برهم زدن بازی تحریم نفت امریکا با سهام داری پالایشگاه های فراسرزمینی

در این طرح، ایران با صدور خدمات فنی و مهندسی در صنعت پالایش نفت خام و میعانات گازی، پروژه های پالایشی نیازمند تکمیل، به سازی، نوسازی و توسعه در دیگر کشورها را در دست گرفته و ضمن رفع نیاز فنی و مهندسی و فعال سازی پالایشگاه های مذکور، سهام دار این پالایشگاه ها می شود.

پالایش روزانه 100 هزار بشکه نفت ایران در پالایشگاه فراسرزمینی ال پالیتو”وزیر نفت در این خصوص گفت: “این آرزوی دیرینه و 43 ساله ای بود که به همت همکاران من در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و پیگیری آقای سالاری، مدیرعامل این شرکت در بخش فراسرزمینی تحقق یافت، نقطه آغاز این اقدام در ونزوئلا بود و با برنامه ریزی های انجام شده در دیگر نقاط نیز ادامه خواهد یافت.

80 پالایشگاه کوچک (mini refinery) با مالکیت بخش خصوصی در ایران فعال است و چند طرح بزرگ پتروپالایشگاهی کلید خورده که بهره برداری از هر کدام در آینده، می تواند نقطه عطفی در توسعه این صنعت برای کشور باشد.

در کنار این ظرفیت عظیم رو به توسعه، دولت سیزدهم با هدف بازارسازی برای نفت خام و دسترسی به ظرفیت های جدید پالایشی با حداقل هزینه، به اجرای طرح “سهام داری پالایشگاه های فراسرزمینی” اقدام کرد.

در واقع از این پس، این پالایشگاه 140 هزار بشکه ای، روزانه 100 هزار بشکه نفت خام ایران را دریافت و پالایش خواهد کرد.

زمانی که ایران فعالیت موثری در زمینه پالایشگاه های فراسرزمینی نداشت، دولت امریکا تمام ظرفیت بین المللی خود را به کار گرفت تا در تاریخ 4 نوامبر 2018، صادرات نفت ایران را به صفر برساند؛ اما مفتضحانه در این برنامه تحریمی شکست خورد.

اخیرا، جواد اوجی، وزیر نفت از راه اندازی نخستین پالایشگاه فراسرزمینی به نام ال پالیتو در ونزوئلا و پالایش روزانه 100 هزار بشکه نفت خام میدان های کشور در این پالایشگاه خبر داد.

حال که در دولت سیزدهم، سهام داری در پالایشگاه های فراسرزمینی در دستور کار دولت قرار گرفته و شاهد عضویت ایران در سازمان همکاری های شانگهای و افزایش همکاری های اقتصادی با کشورهای همسایه هستیم، پیش بینی می شود تعداد این 7 کشور که ایران در پالایشگاه های نفتی و میعانات گازی آنها سهام دار خواهد شد، به بیش از 20 کشور افزایش یابد و امریکا شاهد شکست تمام عیار پروژه تحریم فروش نفت ایران خواهد بود.

– اخبار اقتصادی – “به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرکزاری تسنیم، سالهاست توسعه صنعت پالایشگاهی در ایران در مسیر توسعه قرار دارد و نتیجه آن 9 پالایشگاه نفتی و یک پالایشگاه میعانات گازی بوده است.

در تأمین خوراک این پالایشگاه ها از نفت خام سبک ایران، نفت سنگین و فوق سنگین ایران و میعانات گازی تولیدی پارس جنوبی استفاده خواهد شد و ظرفیتی تحریم ناپذیر در بخش فروش نفت و میعانات گازی ایران به ظرفیت صادرات سنتی کشور اضافه خواهند کرد.

طرح های توسعه کمی و کیفی در پالایشگاه های نفتی ایران در حال اجراست و اخیرا نیز نخستین پالایشگاه نفت سنگین ایران در جزیره قشم به بهره برداری رسیده است.

در این بین، با سهام داری ایران در یک پالایشگاه فراسرزمینی، بخشی از خوراک این پالایشگاه با نفت خام ایران تأمین شده و ایران در فرآورده های نفتی تولیدی آن نیز سهم خواهد داشت.

سهامداری ایران در پالایشگا ه های این هفت کشور تا امروز در قالب توافق نامه ها یا قراردادهایی نهایی شده و کار صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به این کشورها کلید خورده است.

ایران با صدور خدمات فنی و مهندسی در صنعت پالایش نفت خام و میعانات گازی، پروژه های پالایشی نیازمند تکمیل، به سازی، نوسازی و توسعه در دیگر کشورها را در دست گرفته و ضمن رفع نیاز فنی و مهندسی و فعال سازی این پالایشگاه ها، – سهام دار آنها خواهد شد.

“با بررسی این موضوع که وزیر نفت اعلام کرده در دیگر نقاط نیز در حال برنامه ریزی برای سهامداری پالایشگاه های فراسرزمینی هستیم، به نام 7 کشور می رسیم.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: پالایشگاه – پالایش – توسعه – پالایشگاه نفت – ایران – میعانات گازی – فنی و مهندسی – بهره برداری – خدمات فنی و مهندسی – در ایران – اقتصادی – اخبار اقتصادی – سازی – مهندسی – داری – فراسرزمینی – پالایش نفت – جزیره قشم – فعال سازی – نقطه عطفی – بخش خصوصی – خدمات فنی – نیاز – گازی – فعال – نفتی – صنعت – سهام – بهره – خبرنگار


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65363980/%D8%A8%D8%B1%D9%87%D9%85-%D8%B2%D8%AF%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D9%86%D9%81%D8%AA-%D8%A7%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D8%B3%D9%87%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%BE%D8%A7%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87

توسط دکتر ژند

دکتر ژند