بازار مبادلات ارزهای خارجی (فارکس) چیست؟

و خیلی موارد دیگر که ممکن است خیلی از افراد را در خصوص سرمایه گذاری دچار تردید کند. یکی دیگر از نکات مثبت بازار فارکس دوطرفه بودن این بازار است. نکته مهمی که در مورد سرمایه گذاری در بازار مالی جهانی فارکس وجود دارد داشتن اطلاعات کافی در مورد این بازار و گذراندن دوره های آموزشی فارکس می باشد. در مقابل بازار جهانی فارکس و شرایط به نسبت راحت تری که برای سرمایه گذاران دارد. در بازار فارکس روزانه حدود ۵.۲ تریلیون دلار معامله می شود و در آن هر کسی نمی تواند با وارد کردن پول زیاد بازار را جا به جا کند یا روند بازار را تغییر دهد. در همین مقاله در مورد مزایای بازار فارکس توضیحاتی داده شد.

بازار بین بانکی متشکل از بانک هایی است که در سراسر جهان با یکدیگر تجارت میکنند. بزرگ ترین و نقدینه ترین بازار است و همه ی ارزهای خارجی جهان را شامل میشود. خود بانک ها باید ریسک مطلق و ریسک اعتباری را تعیین و قبول کنند، و آنها فرآیند های داخلی ایجاد کردند تا خود را تا جایی که ممکن است ایمن نگه دارند. نکته حائز اهمیت این است که در برخی از نقاط جهان، تجارت فارکس تقریبا به طور کامل غیر قانونی است. خرید و فروش ارزهای خارجی قطعا می تواند خیلی در ابتدا پیچیده به نظر برسد و هم اینکه برای افراد در صورت عدم تسلط و استفاده نکردن از دوره های آموزشی صفر تا صد فارکس بسیار خطرناک. بنابراین شما میتوانید در هر ساعت از شبانه روز که فرصت معاملهگری را دارید شروع به ترید کرده و کسب درآمد کنید. مقرراتی از این دست، برای حمایت از هر بانکی که در این صنعت شرکت کرده است، وضع شده است.

همین امر کافی است تا شما نسبت به این موضوع بسیار حساس باشید و با علم و دانش نسبتا خوبی وارد این بازار بشوید. سرمایه گذاری در بازار فارکس یکی از دشوارترین بازارهای مالی جهان است. یکی از مهم ترین مواردی که نباید بدون آگاهی و آموزش اقدامی انجام داد، قطعا جایی است که با دارایی و سرمایه شما سر و کار دارد. شما در بازار فارکس و یا هر کدام از بازار های مالی از سرمایه خود استفاده می کنید. باید قبل از ورود به این بازار ها و سرمایه گذاری کردن در هرکدام از بازارهای مالی دوره های آموزشی را به خوبی با صبر و دقت فراوان طی کنید. بنابراین لازمه موفقیت را فقط می بایست در دوره های آموزش فارکس با متدی علمی و تجربه کافی جستجو کرد. اگر بدون اطلاع و آگاهی شروع به انجام کاری کنیم نتیجه اصلا مشخص نیست و این امکان وجود دارد که هر اتفاق ناگواری رخ دهد. بازار ارزهای دییجیتال، بورس و همچینین فارکس چند وقتی است که بسیار طرفدار پیدا کرده است.

اصولا فارکس بازار پر نوسانی است ولی با وجود نوسانات این بازار، بازار امنی به حساب می آید. معمولا معامله گرها در این بازار معاملاتی را انجام می دهند که سود زیادی داشته باشد. آیا با انجام این معاملات دنبال کسب سود چند درصدی هستیم؟ چقدر زمان نیاز است تا به سود برسیم؟ زیرا شما در جفت ارزها کمتر اتفاقات غیر قابل تصور می بینید، یعنی ارزی وجود ندارد که به صورت غیر منتظره نابود شود. ولی شاید خیلی از بازارها این ویژگی را داشته باشند. حالا چرا بازار امنی است؟ دوره های آموزشی فارکس تاثیر گذار هستند؟ شاید برای خیلی از سرمایه گذاران سوال باشد که در بازار فارکس چگونه معامله می کنند؟ پس مبادلات بدین صورت است که گاهی فکر می کنیم ارزی بالا می رود و آن را خریداری می کنیم و گاهی حدس می زنیم ارزی پایین می آید و آن را می فروشیم. چگونه در بازار فارکس معامله کنیم؟ چرا ما این معاملات را انجام می دهیم؟

