برگزاری نشست «آسیب شناسی و چالش های آزادسازی سهام عدالت» در قم


دستیار ویژه معاونت امور تعاون در حوزه سهام عدالت وزارت رفاه، در نشست «آسیب شناسی و چالش های آزادسازی سهام عدالت»، با اشاره به تبعات آزادسازی سهام عدالت گفت: – به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از قم، نشست تخصصی  آسیب شناسی و چالش های آزادسازی سهام عدالت و ارائه الگوهای مطلوب عصر امروز در سالن جلسات مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قم برگزار شد.

مصطفی صالحی دستیار ویژه معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه سهام عدالت طی سخنانی اظهار کرد: مدلی که امروزه در بحث سهام عدالت مطرح است، نزدیک به 16 سال است که توسط مقام معظم رهبری به تصویب رسیده، و به عنوان یک طرح پیش رو در حال اجرا است.

وی ادامه داد: تاکیدی که ما در موضوع سهام عدالت داریم این است که باید نص قانون به طور دقیق و واضح اجرا شود و اگر به درستی این کار صورت بگیرد دیگر مشکلات و تخلفاتی در این زمینه نخواهیم داشت، همه این نکات در مفاد 34 الی 38 اصل 44 قانون اساسی و ابلاغیه سال 1385 رهبری عنوان شده است.

دستیار ویژه معاونت امور تعاون در حوزه سهام عدالت تصریح کرد: در یک دهه گذشته دولت ها در راستای دور زدن قانون و زیرپا گذاشتن حق مردم در طرح آزاد سازی سهام عدالت تخلفات بسیاری را انجام داد ه اند، برای مثال یکی از این تخلف ها؛ واگذاری سهام شرکت های غیر بورسی است که این دقیقا در تضاد با قانون است.

صالحی افزود: مقام معظم رهبری در ابلاغیه سال 1385 تاکید داشت که فقط سهام شرکت های بورسی باید به مردم واگذار شوند، اما در دولت دهم به تدریج این تخلف صورت گرفت و سهام شرکت های غیربورسی وارد سبد و پرتفوی بورس شد.

وی عنوان کرد: تخلف بعدی که توسط دولت ها در این سال ها صورت گرفته است؛ عدم آزادسازی تدریجی پرتفو بود که بر اساس بند 6 ابلاغیه رهبری و ماده 37 اصل 44 قانون اساسی، به میزانی که اقساط پرداخت شود باید آزادسازی سهام عدالت به نفع مردم شکل می گرفت، این آزادسازی دغدغه مدیریتی و مالکیتی و مشکلاتی که تعاونی ها دارند را مقام معظم رهبری در ابلاغیه سال 1385 پیش بینی کرده بودند که اتفاق نیوفتد اما از سال 1391 و 1392 شدت بیشتری گرفت.

دستیار ویژه معاونت امور تعاون در حوزه سهام عدالت ادامه داد: یکی از دیگر تخلفاتی که در بحث سهام عدالت انجام شده بود؛ جابه جایی های مشکوک پرتفوی شرکت های سرمایه گذاری در دولت حسن روحانی بود.

در یکی از بند های قرارداد شرکت خصوصی سازی با شرکت های سرمایه گذاری استانی، یک بند مشروطی در متن قرارداد قائل شده بودند که بعد از یک سری فعل و انفعالات مانند افزایش جمعیت، امضای قرارداد برجام و اتفاقات مختلف به خود اجازه داده بودند که پرتفو را عوض کنند.

وی تصریح کرد: اخیرا یک کلید واژه فریب و غلطی بین مسئولین باب شده این است که وزارت تعاون به دنبال احقاق حقوق تعاونی ها است که ما اصلا این ادعا را نداریم.

صحبت ما این است که یک مدلی در سال 1385 ارائه شده که بخشی از آن مبتنی بر تعاونی ها بوده که کار آمد هم بوده است.

دستیار ویژه معاونت امور تعاون در حوزه سهام عدالت گفت: تاکیدی که ما  در بحث آزادسازی سهام عدالت داریم این است که هر اتفاق و تغییری می خواهد انجام شود مطابق نص قانون و ابلاغیه مقام معظم رهبری باشد.

صالحی خاطرنشان کرد: بر اساس یک سیاست کاملا از پیش طراحی شده از سال 1387 به طور جدی تا سال 1401 به قدری شرکت های تعاونی شهرستانی گرفتار مشکلات مالی هستند که این بخش را ناکارآمد کرده است.

وی گفت: یکی از مهم ترین تخلفاتی که در دولت قبل در بحث آزادسازی سهام عدالت انجام شد ارائه تغییر لایحه ساختار قانونی سهام عدالت بود، این موضوع یک مسیری را از سال 92 آغاز کرد و تا سال 99 ادامه یافت و در بالاترین سطح دولت وقت پیگیری شد.

دستیار ویژه معاونت امور تعاون در حوزه سهام عدالت ادامه داد: این موضوع باعث شد تا سرمایه 49 میلیون ایرانی بازیچه تلاش های غیر ضروری دولت مردان شود، انواع و اقسام نیرنگ ها را هم به کار بردند تا لایحه را تغییر دهند.

صالحی بیان کرد: متاسفانه این تخلف ها در دولت های مختلفی انجام شد که باعث تاسف است، ما امیدواریم که مشکلات و ضعف هایی که در دوره های گذشته به وجود آماده دیگر در دولت جدید نمایان نشود.

انتهای پیام/78030
کلید واژه ها: سهام عدالت – عدالت – آزادسازی – سهام – معاونت امور تعاون – آسیب شناسی – وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی – به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس – برگزار – مرکز تحقیقات اسلامی – تعاون – مقام معظم رهبری – خبرگزاری فارس – معاونت – نشست – آسیب – چالش – رفاه اجتماعی – مرکز تحقیقات – وزارت – امروز – مقام معظم – ویژه – رفاه – اجرا – حوزه – خبرگزاری – اجتماعی – تحقیقات – مشکلات


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64500180/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA-%C2%AB%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8%A8-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D9%88-%DA%86%D8%A7%D9%84%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%B3%D9%87%D8%A7%D9%85-%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%AA%C2%BB

توسط دکتر ژند

دکتر ژند