش دوم این گفت وگو به تحولات بازار از نگاه داخلی پرداخت و گفت: به نظر می رسد در وضعیت فعلی در تصمیم گیری ها کمتر به بازار سرمایه توجه می شود و نقش کلیدی بازار در کنترل نقدینگی، تأمین مالی، سرمایه گذاری و ایجاد فضای شفاف نادیده گرفته می شود.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند