انتظارات برای عرضه هلدینگ صنایع و معادن غدیر در بازار سرمایه

معدن طلای واقع در جنگسر یکی از بزرگ‌ترین ذخایر طلای ایران با  ۹ بلوک قابل اکتشاف است که در یکی از آن‌ها اکتشاف صورت‌گرفته است و ذخیره ۴ میلیون تنی  این معدن سبب شده است چشم‌انداز سودآوری مناسبی با توجه به قیمت، حاشیه سود و تقاضای طلا برای “وکغدیر” متصور شد. معدن طلای خونیک در خراسان جنوبی است که از سال ۱۴۰۰ به مدت ۱۴ سال تحت اداره هلدینگ غدیر خواهد بود و بر اساس تخمین‌های مدیران اکتشاف این شرکت این دو معدن سالانه ۲۰۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم طلا خروچی خواهد داشت.

سرمایه‌گذاری در فلزات نادر”وکغدیر”

با توجه به آینده بازار فلزات رنگی و گران بها مانند مس و طلا و افزایش قابل توجه تقاضای فلزات نادر مانند لیتیوم و سدیم  در آینده، می‌توان در میان‌مدت و بلند مدت این هلدینگ را محل کم ریسکی برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه دانست.

پتانسیل معادن غیرآهنی “وکغدیر”

از مهم‌ترین معادن این شرکت که از آن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین پهنه‌های مسی ایران یاد می‌شود  معدن جانجا در سیستان است که جزو معادن طلا و مس جنوب شرقی کشور  قرار دارد و  پیش‌بینی مدیران اکتشاف این شرکت نشان می‌دهد کارخانه کنسانتره با ظرفیت ۵۰۰ هزار تن مس محتوی و استخراج سالانه ۱۵‌میلیون تن کانسنگ تا سال ۱۴۰۴ شروع به کار خواهد کرد.  این شرکت جز این معدن شرکت زاگرس مس سازان را نیز در اختیار دارد که تنها یک هزار تن ظرفیت اسمی را به خود اختصاص داده است. با توجه به روند فزونی تقاضا برای مس و قیمت این فلز رنگی اهمیت معدن جانجا برای “وکغدیر” در سال‌های آتی مهم خواهد بود.

معدن طلای جَنگسَر و خونیک

این شرکت با سرمایه‌گذاری های سال جاری خود در چند پهنه معدنی فلزات نادری چون فسفات، لیتیوم و … توجه خاصی به این بخش فلزات غیرآهنی نیز دارد. بر اساس سخنان مدیران هلدینگ غدیر  معدن مسئولان این شرکت مذاکراتی در خصوص اکتشاف در شورآبه قم که دارای ذخایر لیتیوم، منیزیم و پتاسیم انجام داده‌اند. این موضوع از آن جهت جائز اهمیت است که ذخایر لیتیوم  در ایران هنوز ناشناخته هستند و رشد قیمتی بیش از ۱۵ برابری این ماده به دلیل استفاده در باطری‌خودرو ‌های برقی با افزایش قابل توجه تقاضا همراه شده است.

این هلدینگ به دلیل چیدمان به‌خصوص پرتفوی سرمایه‌گذاری خود که علاوه بر  زنجیره فلزات آهنی، فلزات رنگی و نادر را در خود جای داده است پس از عرضه جزو شرکت‌های شاخص بازار سرمایه محسوب خواهد شد.

هلدینگ صنایع و معادن غدیر پس از ثبت در بازار دوم فرابورس و ارزیابی که از ارزشگذاریش صورت گرفت در انتظار عرضه عمومی در بازار سرمایه است.

علاوه بر این سه فلز نادر، این شرکت سرمایه‌گذاری‌ در معدن فسفات کوه لار  انجام داده است که با توجه به رشد ۷۸ درصدی قیمت این فلز نادر از ابتدای سال میلادی و اهمیت کاربردش در صنعت غذا و کشاورزی جزو سرمایه‌گذاری های مطلوب این شرکت در زمینه فلزات نادر محسوب می‌شود.

با توجه به مقیاس پروژه‌های  شرکت بین المللی توسعه صنایع و معادن غدیر و افزایش عمق حفاری این شرکت و اضافه شدن ماشین‌آلات حفاری، به نظر می‌رسد برخی از پروژه‌های این شرکت مانند معدن جانجان در ۱۴۰۴، خونیک و جَنگسَر طی دو سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند. با این تفاسیر به نظر می‌رسد این شرکت در بلندمدت و میان مدت گزینه‌ مناسبی برای سرمایه‌گذاری به عنوان یک شرکت فعال در حوزه‌ فلزات آهنی و غیر آهنی محسوب


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65758736/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%D8%B1%D8%B6%D9%87-%D9%87%D9%84%D8%AF%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%B5%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%B9-%D9%88-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D8%AF%D9%86-%D8%BA%D8%AF%DB%8C%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1

با توجه به سخنان مدیرعامل و مدیر حفاری هلدینگ توسعه معادن غدیر؛ این شرکت سیاست‌های سرمایه‌گذاری و حفاری خودرا در سالی که فلزات آهنی و فولادی به دلیل سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو، بحران مسکن چین و  سیاست‌های پسا کرونا کشورها با کاهش تقاضا و به تبع کاهش نرخ محصولات این زنجیره همراه بود به سمت اکتشاف و  سرماهیه‌گذاری در حوزه فلزات و کانی های رنگی و نادر گام برداشته است.

معدن مس و طلای جانجان

توسط دکتر ژند

دکتر ژند