کارگزاری های فارکس هنگامی که می خواهند خود را معرفی کنند می گویند ما کارگزار فارکس هستیم و کلیه جفت ارزها، شاخص های بورس، طلا، نفت، ارزهای دیجیتال، سهام ها را دارین و شما می توانید آنها را معامله کنید. در این فایل صوتی مهندس حامد غلامی برای شما علاقمندان به این بازار جهانی از نحوه ورود تا چگونگی به دست آوردن سود های کلان راه کارهای اساسی ارائه می دهند. چه کسانی جز سرمایه گذاران موفق فارکس می شوند؟ دقیقا این ها کلیه چیزهایی است که در یک کارگزاری معامله می شود. را داد و ستد می کنند. در بازار تبادل ارزهای جهانی کلیه بانک ها و موسسات مالی، شرکت های چند ملیتی، تجار، شرکت های صادرات و واردات و اشخاص حقیقی در آن ارزهای مختلفی مانند دلار، یورو، پوند، ین و … میزان معاملان در بازارهای مالی حدود چند صد تریلیون دلار است که به راحتی می تواند اقتصاد چند کشور را زیر و رو کند.

ما نسبت به بالا رفتن قیمت یورو و پایین آمدن قیمت دلار معاملاتی داریم در واقع ما دلار را فروخته ایم و یورو را خریدیم. به تدریج نقل و انتقال سکه ها نیز مشکل شد و زمینه ایجاد پول های کاغذی یا اسکناس فراهم شد. قبل از پیدایش پول بیشتر داد و ستدها از طریق مبادله کالا به کالا صورت می گرفت. بعدها به خاطر مشکلات عظیم مانند فاسد شدن محصولات در حین مبادلات به تدریج سکه های فلزی روی کار آمد و به عنوان معیار ارزش مورد استفاده قرار گرفت. در هر شهر و کشور یک محصول واحد معیار و ارزش سنجی بود . برای مثال در ایران غلات و در تبت چای واحد ارزش سنجی بود. خرید و فروش در بازار فارکس بدین معناست که ما جفت ارز یورو به دلار را می خریم.

در حال حاضر با بالا رفتن مخاطبین بازارهای جهانی شرکت ها در قالب پک، ویدوئو، مقاله، کلاس های حضوری و پی دی اف آموزشی و همچنین سایت آموزش فارکس فعالیت می کنند. پیدا کردن محتوای مناسب و با کیفیت به راحتی از طریق سایت های آموزشی که در این حوزه فعالیت می کنند امکان پذیر است. در فارکس ارزها به صورت جفت، در برابر یکدیگر معامله میشوند و با همدیگر رقابت میکنند. چرا باید قبل از سرمایه گذاری، اول آموزش فارکس ببینیم؟ قطعا انجام هر کاری اگر بخواهیم نتیجه خوب و دلخواه داشته باشد، نیاز به دانش و مهارت کافی دارد. برای مثال: یورو/ دلارآمریکا، بازارهای فارکس به عنوان بازار های نقطه ای (نقدی) و مشتق، که شامل بازارهای فروارد، فیوچر، قراردادهای اختیار معامله و قرارداد های سوآپ هستند، وجود دارند. فقط باید سعی کیند با توجه به نحوه یادگیری و تاثیر گذاری، یکی از انواع روش های آموزشی را انتخاب نمایید. مدل های مختلف در این حوزه برای یادگیری و آموزش حرفه ای فارکس وجود دارد.

حجم معاملات (Trading Volume) در بازار فارکس بسیار زیاد میباشد. این بازارها بهصورت 24 ساعته، و به مدت 5 روز در هفته در تمامی مراکز مالی مهم در سراسر دنیا فعال میباشند. «بازار فارکس» به چند دلیل «بیهمتا» میباشد، که دلیل اصلی آن نیز اندازهٔ بزرگ این بازار میباشد. برای مثال، براساس گزارشات BIS (بانک تبادلات بینالمللی)، در ماه آوریل سال 2019، معامله در بازارهای فارکس بهصورت روزانه حجمی حدود 6.6 هزار میلیارد دلار داشته است. این بدان معنی است که شما میتوانید در هر زمانی از روز به خرید و فروش ارزها بپردازید. برای مثال، شما میتوانید 7 میکرو لات (7,000) و یا 3 مینی لات (30,000) و یا 75 لات استاندارد (7,500,000) را معامله نمایید. زمانی که در بازار فارکس مبادله میکنید، میتوانید مبادلاتتان را بهصورت بلوکهایی از ارز انجام دهید و شما میتوانید به هر تعدادی از این بلوکها که میخواهید مبادله را انجام دهید. بزرگترین مراکز معاملاتی در جهان شامل بازارهای لندن، نیویورک، سنگاپور و بازار توکیو میباشد.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند