ارزپاشی بانک مرکزی با روش جدید؟

▪️دولت نیوزلند در همراهی با آمریکا و متحدان این کشور ۲۲ مقام ایران را تحریم کرد. مقامات این کشور اعلام کردند که نیوزیلند در کنار سایر کشورها ایستاده است و خواستار تحقیقات توسط یک نهاد مستقل خارجی  درباره حوادث اخیر در ایران است. در بین تحریم شدگان افرادی چون «حسین سلامی»، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، «غلامرضا سلیمانی» فرمانده بسیج، «حسین اشتری»، فرمانده نیروی انتظامی و «محمد رستمی»، رئیس پلیس امنیت اخلاقی مشاهده می‌شود.

▪️در طی چند روز گذشته شرکت های پتروشیمی پردیس،پتروشیمی خراسان،پتروشیمی شیراز وپتروشیمی زاگرس به همراه نماد فسبزوار طی اطلاعیه به دلیل قطع گاز از توقف تولیدات خود خبر دادند.

▪️ارزش معاملات خرد سهام نیز همچنان در کانال سه هزار میلیاردی قرار داشته و عدد ۳،۹۰۴ میلیارد تومانی در نهایت ثبت شد. در بین صنایع خودرو و قطعات، سرمایه‌گذاریها و فرآورده‌های نفتی و در بین نمادها پالایش، شتران و ورنا بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

▪️سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها: اینکه خرید ارز دولتی معیار دهک‌بندی قرار گرفته یا نه با وزارت رفاه است، ولی در آذرماه قطع یارانه هیچ کسی به ما اعلام نشده.

▪️بانک مرکزی حواله ارزی صادرکنندکان از محل صادرات محصولات کشاورزی، صنایع دستی و محصولات دانش بنیان را با ارز اسکناس، مبادله و معادل حواله دریافتی، اسکناس در اختیار صادرکنندگان قرار می‌دهد.

▪️مدیر عامل صندوق ملی مسکن: بر اساس قانون جهش تولید مسکن بانک ها باید در سال جاری سیصدوشصت میلیارد تومان تسهیلات مسکن بپردازند، در غیر این صورت جریمه می شوند.

▪️روز گذشته خروج پول اشخاص حقیقی از بازار با شیب کمتری اتفاق افتاد و حدود ۱۸ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای شپنا و شتران بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای خودرو و خساپا داشتند.

📍اسپرسو بورسان ساعت ۸ صبح هر روز خلاصه‌ای از مهمترین اخباری که پیش از شروع معاملات بازارها لازم است بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهد.

▪️وزیر خارجه سعودی ادعا کرد: «شکست توافق هسته ای با ایران منطقه را وارد مرحله بسیار خطرناکی خواهد کرد. ما خواستار از بین بردن نقاط ضعف موجود در توافق هسته ای با ایران هستیم. اگر ایران به سلاح هسته ای دست پیدا کند، کشورهای منطقه تلاش خواهند کرد تا امنیت خود را تضمین کنند.

▪️بورس تهران که اولین روز کاری هفته را سرخ رنگ آغاز کرده‌ بود، در روز یکشنبه شرایط بهتری داشت و متعادل و مثبت دنبال شد. شاخص کل با رشد ۵،۶۲۴ واحدی (معادل ۰.۴۱ درصد) و در ارتفاع یک میلیون و ۳۸۹ هزار واحدی ایستاد. شاخص هم‌وزن که نماینده سهام کوچکتر بازار است امروز شرایط مشابهی و با رشد ۰.۳۴ درصدی همراه شد.

▪️رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: به سازمان بورس، وزارت اقتصاد، وزارت صمت و دیگرانی که آمدند گفتیم که شما هر توافقی که با یکدیگر می‌کنید در بودجه مکتوب کنید تا ما بر اساس آن ما اقدام کنیم.

▪️مدیران گروه خودروسازی سایپا ضمن اشاره به اینکه از شش شرکت مجاز شناخته شده برای واردات خودرو، سه شرکت متعلق به گروه سایپا است و مراحل واردات پنج مدل خودرو جهت عرضه به بورس کالا در جریان است، از اخذ ۳۶ هزار مجوز واردات خودرو برای این گروه خودروسازی خبر داد.‌

@Feghtesad


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65976432/%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D9%BE%D8%A7%D8%B4%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%9F

▪️نمایندگان مجلس کلیات لایحه معافیت واردات مواد اولیه دارویی، شیرخشک و تجهیزات پزشکی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده را به تصویب رساندند.

▪️دیروز قیمت دلار ۲۶۰ تومان دیگر افزایش یافت و به ۳۷۲۶۰ تومان رسید. سکه نیز در سطح بی‌سابقه ۱۸.۵ میلیون تومان قرار گرفته است که حباب قیمت آن را به ۲ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان می‌رساند.

▪️هیات وزیران مکانیزم جدید بازگشت دلارهای صادراتی به کشور را مشخص کرد. در آیین‌نامه ابلاغی معاون اول رئیس جمهور، ۷ روش برای بازگرداندن دلار اعلام شده است.

توسط دکتر ژند

دکتر ژند