بهترین جفت ارز برای ترید-بهترین جفت ارز برای معامله در فارکس

از میان جفت ارز های فارکس ، جفت ارز های اصلی اسپرد کمتری دارند. قیمت ارز ها در بازار فارکس به صورت جفت ارز نمایش داده می شود. قیمت ارز پایه بر اساس ارز مظنه بیان می شود. برای اسکالپر ها نوسانات بازار اهمیت زیادی دارد. از طرفی این افراد به نقد شوندگی نیز اهمیت می دهند. به عنوان مثال اگر EUR/USD برابر با 1.09 باشد ، یعنی ۱ یورو برابر با 1.09 دلار است. به عنوان مثال در جفت ارز EUR/USD ارز یورو به عنوان ارز پایه محسوب می شود. و یا دامنه نوسانات ین ژاپن اغلب ۳۰ تا ۴۰ پیپ بوده و می تواند به ۱۵۰ پیپ نیز برسد. پس جفت ارز GBP/USD می تواند برای این تریدر ها مناسب باشد. زیرا ارز پوند تمایل به معامله در طول روز داشته و تغییرات قیمتی آن می تواند تا ۱۰۰ الی ۱۵۰ پیپ نیز برسد. ارزی که در سمت چپ قرار می گیرد ، ارز پایه نامیده می شود. ارز دوم نیز به عنوان ارز متقابل و یا ارز مظنه نیز نامیده می شود.

بهترین زمان معامله جفت ارز های فارکس ، زمانی است که حجم معاملات بسیار بالاست. و در روند آموزش و پیشرفت با جفت ارز های بیشتری کار کنند. بهترین جفت ارز برای افراد مبتدی چیست؟ ولی لزوما بهترین نیستند. بازار فارکس از ساعت ۱:۳۰ روز دوشنبه به وقت تهران شروع شده و تا ساعت ۱:۳۰ روز جمعه ادامه دارد. طبیعتا زمانی این حجم بالاتر خواهد بود که بازار ها در بازه هایی از زمان باهم همپوشانی داشته باشند. این بازار شامل بازار های استرالیا ، لندن ، ژاپن و نیویورک می باشد. آیا جفت ارز های اصلی بهترین هستند؟ از طرف دیگر در زمان هایی که اخبار مهم اقتصادی پخش می شود نیز می تواند زمان مناسبی برای ترید باشد. جفت ارز های اصلی نقد شوندگی بالا تری داری دارند. چگونه بهترین جفت ارز فارکس را انتخاب کنیم؟ افراد مبتدی بهتر است کار خود را با جفت ارز های اصلی شروع کنند. البته چون در ایران ساعت ها در دو نیمه سال تغییر می کنند ، بعار است هنگام معامله ساعت گرینویچ لندن را مد نظر خود قرار دهید. تجربه نشان داده است از ساعت ۴:۳۰ تا ۸:۳۰ عصر بیشترین حجم معاملات و بیشترین همپوشانی وجود دارد.

جفت ارز های فرعی فارکس ، جفت ارز هایی هستند که در آنها دلار وجود نداشته باشد. جفت ارز های غیر معمول از یک ارز اصلی و نیز یکی از ارز های کشور های در حال توسعه تشکیل شده اند. نزدیک به ۹۰ درصد معاملات ارزی در جهان با دلار انجام می شود. از طرف دیگر جفت ارز های مهم و پر معامله ای نیز باشند. جفت ارز های EUR/GBP ، EUR/AUD ، EUR/CAD ، EUR/NZD، EUR/CHF ، CHF/JPY ، NZD/GB مهمترین جفت ارز های فرعی فارکس هستند. به این دلیل دلار از آن زمان تاکنون پیشرو ترین ارز ذخیره در جهان محسوب می شود. این ارز ها با عنوان جفت ارز های کراس نیز نامیده می شوند.

انتخاب بهترین جفت ارز برای مبتدی از اهمیت زیادی برخوردار است. حجم معاملات جفت ارز های غیرمعمول نسبت به جفت ارز های اصلی و فرعی کمتر می باشد. افراد مبتدی که به تازگی وارد این بازار پر فراز و نشیب شده اند ، بهتر است حداقل ۶ ماه با اکانت دمو به معامله بپردازند. به این دلیل نقدشوندگی این جفت ارز ها نیز پایین تر است. بعد از مدتی آموزش ، زمانی که فرد این آمادگی را در خود ببیند که می تواند در بازار واقعی فارکس ترید کند ، ابتدا باید جفت ارز مناسبی برای ترید انتخاب کند. مانند لیر ترکیه ، رند افریقای جنوبی و … اگر فردی کم ریسک و محافظه کار هستید ، بهتر است از این جفت ارز ها در معاملات خود استفاده نکنید.

با اینکه اسکالپر ها از جفت ارز های پر نوسان برای معاملات خود استفاده می کنند، ولی تریدر های زیادی نیز وجود دارند که از جفت ارز های یورو دلار برای نوسان گیری استفاده می کنند. چون حجم معاملات این جفت ارز بالاست ، میزان نقدشوندگی آن نیز رتبه اول در جفت ارز های فارکس را دارد. جفت ارز یورو دلار EUR/USD معروف ترین و محبوب ترین جفت از موجود در بازار فارکس می باشد. اسکالپر ها بهترین زمان ها برای معامله را پیدا کرده و با تشخیص صحیح اقدام به معامله می کنند. اندیکارتورATR می تواند برایتان مفید باشد.

بهترین جفت ارز برای نوسان گیری از میان ارز های فرعی انتخاب می گردد. ولی تا حدودی می توان گفت افراد کم ریسک و محافظه کار بهتر است از جفت ارز ها با نوسانات کم استفاده کنند. پس بررسی نوسانات بازار نیز در انتخاب بهترین جفت ارز تاثیر دارد. این افراد برای نوسان گیری معمولا از ارز های پر نوسان استفاده می کنند. اسکالپر می تواند در طول روز چندین معامله انجام دهد. تریدری که معامله اسکالپ انجام می دهد ، اسکالپر نامیده می شود. اسکالپ یک تکنیک معامله در فارکس می باشد که تریدر با ریسک پذیری بالا در تایم فریم های کوچک تر مانند ۱ تا ۵ دقیقه یک پوزیشن باز کرده و بعد از کسب سود اندک از معامله خارج می شود. اسکالپر ها با شناسایی این ارز ها و بررسی رفتار آنها و با استفاده از تحلیل های تکنیکال و تشخیص نقاط حمایتی و مقاومتی اقدام به معامله می کنند. و اخبار و اوضاع اقتصادی کشور ها تاثیر زیادی بر نوسانات قیمتی جفت ارز های فارکس دارد.

جفت ارز کراس به جفت ارزی گفته می شود که در آنها دلار آمریکا وجود نداشته و دو ارز توسعه یافته در آن وجود داشته باشد. ولی در کل اگر ریسک پذیری متوسطی داشته و ترجیح می دهید فقط تا حدودی محتاطانه معامله کنید ، بهتر است از میان جفت ارز های کراس ، ارز ها با حجم بیشتر و نوسانات نسبتا کم را انتخاب کنید. زیرا در انتخاب بهترین جفت ارز همیشه باید شرایط بازار سنجیده شده و بر حسب احساس معامله گر و استراتژی او جفت ارز مناسب انتخاب گردد. جفت ارز های کراس همان جفت ارز های فرعی و یا مینور هستند. ولی باید توجه کرد این ارز ها نقد شوندگی کمتری داشته و نسبت به بقیه جفت ارز ها ریسک معاملاتی بیشتری دارند. همانطور که بیان کردیم دقیقا نمی توان گفت کدام جفت ارز ، بهترین جفت ارز کراس می باشد. البته جفت ارز برای اسکالپ را می توان از میان جفت ارز های غیر معمول نیز انتخاب کرد.

از میان لیست جفت ارز های فارکس جفت ارز های اصلی ، کم نوسان ترین جفت ارز های فارکس محسوب می شوند. به این دلیل پیدا کردن کم نوسان ترین جفت ارز فارکس اهمیت زیادی بین کاربران بیان شده دارد. برای مشاهده میزان نوسانات جفت ارز فارکس از اندیکاتور ATR استفاده می شود. از میان جفت ارز های اصلی فارکس ، جفت ارز EUR/USD کم نوسان ترین جفت ارز فارکس می باشد. برای محاسبه میزان نوسانات قیمتی در فارکس از معیار Volatity استفاده می شود. برای مشاهده این اندیکاتور متاتریدر را باز کرده و از قسمت Insert روی اندیکاتور ها کلیک کنید. میزان نوسان در این ارز ها کمتر است. به عنوان مثال ما جفت ارز پوند دلار را در نظر می گیریم. البته بازار فارکس و نوسانات آن هیچ گاه قابل پیش بینی نمی باشد. چون حجم معاملات جفت ارز های اصلی بسیار بالاست ، میزان نوسان در این ارز ها کمتر بوده و می توان پوزیشن بزرگتری باز کرد.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند