اکنون، بهترین فرصت فروش گواهی سپرده طلا است

وی در ادامه با بیان اینکه تقاضای ارز در اقتصاد بیشتر از عرضه ارز است، تصریح کرد: تا زمانی که آرامش سیاسی و گشایش اقتصادی در کشور وجود نداشته باشد امکان اینکه انگیزه سوداگری (نقدینگی‌های سرگردان) بیش از پیش افزایش یابد، وجود خواهد داشت.

صفاری عنوان کرد: به نظر می‌رسد در حال حاضر هنوز تقاضا بر عرضه سنگینی می‌کند و اگر اتفاق خاصی نیفتد این روند ادامه داشته و احتمال رشد قیمت ارز وجود دارد.

صفاری تاکید کرد: بانک مرکزی به جای ارزپاشی باید اوراق طلا در بورس را به فعالان بفروشد و حباب ایجاد شده را خالی کند.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که افزایش قیمت دلار، چه تاثیری بر روی سیاست‌های بانک مرکزی خواهد داشت؟ گفت: در حال حاضر بانک مرکزی سیاست انقباضی در پیش گرفته و وام‌دهی به بانک‌ها را به شدت محدود کرده است. یعنی در عمل هزینه پول در اقتصاد بالا رفته است. بنابراین، زمانی که بانک‌ها وامی پرداخت نکنند و وام‌دهی را به شرکت‌ها قطع کرده تا حجم نقدینگی را کنترل کند، به طور حتم نرخ بهره بالا رفته و این به ضرر سهام است.

وی با بیان اینکه دلار یکی از شاخص‌های اصلی اقتصاد کشور است، افزود: با ورود ریسک‌های سیستماتیک به اقتصاد کشور، روند دلار صعودی شده و قیمت طلا هم افزایش می‌یابد.

این کارشناس افزود: در حال حاضر بهترین زمان برای فروش طلا به صورت سپرده در بورس کالا است که با این کار تورم از سوی بانک مرکزی کنترل شده و فروش فیزیکی طلا هم صورت نمی‌گیرد.


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65602671/%D8%A7%DA%A9%D9%86%D9%88%D9%86%D8%8C-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%81%D8%B1%D8%B5%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4-%DA%AF%D9%88%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D8%B7%D9%84%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

به گزارش بازار به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، مصطفی صفاری، کارشناس بازار سرمایه به بررسی همراهی بورس با حرکت افزایشی دلار پرداخت و به بورسان گفت: پیش‌بینی تداوم روند صعودی در قیمت دلار و طلا امری پیچیده است اما اگر این روند ادامه‌دار باشد، بازار سرمایه با یک تاخیر به این موضوع واکنش تورمی خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که اگر قرار باشد روند افزایشی قیمت دلار ادامه‌دار باشد و شاهد افزایش تورم باشیم، آیا بانک مرکزی و سیاست‌گذار اقتصادی مجبور به بالا بردن نرخ بهره به صورت رسمی نخواهد بود؟ گفت: زمانی که بانک‌های خصوصی به صورت چراغ خاموش درصد سوددهی را بالا می‌برند، کاملا واضح است که نرخ بهره بالا رفته است.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند