اهمیت اموزش فارکس

سوالی که در محاسبهی اسپرد مطرح است این است که هر یک از کارگزاران و بروکرهای فارکس، چگونه بدون دریافت کمیسیون درآمد کسب میکنند؟ یادداشت اضافه میکند: «فکر میکنم بدترین شرایط برای بازارهای اوراق قرضه به پایان رسیده است، اما انتخاب کف قیمت در سهام دشوارتر است و نمیتوان افت 10 تا 15 درصدی دیگر در بازارهای سهام را رد کرد. البته لازم است که در حساب کپی تریدینگ، در صورت دریافت سود، درصدی از سودتان را به عنوان کارمزد، به تریدری که معاملاتش را کپی میکنید، پرداخت کنید. وجود میز معامله یک امتیاز برای معاملهگران فارکس است و امکان ارائهی اسپردهای ثابت را برای کارگزاران فراهم میآورد؛ از این طریق کارگزاریها میتوانند قیمتهایی را که به مشتریان خود ارائه دادهاند را به راحتی کنترل کنند.

به طور نمونه چنانچه به عنوان یک معامله گر میان مدت (Swing trader) و یا بلند مدت (Position trader) در بازار مشغول به فعالیت هستیم، طبیعتا یک یا چند ثانیه اختلاف در اجرای دستورات معاملاتی ما، اهمیت چندانی نداشته و قابل چشم پوشی می باشد. مواردی که در بخش قبلی معرفی شد، هرکدام در یک یا چند زمینه سعی کردهاند تا تفاوتهایی با رقبا برای جذب مشتریان ایجاد کنند. بخش زیادی از بروکرها مارکت میکر هم هستند! به این ترتیب کارگزاران بدون این که اسمی از کمیسیون ببرند، از شما کمیسیون دریافت میکنند. به این ترتیب برای معامله در حساب دمو، نیازی به سپرده اولیه نیست و هم چنین سود و زیان آن نیز واقعی نیست. به این ترتیب حساب کپی ترید مناسب افرادیست که دوست دارند، از بازار سود بگیرند اما خودشان به هر دلیلی نمی توانند ترید کنند. سیستم کپی تریدینگ در بسیاری از بروکرها وجود دارد، اما سیستم کپی تریدینگ آمارکتس، به نظر شخصی من، بهترین و منصفانه ترین کپی تریدینگ در بین تمام بروکرها میباشد. جالب است بدانید که معاملهی اکثر جفت ارزها در فارکس بدون کارمزد انجام میشود؛ با این وجود محاسبهی هزینهی اسپرد در فارکس یکی از ملزومات انجام معاملات است و حکم همان اسپرد را دارد.

اما باید به برخی از موارد در انتخاب بروکر توجه شود. زمانی که بروکر خود را انتخاب کردید، روند افتتاح حساب تبدیل به یک فرآیند استاندارد می شود و دقیقاً مانند افتتاح حساب بانکی، همان اندازه آسان و بی دردسر خواهد بود. در بازار فارکس ارزها بر مبنای “میکرو، مینی و استاندارد لات ” ترید میشوند. واحد لات نیز در این اندازهگیریها مد نظر قرار میگیرد. یک اسپرد در فارکس در صورتی در دستهی اسپردهای ثابت قرار میگیرد که در هر شرایطی ثابت باشد؛ در واقع اسپردهای ثابت در فارکس بدون توجه به شرایط بازار و در بازههای زمانی معین، ثابت هستند و تغییری نمیکنند. در واقع هر یک از کارگزاریها به جای این که دستمزدی را به شکل جداگانه دریافت کنند، این هزینه روی قیمت جفت ارزی که مایل به خرید یا فروش آن هستید قرار میگیرد. در واقع سود صرافی همین مابه تفاوت قیمت خرید و فروش است که به عنوان کارمزد یا اسپرد، می تواند از خرید و فروش ارزها بدست بیاورد.

تغییراتی که در اسپرد در فارکس به وجود میآید، با حرکات کوچک قیمت که اصطلاحا پیپ نامیده میشود اندازهگیری میشوند؛ لازم به ذکر است که قیمت کلی انجام معامله بر روی یک جفت ارز، تنها با تکیه بر اسپرد تعیین نمیشود. حال اگر تفاوتی که بین این دو قیمت وجود دارد را محاسبه کنید، اسپرد را محاسبه کردهاید. برای مثال اخبار اقتصادی جهان یکی از عوامل مهمی هستند که در بروز این تغییرات نقش دارند، در نتیجه با دنبال کردن این اخبار میتوانید از وجود اسپردهای گسترده در بازار فارکس مطلع شوید. شما با حداقل ۱۰ دلار آمریکا (حدود ۳۰۰ هزار تومان در زمان نگارش این متن) می توانید وارد بازار فارکس شوید. از جمله جفت ارزهای اصلی که اندازهی معاملهی آنها نسبت به سایر جفت ارزها بیشتر است عبارتاند از EUR/USD (یورو و دلار آمریکا)، USD/JPY (دلار آمریکا و ین ژاپن)، GBP/USD (پوند انگلیس و دلار آمریکا) و USD/CHF (دلار آمریکا و فرانک سوئیس). وارد صرافی میشوید و متوجه تابلویی میشوید که برای ارزهای مختلف، نرخهای مختلفی را نشان میدهد. HYCM با ارائه پلتفرمهای پیشرفته مانند متاتریدر 4 (پیشرو صنعت فارکس) و نرمافزارهای موبایل که مشتریان را به خوبی درزمینه تجارت الکترونیکی پشتیبانی میکنند، توانسته خود را بهعنوان یکی از بروکرهای پرطرفدار فارکس معرفی کند.

قیمت پیشنهادی همان قیمتی است که در هنگام فروش برای ارز پایه در نظر گرفته میشود. دستور بای لیمیت دستوری است که سفارش خرید در قیمتی پایین تر از قیمت جاری بازار گذاشته می شود. این یک امر کاملا منطقی است، کارگزار خدماتی را به شما ارائه میدهد و در ازاء این خدمات دستمزد دریافت میکند؛ به عبارتی کارگزاران در هنگام فروش ارز به شما با قیمتی بیشتر از قیمت خرید و همچنین هنگام خرید ارز از شما با قیمتی کمتر از قیمت فروش، درآمدزایی میکنند. این بدان معناست که به محض خرید یک شرکت کننده در بازار 1.3946 ، این موقعیت در حال حاضر سه پیپ ارزش خود را از دست داده است زیرا فقط بلافاصله با قیمت 1.3943 قابل فروش است.

بروکر امارکتس نیز همچون دیگر بروکرها، به کاربران خود این اختیار را داده است که اقدام به انتخاب پلتفرم معاملاتی مورد نظر خود نمایند. بسیاری از تحلیلگران فارکس، اسپرد بازدهی را تحت عنوان پرداخت بازده X بر Y میخوانند؛ در واقع اسپرد بازده درصد بازدهی سالانهی سرمایهگذاری روی یکی از اقلام مالی منهای درصد بازدهی سالانه سرمایهگذاری روی اقلام دیگر است. در سایت هشتصد، با بررسی تمام بروکرهای فارکس، لیست بروکرها با کمترین اسپرد را تهیه و در اختیار شما قرار داده ایم. پیشنهادم به معاملهگران ایرانی این است که حتما برای کسب اطلاع و افزایش دانش خود، حتما به لینک زیر مراجعه کنید و آن ها را بخوانید. پیش از آن لازم است اشارهای به مفهوم اسپرد بازدهی داشته باشیم که تحت عنوان اسپرد اعتباری نیز شناخته میشود. اما لازمه این امر آن است که بتوانیم شرکت های رگولاتوری مختلف را بشناسیم و از میزان اعتبار آنان آگاه باشیم. وقتی بخواهیم وارد بازار بزرگ و جهانی فارکس شویم، باید با اصلیترین اصطلاحات بازار فارکس آشنایی داشته باشیم.

یکی از سوالات پرتکرار در رابطه با اسپرد در فارکس این است که شاخص اسپرد در بازار فارکس چیست و این که شاخص اسپرد به چه شکل مشخص میشود؟ 2. اسپرد در فارکس چیست؟ در کل اسپردهای شناور و ثابت، از انواع مختلف اسپرد در فارکس میباشند. میزان عرضه و تقاضا برای جفت ارزهای مختلف نیز از عواملی هستند که روی اسپردهای فارکس تاثیر دارند. این باز کردن پوزیشن و خروج از آن را در هر یک از ارزهای اصلی در کسری از ثانیه و با اسپرد کم در بیشتر شرایط بازار آسان می کند. بنابراین به این نتیجه میرسیم که یک تعداد سایت بی اعتبار، واژه Voluntary admistration رو که به معنی خروج داوطلبانه است، “ورشکستگی ” ترجمه، و آن را به شکل شایعه منتشر کردهاند. در کل در هر معاملهای که در فارکس انجام میشود، یک جفت ارز خریداری شده یا به فروش میرسد؛ قیمت پیشنهادی در این معاملات، قیمت خرید ارز پایه است و قیمت درخواستی، هزینهی فروش آن را نشان میدهد. اسپرد کارمزدی است که کارگزاریها در حین انجام تراکنش خرید یا فروش دریافت میکنند. بازار فارکس همان طور که اشاره کردیم نوعی مارکت جهانی بوده که انجام معاملاتی همچون تبدیل ارز های بین المللی در آن قابل انجام است اما بورس بازاری است که در آن می توان به خرید و فروش سهام یا کالا اقدام کرد.

نکتهی کمک کنندهای که باید در نظر داشته باشید این است که اگر تقاضا برای انجام معاملات بر روی جفت ارزهای مختلف افزایش پیدا کند، اسپردهای کمتری برای این جفت ارزها وجود خواهد داشت؛ البته که میزان نقدینگی برای این جفت ارزها بیشتر خواهد بود. شما با حداقل صد دلار میتوانید در آمارکتس شروع به انجام معامله یا سرمایه گذاری در حساب کپی تریدینگ کنید. از این جهت بسیار مهم است قبل از شروع کار حتما وقتی مناسب را برای این موضوع اختصاص دهید و با توجه به شرایط خودتان و شرایط بروکر های فارکس بهترین را برای همکاری انتخاب کنید. در زمان انتشار اخبار مهم نوسانات در بازار زیاد شده و افراد کم ریسک از معامله پرهیز کرده و اسکالپر ها شروع به نوسان گیری می کنند. هر یک از کارگزارانی که در فارکس فعالیت دارند، برای هر یک از جفت ارزهایی که به افراد معرفی میکنند، دو قیمت مختلف در نظر میگیرند که همان قیمت پیشنهادی و درخواستی میباشد. افراد حقیقی و حقوقی بسیاری از بانک و مؤسسات خصوصی و دولتی گرفته تا افراد عادی و حقیقی به عنوان بازیگران فارکس در این بازار فعالیت میکنند. “دادههای بسیار ناامیدکننده چین در ماه آوریل و سقوط شاخص تولید ایالات متحده Empire State این نگرانی را افزایش داد که فعالیت اقتصادی ممکن است با تشدید اختلال زنجیره تامین دچار کاهش ناگهانی حرکت شود.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند